Keskendu sellele, mida näed. Nimeta ruumis viis ühte värvi asja, mida näed. Vaata fotosid või pildiraamatuid. Vaata videoid loodusest või loomadest. Nopi või osta mõni ilus õis. Mine muuseumisse või näitusele. Jaluta pargis või metsas. Vaata päikesetõusu või -loojangut. Jaluta ilusas linnaosas. Vaatle tänaval inimesi või vaateaknaid. Vaatle taevatähti ja kuud.
Keskendu sellele, mida kuuled. Kuula ümbritsevaid helisid (linnud, vihm, tuul, lained, liiklus- ja arvutimüra jms). Mängi pilli, laula või ümise. Pane raadio mängima. Tee endale playlist muusikast, mis aitab rasketel aegadel, ja kuula seda. Saa teadlikuks igast helist, mis sinuni jõuab, lastes helid ühest kõrvast sisse ja teisest välja.
Keskendu lõhnadele. Kasuta oma lemmikseepi, -šampooni, -parfüümi või -kreemi. Küpseta vahvleid, piparkooke, kaneelisaiu. Nuusuta värskelt valminud teed. Nuusuta oma lemmiklooma. Nuusuta lilli. Hinga teadlikult sisse värskeid looduslõhnu. Põleta viirukit või lõhnaküünalt.
Erguta oma maitsemeeli. Söö mõnda (lapsepõlve) lemmiktoitu. Joo meelepärast rahustavat jooki: taimeteed, kakaod, kohvi või smuutit. Proovi erinevaid jäätiseid. Luba endale mõnd erilist toitu, millele sa tavaliselt raha ei kuluta. Ole teadlik söödava toidu maitsest ja söö ühte asja korraga täie tähelepanuga.
Keskendu sellele, mida keha tunneb. Näiteks puust käetuge, tooli istumise all, selga vastu tooli, varbaid kinganinas. Ole pikalt sooja duši all või vannis. Silita oma lemmiklooma. Kreemita või mudi ennast. Harja oma juukseid. Tee otsaesisele külma kompressi. Istu mugavale diivanile või tugitooli. Pane selga oma lemmikriided. Kallista kedagi. Mässi end sooja teki sisse.
Liiguta ennast. Kiiguta ennast vaikselt. Siruta või venita oma keha. Mine jalutama, jooksma või ujuma. Tantsi lemmikmuusika saatel nii tempokalt, kui vähegi saad. Tee läbi järgnevad liigutused: laua taga istudes hinga sisse ja tõsta õlad kõrvade juurde, välja hingates luba õlgadel raskelt alla kukkuda; vaata üles, siruta käsi nagu püüaksid taevast kätte saada, algul ühe, siis teise käega; hõõru reipalt kogu pead, patsuta see sõrmeotstega läbi; sikuta end õrnalt juustest, lase käed vabaks; esmalt näpista vaikselt ja seejärel patsuta sõrmeotstega läbi lõualuu piirkond, haiguta ja ütle õhates „ahhhhh“.
Räägi teistega. Kui sul omal jõul tähelepanu kõrvale juhtida ja ärevust leevendada ei õnnestu, siis võta võimalusel ühendust mõne usaldusväärse inimesega ja räägi oma enesetundest. Sellised vestlused muudavad vaatepunkti ja annavad uusi mõtteid olukorra, hirmude ja nende lahenduste kohta. Sageli vähendab toetav inimlik kontakt ärevust iseenesest. Üksi olles hirmud võimenduvad ja näivad aina reaalsemad, rääkides juhtub vastupidine. Kui ärevushetkel kellegagi rääkida ei saa, siis võib kasu olla ka päeviku kirjutamisest.
Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud raamatust „KRIIS – MIS SIIS?!“