Šampinjonid
Šampinjonid sisaldavad seleeni, B-vitamiini ning antioksüdante. Seleeni madalat taset kehas on seostatud grippi haigestumisega. Loomade peal tehtud uuringud on näidanud, et seened omavad viirusevastast, antibakteriaalset ning kasvajatevastast omadust.
Acai marjad
Kutsutakse ka “supertoiduks”. Marja tume sinilillakas värv näitab, et see sisaldab palju antioksüdante, mis aitavad kehal võidelda vananemise ja haiguste vastu. Müüakse tavaliselt kuivatatuna, pulbrina või mahladesse-smuutidesse lisatuna.
Arbuus
Sisaldab rikkalikult tugevat antioksüdanti glutatioon, mis tugevdab immuunsüsteemi, aidates võidelda infektsioonide vastu. Glutatioon asub koorelähedases punases lihas.
Kapsas
Kapsas sisaldab samuti palju immuunsüsteemi tugevdavat ainet nimega glutatioon. Lisaks sellele on kapsas odav ning kättesaadav ka talvekuudel. Kuna erinevaid kapsasorte on palju, siis tarbi vaheldumisi nii peakapsast, punast kapsast kui ka salatikapsast. Keeda suppi, valmista ahju- või pajaroogasid, salateid ning söö kapsast toorelt.
Mandlid
Mandlid tugevdavad sinu immuunsüsteemi, eriti just stressiperioodil. Peotäis mandleid annavad peaaegu päevase E-vitamiini koguse. E-vitamiin on aga hea eelkõige immuunsussüsteemile. Lisaks on mandlites palju B-vitamiini, mis kaitseb stressi kahjulike mõjude eest.
Greip
Sisaldab rikkalikult C-vitamiini ja flavonoide. Flavonoidid on looduslikud keemilised ühendid, mis tugevdavad imuunsüsteemi.
Nisuidud
Idud on need nisu osad, mis sisaldavad kõige rohkem toitaineid nagu tsink, antioksüdandid ja B-vitamiin, lisaks leidub seal valku ning tervislikke rasvu.
Jogurt
Igapäevane jogurti tarbimine kaitseb külmetushaiguste eest. Eriti kasulik on maitsestamata jogurt, mis stimuleerib immuunsüsteemi ning aitab võidelda haiguste vastu.
Küüslauk
Küüslauk sisaldab mitmeid antioksüdante, mis tugevdavad immuunsüsteemi võitluses viiruste ja bakteritega.
Spinat
Spinat on supertoit, mis sisaldab näiteks foolhapet, aidates kehal toota uusi rakke ning tugevdada DNAd. Spinatis on ka kiudaineid ja antioksüdante. Söö seda toorelt, aurutatult, wokitult, sest nõnda valmistatult sisaldab see kõige rohkem toitaineid.
Tee
Roheline, valge või must? Vastus on segu neist kõigist. Kõik teed sisaldavad anitoksüdante, polüfenoole ja flavonoide. Antioksüdandid muudavad ka kahjulikud vabad radikaalid organismis kahjutuks.
Brokoli
Sisaldab palju toitaineid, mis kaitsevad organismi, näiteks A- ja C-vitamiin ning antioksüdant glutatioon. Koos juustuga süües saad lisaks kaasa ka B- ja D-vitamiini.
Astelpajumarjad
Väga vitamiinirikkad, neis on palju B-grupi vitamiine, rohkelt C-vitamiini, samuti vitamiini A eelühendeid. Peale selle on neis karotenoide ja flavonoide. Veel sisaldavad marjad mineraalaineid, mangaani, boori, räni ja pektiini ning muud, mis kõik on organismine väga väärtuslikud.
Allikas: www.kaaluabi.ee