India klassikalise muusika suursaadik Hariprasad Chaurasia esineb Eestis

Laupäeval, 24. mail kell 21 on haruldane võimalus kuulata Estonia Kontserdisaalis India klassikalise muusika elavat legendi, bambusflöödivirtuoos Pandit (sanskriti k. teadja) Hariprasad Chaurasiat. Esitamisele tulevad raagad – India pärimuslik klassikaline muusika.

Pärast legendaarse Ravi Shankari lahkumist on Hariprasad Chaurasia kahtlusteta India muusik number üks maailmas. Esitamisele tulevad raagad, mida on järjepidevalt õpetajalt õpilasele edasi antud aastatuhandeid. Teda saadavad Vijay Ghate tablal, Chaurasia õpilane Krista Citra Joonas bansuril ja Jaak Johanson tanpural. 

Sündinud 1938. aastal Allahabadis maadleja pojana, ootas Hariprasad Chaurasiat ees hoopis üks teine saatus. Tänaseks on ta maailmas kuulsaim ja tunnustatuim India muusik, keda riik on austanud ühe kõrgeima kunstniku tiitliga – Padma Vibhushan. Tuhandete kontsertide ja plaadistuste kõrval on Chaurasia levinuim album koos John McLaughlini ja Jan Garbarekiga salvestatud “Making Music”. Hariprasad Chaurasia annab vaatamata oma kõrgele vanusele tänaseni kontserte üle terve maailma ja rõõmustab publikut oma bambusflöödi helidega, seades neid meisterlikult iidseteks raagadeks.

Raagad on India klassikalise muusika vorm, mis on pärimuslikult katkematult kestnud aastatuhandeid, esimesed kirjalikud allikad aga on 5000 aastat vanad. Tegemist on modaalse muusika vormiga, kus peamine osa põhineb imrovisatsioonil traditsioonilistes kindlalt ette antud raamides. Erinevatele päeva- ja aastaaegadele vastavad erinevad meeleolud ja värvid mis kehastuvad raagadeks.

2001. a. oli Hariprasad Chaurasia festivali “Orient” peaesineja. Anneli Remme kirjutas toona sellest kontserdist: “Chaurasia erakordselt ilusas nõtkes mängus kõlab lõputult värvivarjundeid, ansambli mäng tervikuna jättis elamuse ühe täiusliku keha liikumisest … See oli üle pika aja kontsert, mis parimas mõttes puudutas ja tundus “õige”, kusjuures sellisel mõistel nagu “eksootika” ei olnud elamusega pistmist. Chaurasia muusikategemine käib tasandil, mis jääb tabamata, kui kuulaja pole vaba turisti mentaliteedist. Chaurasia vaba ja rikastatud mäng teeb paljude nn Lääne heliloojate püüded leida midagi “uut” mõttetumaks kui need seni on tundunud.”

Jaak Johanson: “Esimese vinüüli Hariprasad Chaurasia muusikaga ostsin juba 70ndatel raekoja platsi “Meloodia” poest. Võisin seda lõputult kuulata. See päästis mu murdeea kurbusest. See muusika on midagi väga erilist, kust kumab teistsuguse tegelikkuse võimalus, avakosmos, milles on selge, kauge, ent ometi uskumatult tuttav ilu.”

India klassikalise muusika suursaadiku Hariprasad Chaurasia kontsert toimub Tallinnas, Estonia kontserdisaalis laupäeval, 24. mail kell 21.

Loe lisa ja jaga sündmust sõpradega facebookis SIIT

Seotud