Kuidas on võimalik, et ainuüksi mõtisklemine põhjuse ja tagajärje loomuliku tsükli üle või meid ja meie lähedasi tabavate sündmuste interpreteerimine läbi selle “seaduse” võib luua head karmat? Tiibetlased kasutavad just nimelt karma teemal mõtlustamist ühe vaimse praktikana paljude teiste ülikeeruliste ja tohutut meelelist visualisatsiooni- ja konsentratsioonivõimet nõudvate harjutuste kõrval, esimest sugugi mitte alahinnates.
Iva peitub selles, et kui me jälgime iga päev 10-20 minutit maailma ja inimeste elusid karma vaatevinklist, on tulemuseks tõeline igatsus koguda terve elu lõputult head karmat ja pälvimusi ning vältida oma tegudes võimaliku halva karma eoseid.
Endalegi arusaamatult kasvab sisemine vastutustunne iga oma teo, hiljem aga ka sõna ja mõtte tagajärgede suhtes. Paralleelselt hakkab arenema kaastunne nende suhtes, kel tuleb hetkel taluda eluraskusi ning soov aidata neid hea karma loomisel.
Mõistagi ei piirdu tiibetlased vaid karma üle mõtete mõlgutamisega. Head “saatust” loova tee sillutamiseks on neil välja töötatud väga põhjalik, kuid tavainimesele mitte konti murdvate tegevuste süsteem. Viimane on aluseks kõikidele vaimsetele praktikatele, mida teevad oma elu ja karma üle kontrolli saada ihkavad inimesed budistlikus maailmas, alates kõrge realisatsiooniga eraklikest munkades ja joogidest, kuni tavalist pereelu elavate ilmalike praktiseerijateni välja.
Seda baasharjutuste kompleksi, mille hulka kuulub ühe osisena ka karma üle mõtisklemine, nimetatakse Nöndroks ning sisaldab harilikke-, ebaharilikke- ja argiharjutusi.
Edaspidi tutvustame igat harjutuste gruppi eraldi, mida koos või eraldiseisvate tsüklitena tehes võime igaüks parandada oma eesootavat karmat ning teha elu ning meie meeleseisundi tõelise pale välja toova surma õnnelikumaks.
Selgitused pärinevad raamatust “Hea karma kunst Tiibeti moodi”, tiibetlasest arsti ja vaimse praktiku dr. Nida Chenagtsangi sulest, mille on eesti keelde tõlkinud Leene Korp.
Autor: Silva Soobik
Kuula ka Tiibeti jogiini Drukmo Gya mõtteid ja õpetusi Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”