Homme toimuv noortele suunatud vaimse tervise mess annab vastused küsimustele, kuidas ohjeldada netisõltuvust, tasakaalustada emotsioone ja luua häid suhteid

Maailma Terviseorganisatsiooni algatusel tähistatakse homme kogu maailmas vaimse tervise päeva, mis on seekord suunatud noortele. Eestis tähistatakse seda päeva messiga “#tundedülepea #tuledtoime #minaka” Rahvusraamatukogu saalis ja fuajees kell: 10.00-18.00. Messipäeva avakõne peab tervise-ja tööminister Riina Sikkut. Lisaks toimuvad Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni (VATEK) eestvedamisel terve oktoobrikuu vältel erinevad tasuta töötoad.

Mess “#tundedülepea #tuledtoime #minaka” toimub 10. oktoobril Rahvusraamatukogu saalis. Messilaudades on kohal professionaalid, kellega saab vestelda ja erinevate abisaamise võimalustega tutvuda. Toimuvad tasuta töötoad-ettekanded, kus viiakse läbi suhtlustreeninguid, õpetatakse noori oma emotsioone juhtima, hoidma sõprus- ja romantikasuhteid, kasvatama enesekindlust, hoiduma ennast hävitavast käitumisest ning jagatakse teavet murdeea kriiside ja aju eripära kohta. Messil saab osa Kristel Aaslaiu ennast avavast humoorikast etteastest, päev lõpeb meeleoluka foorumteatrietendusega “Äpi life – happy life?”.

“Kogu maailmas on seekordne vaimse tervise päev pühendatud noortele,” rääkis Tallinna Ülikooli vaimse tervise professor Airi Värnik. “Noorena laotud tugev vundamet võib meid terve elu toetada: kaitsta depressiooni eest, aidata stressi ja kriisidega toime tulla, kindlustada rõõmsa meele ja terve ellusuhtumise ka vanemas eas. Iga lapse lapsepõlv ja noorukiiga vajab hoolt ja tarka suunamist.”

Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni eestvedaja ja sotsiaaltervishoiu professori Merike Sisaski sõnul on oluline, et noor leiaks tasakaalu netisuhtluse ja vahetute kontaktide vahel, oskaks kaitsta ennast vajadusel küberkiusamise vastu, leiaks emotsionaalse tasakaalu, et mitte kukkuda sõltuvuste, vägivalla ja ennast hävitava käitumise nõiaringi.

Sisask loodab, et vaimse tervise kuu aitab noorel suure tormamise vahel peatuda ja mõtestada oma tegevust, tundeid ja suhteid, vabaneda üleliigsest. Kogu oktoobrikuu jooksul saavad noored ja teised huvilised osaleda enesearengu töötubades üle Eesti. Oma uksed avavad erinevad vaimse tervise teemadega tegelevad organisatsioonid. Tasuta töötubasid viivad läbi koolitajad, coachid, terapeudid ja psühholoogid. Töötubadesse saab registreeruda VATEKi FB lehel: Depressioonist ei saa end lihtsalt “terveks mõelda”

15 praktilist nippi, kuidas tulla toime igapäevase stressiga

6 tõhusat nippi, kuidas leevendada stressi

“See kõik on sinu peas” ei tööta? Loe, miks stress ei ole ainult sinu peas, vaid ka närvisüsteemis!

Mis vahet on stressil ja ärevusel?

Oled jälle tõbine? Kas teadsid, et stress pärsib sinu immuunsust?

Seotud