Kallis hind ei tähenda tingimata kvaliteeti. Vahepeal tähendab kallis hind kõigest noh … kallist hinda. Inimestega on tehtud uuringuid, kus soodne hind on asendatud kalliga, ja tulemused on väga üllatuslikud. Näiteks veini degusteerimise test, kus ühte ja sama veini anti mitu korda ja ühel puhul liialdati selle hind 10 korda kõrgemaks. Inimesed mitte ainult ei pidanud seda paremaks, vaid seda näitas ka nende ajupilt, nad tõesti said sellest kordades suurema naudingu. Platseebo toimis nii võimsalt, et inimesed suutsid isegi enda ajukeemiat veenda.
Riideid pole vaja soodustuste ajal kokku kuhjata, sest KÕIK KOHAD on riideid täis ja võimalused on lõputud. Suur osa minu riietest on taaskasutusest paari euro eest ostetud ja ma ei arva, et ma kuidagi kehvemini riides käiksin kui keegi teine. Lisaks soodsale hinnale on eelis ka see, et neid on korduvalt pestud ja keemiajääke vähendatud. See on eriti hea lasteriiete puhul. Olenevalt firmast on riideid vaja umbes kümme korda pesta, enne kui nad on päris puhtad.
Ole hea ja tee head
Olgugi et kapp on riideid täis, kipud ikka kandma ainult teatud hulka lemmikasju. Aga miks mitte tõsta need ülejäänud eest? Siis saadki kanda ainult enda lemmikuid, ja kogu aeg. Võib-olla saavad sinu mittelemmikutest kellegi teise suurimad lemmikud. Anna edasi need, mida ise ei taha. Asju ära andes leia inimene, kes neid tõesti vajab. Ära anna eesmärgiga endalt asi eest ära saada.
Meil kõigil on neid tuttavaid, kes ei suuda vastu panna soodsatele hindadele ega asjadest lahti lasta, ning võtavad vastu kõik asjad, mis neile pakud. Nad võtavad vastu, sest ei suuda tasuta asjadest ära öelda, aga tegelikult loovad endale lisakoormat. Näiteks mul on üks tuttav, kes upub asjadesse, aga kui midagi pakud, siis võid kindel olla, et tema neid alati tahab! Ja siis kaks aastat hiljem näed sa riiet ta kapis rippumas, ilma et ta oleks seda kordagi kandnud.
Ära paku riideid oma emale, tädile, sest vanematel inimestel on nõukaajast saati kogumismentaliteet ja säästurežiim. Nad võtavad kõik vastu ega raatsi nendest lahti saada, kuna sina andsid neile selle. Need on muidugi kõigest näited, sest emad ja tädid võivad siin maailmas väga erinevad olla. See ei käi ainult riiete, vaid muude asjade kohta ka. Näiteks vanad serviisid, mida hoiame mälestusena inimestest, keda enam pole. Need on kunagi olnud väga olulised ja neid on raske ära visata, aga samas ei leia need ka kasutust ja nii on hea need edasi anda teistele sugulastele. Saades niimoodi lahti enda vastutusest ja koormast, lood koormat teistele, pannes vastutuse nende õlule.
Oma vähem, mitte ära organiseeri rohkem
Üks oskus, mida ema on mulle väikesest peale õpetanud, on liigsete asjade äraviskamine, kinkimine ja andmine. Jah! Just nimelt oskus, sest asjadest loobumine on nii mõnelegi emotsionaalselt väga raske ning uute asjade koju ostmine vastupandamatu.
Siit leiad mõne idee, kuidas riideid enda kapis vähendada, neid tulevikus vähem kokku osta ja lemmikuid paremini säilitada. Leia endale sobiv mõte või mitu. Kohanda neid mõtteid enda elu ja heaolu järgi.
90/90 reegel
Vaata üle oma kapi sisu, võta iga asi ükshaaval kätte ja mõtle, kas sa oled seda kandnud 90 päeva jooksul või kas sa plaanid seda järgmise 90 päeva jooksul kanda. Kui ei plaani, siis head aega kapielu ja tere tulemast annetuskast. Tee erand talvejopile, talvesaabastele, ühele paarile ujumisriietele ja nendele paarile muule hooajaspetsiifilisele esemele.
Ostle omaenda kapis
Ava kapiuksed ja vaata võõra pilguga, taasavasta kandmiseks uusi asju ja anneta ära asjad, mis on riiulitel liiga kaua “ostjat” oodanud.
Minimalistide 30 päeva mäng
Alusta esimesel kuupäeval ja viska ära / anneta üks asi, teisel kaks asja, kolmandal kolm ja nii edasi (jah, kuu lõpus 30!). Võta mõni sõber ka kampa ja tehke sellest võistlus, näiteks ühe euro peale. Või õhtusöögi peale. Kui mõlemad saate 30 päevaga hakkama, siis olete mõlemad võitjad. Igas mõttes võitjad. Kergendustunne garanteeritud!
Keera riidepuud tagurpidi
Keera kõik riidepuude konksud tagurpidi. Kui mõnda riiet kannad, siis pane ta kappi tagasi õigeks keeratud riidepuuga. Sea tähtaeg. Kui näiteks kolm kuud pole mõnda riiet kantud, siis on asjal aeg minna.
Paranda asju
Paranda oma lemmikasjad. Vii nahast saapad ja käekotid parandusse, lase lemmikriideid kohendada. Aga ära pane neid seisma kappi sildiga “Ootab parandamist”. Kui sa pole seda juba mitu kuud teinud, siis ilmselgelt pole need asjad eriti olulised ja on parem neil lasta minna.
Sorteeri kapp nelja kategooriasse
Võta asjad ükshaaval kätte, mõtle hästi läbi ning jaga neljaks. Enne otsustamist mõtle, et kui see asi ei oleks su kapis, siis kas sa ostaksid selle, kui näeksid seda praegu poes? Esimesse hunnikusse pane riided, mis on su lemmikud, mida kannad pidevalt ja mis istuvad hästi ning on heas konditsioonis! Hoia!
Teise hunnikusse pane riided, mida tahad alles hoida, aga ise ka ei tea, miks.
Kolmandasse hunnikusse pane riided, mis pole sinu stiil või sinu suurus või riided, mis on ostetud, aga seisavad ikka veel kapis kasutamata. Jah, ka need ükspäev-ma-mahun-püksid!
Neljandasse hunnikusse pane need riided, mis ei ole heas konditsioonis ja on juba läbi kantud.
Tegutsema!
■ Neljas kuhi vii kanga taaskasutusse
■ Kolmas kuhi pane kasti, tõmba teibiga kinni ja vii kiirelt autosse, enne kui hakkad liigselt järele mõtlema.
■ Teine kuhi pane kasti, tõmba teibiga kinni ja peida kolmekümneks päevaks kapi kõige tagumisse soppi.
■ Kui sa ei igatse sellest kastist kuu jooksul ühtegi asja, siis ära ava seda, vii autosse ja anneta! Rõhk sõnadel ÄRA AVA enne äraviimist.
■ Esimene kuhi pane kappi tagasi.
Allikas: Kaisa Lattu “Asjadest lahtilaskmise kunst”, kirjastus Pilgrim