Ingverit on oma ülestähendustes kirjeldanud juba 6. sajandil e.m.a elanud Hiina õpetlane Konfutsius ning just Hiinat peetaksegi ingveri algseks kodumaaks. Kultuurtaimena levis see edasi Indiasse, Kagu-Aasiasse, Lääne-Aafrikasse ja Kariibi mere saartele. Tänapäevalgi tuleb 25% maailma ingveritoodangust Hiinast, suurtes kogustes toodavad seda ka India, Indoneesia, Nigeeria, Bangladesh, Tai, Filipiinid ja Põhja-Korea.
Taime ladinakeelse nimetuse Zingiber officinale esiosa on võetud kreeka keelest, kuhu see oli tulnud sankskriti terminist stringa-vera, mida võiks tõlkida kui “põdrasarvekujuline”.
Ingveri risoom ehk juurikas
Ingver on troopikas kasvav püsik, mille püstjas vars võib olla kuni meeter kõrge ja nooljad lehed kuni 20 cm pikad. Maitseandjana kasutatakse taime jämedat maa-alust vart ehk risoomi, tavakeeles juur(ika)t, mille kahvatupruunikas kest tuleks enne tarvitamist noaga eemaldada. Koorealune osa on kollakas ning veidi kiuline.
Ostmisel tuleks valida sileda läikiva koorega, hästi trullakas ja kõva isend. 2–3 nädala pikkuseks säilitamiseks võib selle pakkida paberservjetti ja hoida õhukindla karbiga külmkapis.
Maitsestamiseks lõigata juurikast vajaliku suurusega tükk, koorida ning siis riivida või viilutada. Kooritud juurika võib ka külmutada. Kasutamisel saab selle küljest riivida vajalik koguse ning panna ülejäägi tagasi sügavkülma.
NB! Värske ingver ajab rõõsa piima hapuks – seda peaks arvestama piimapõhiste järelroogade puhul.
Ingverit esineb veel:
* kuivatatud risoomist jahvatatud peene pulbrina
* suhkurdatuna
* marineerituna ehk gari kujul
Särtsakas maitse
Aasia troopilistel aladel on ingver põhimaitseaineks. Võib arvata, et üheks põhjuseks on ingveri omadus takistada toiduainete riknemist. Ingveri sooja värskendavat põletavust kohtab Aasias lisaks liha- ja kalaroogadele alati ka tšatnides ja muudes vürtsikates kastmetes ja lisandites.
Ka mujal maailmas kasutatakse ingverit peaaegu kõikide roogade ja jookide maitsestamiseks, ainult et igal rahval on selleks oma traditsioonid ja eelistused. Maarjamaa kodudes on ingver seni olnud kasutusel põhiliselt gripi- ka kõhurohuna, kuid küllap tulevikus leiab ingver tee ka söögilauale.
Tervistav ingver
Idamaades on ingver igiammustest aegadest olnud tähtis abivahend rahvameditsiinis. Nii on Hiinas ingveriteed edukalt pruugitud külmetushaiguste ja isegi gripi leevendamiseks.
Tänapäeval on taime tervistavad omadused saanud ka teadusliku põhjenduse. USA autoriteetsete allikate kinnitusel ergutab ingver perifeerset vereringet, laiendades veresooni ning tekitades kogu kehas mõnusa soojatunde. Kuum ingveritee soodustab higistamist ja aitab parandada hingamisteede katarre. Ingveris leiduvad rohked aromaatsed õlid stimuleerivad kopsude tööd, lahtistavad lima ja kergendavad ärritavat köha.
Ingver aitab ka kõhuhädade korral. Ergutades soolestikku, paneb ingver toidujäägid kiiremini liikuma ning vähendab jääkainete imendumist verre. Ingver aitab oksendamise ja iivelduse, sealhulgas ka sõiduiivelduse korral, rahustab ülekoormatud magu ja vähendab tõhusalt kõhupuhitust.
Soodsalt mõjub ingver ka seedimisele, stimuleerides vajalike ensüümide eritumist, väidetakse isegi, et ingver ise sisaldab seede-ensüümidega sarnanevaid ühendeid.
Vaieldamatu on ka ingveri lõõgastav ja valuvaigistav toime. Ingverit võib julgelt soovitada koolikute ja spasmide, kõhulahtisusvoolmete ja menstruatsioonivalude leevendamiseks. Ingverivann lõõgastab valutavaid ja pingestunud lihaseid.
NB! Ettevaatlikud peaksid aga olema maohaavandite ja gastriidi põdejad, samuti need, kes halvasti kuumust taluvad.
Ingveritee
Kalla 1 tl riivitud ingverijuurt üle 2,5 dl keeva veega, lase kinnikaetult 5 minutit tõmmata. Kurna ja joo, maitsesta soovi korral mee või pruuni suhkru ning sidruniviiluga. Haige kurgu korral võid jahtunud jooki (ilma lisanditeta) pruukida kuristamiseks.
Ingveripulbri keede
Sega 1,5 tl ingveripulbrit 2,5 dl veega. Lase keema tõusta ja 5–10 minutit tasakesi haududa. Kasuta samuti nagu ingverijuurest pruulitud jooki.
Ingveritõmmis lõõgastavaks vanniks
Võta 2–3 cm ingverijuurt, lõika õhukesteks viiludeks, hauta neid 5 minutit kahes liitris vaikselt keevas vees. Kurna ingver välja, lisa tõmmis vanniveele.
Suhkurdatud ingver
Põletava maitse austajad võivad suhkurdatud ingverit pruukida maiusena. Tavainimesele sobib kiireks koduseks abivahendiks kõhuhäirete, sõiduiivelduse või algava külmetushaiguse puhul.
Lõika kooritud ingver 3 mm paksusteks viiludeks, hauta neid kaane all vaevalt keevas vees 60 minutit. Lase sõelal nõrguda. Pane viilud keedunõusse koos võrdse kaalukoguse suhkruga ning 0,5–1 dl veega. Hauta väga nõrgal kuumusel, vahetevahel segades, kuni ingver on läbipaistev ja siirup imendunud. Kasta jahtunud viilud peensuhkrusse. Säilib õhukindlas läbipaistmatus anumas kuni kolm kuud.
Gari ehk marineeritud ingver
500 g ingverijuuri
vett
2 dl 5% veiniäädikat
4 sl suhkrut
1 dl saket või valget lauaveini
Keeda kooritud ingverijuuri umbes üks minut, lase keeduvees jahtuda. Vooli pikisuunas õhukesed laiad laastud ning lao need laia anuma põhjale. Kalla üle äädikast, suhkrust ja sakest keedetud leemega. Kata täpselt anuma sisse sobiva taldrikuga, aseta selle peale raskus, et ingver oleks kogu aeg marinaadiga kaetud, hoia külmas. Gari on valmis viiendal päeval. Tõsta taldrik ära iminapa abil. Pane roosaks muutunud laastud kaanega purki. Kasuta ära 30 päeva jooksul jaapanipäraste roogade nagu sushi või sashimi juurde.
Kana kookose ja ingveriga
0,5 kg broilerifileed
1 sl õli
1 tl karrit
1 sl sojakastet
Kookosekaste:
3 sibulat
0,5 tl (või rohkem) Cayenne’i pipart
1 cm ingverijuurt
2 sl õli
1 sl karrit
1 purk kookospiima
Pruunista peenteks ribadeks lõigatud broiler õlis kõrgel kuumusel ja pidevalt segades. Sega kausis sojakastme ja karriga. Peenesta sibulad, riivi ingver peene riiviga. Kuumuta sibul õlis keskmisel kuumusel läbipaistvaks. Lisa ingver ning minuti pärast ka karri ja Cayenne, kuumuta koos veel üks minut. Kalla juurde korralikult läbisegatud kookospiim ja broileriribad. Lase keema tõusta, tõsta pliidilt ja hoia enne serveerimist mõned minutid kaane all. Paku juurde keedetud munanuudleid.
Autor: Maire Suitsu, Kodukiri
Allikas: http://ideesahver.ee