GALERII: Teletorni kosmosenäituse “Elus Universum” avamine tõi kokku kodumaised kosmosefännid

Tallinna Teletorn avas kolmapäeval koostöös Eesti Kosmosekeskuse tippteadlastega unikaalse kosmose teemalise näituse "Elus Universum", kus on lisaks visuaalekspositsioonile ka põnev kogemus-tundmuslik osa. Näituse avamisele kogunesid kodumaised kosmosefännid ja meie kosmoseteadlaste raudvara eesotsas Jaan Einasto ja Tõnu Viigiga ning koos saadeti teele ka sõnum kosmosesse.
Näitusel tuuakse välja teaduse uusimad avastused kosmosevallas – alates tehnoloogiast kuni universumi mõistatusteni välja. Ekspositsioon jääb huvilistele avatuks kuni 31. märtsini 2016.Esmakordselt saab teletorni näitust uudistada neljas keeles – eesti, vene ja inglise keelele on lisatud ka soome keel.

Tallinna Teletorni juhi Riina Roosipuu sõnul saab Teletorn veidi enam kui neljaks kuuks Eesti kosmosetemaatika koduks – lisaks põnevatele kosmoseavastuste esitlustele ja emotsionaalsetele mängulistele elamustele hakkavad siis toimuma ka kohtumisõhtud teadlastega, millest mõni jõuab ka Raadio 2 saate “Hallo, Kosmos!” kuulajateni.

Tartu Observatooriumi juhi Anu Reinarti sõnul köitis näituse kokkupanek kosmoseteadlasi esimesest hetkest. “See on valdkond, kus iga päev võib kaasa tuua maailma muutva avastuse ning on ülioluline selleks valmis olla,” lisas ta.

Eesti on alates 1. septembrist 2015 Euroopa Kosmoseagentuuri liige. Värskel näitusel kajastuvad nii Eesti tippteadlaste rahvusvahelise koostöö tulemused kui maailma uusimad avastused elu võimalikkusest kosmoses.

Näitus “Elus universum”

Küsimus, kas inimkond on ainulaadne või leidub universumis veel teisigi mõistuslikke olendeid, on huvi pakkunud sama kaua, kui oleme olnud teadlikud omaenese olemasolust.

Teaduse arenedes on saanud järjest selgemaks, et loodusseadused on kõikjal universumis ühed ja samad ning seega võiks elu kui loodusnähtus olla maailmaruumis samuti üldlevinud. Täpsema vastuseni saame jõuda, kui uurime elu tekkemehhanisme ja tunnusmärke ning tingimusi kaugete tähtede ümber tiirlevatel planeetidel, samuti edasi arendades tehnoloogiaid, et olla võimeline vastu võtma maavälise elu signaale, kui need peaksid saabuma.

Näitus otsib vastuseid järgmistele küsimustele:

  • Mis on elu?
  • Mida me teame universumist?
  • Kuidas inimkond otsib universumist elu?
  • Kas oleme leidnud mõistuslikku elu väljaspool Maad?
  • Mida toob tulevik?

Näituse koostamisel on lisaks Tartu Observatooriumi ja Tartu Ülikooli teadustöödele kasutatud pilte ja videomaterjali Euroopa Komoseagentuuri (ESA), Euroopa Lõunaobservatooriumi (ESO), Ameerika rahvusliku komoseagentuuri (NASA) arhiividest. Ekspositsiooni on integreeritud ka Eesti kosmosehuvilise ja hobifotograafi Raivo Heina digitaalfotode näitus, kus tulevad esitlusele ka mitu esmakordselt avalikkusele tutvustatavad kosmosefotot.

Näituse koostajad on Antti Tamm, Elmo Tempel, Heli Lätt, Anu Reinart – Tartu Observatoorium, Eesti, Mihkel Pajusalu – Massachusettsi Tehnoloogiainstituut, Cambridge’i Ülikool, USA; Mihkel Kama, Leideni Ülikool, Holland; Alvo Aablo – Tehnoloogiainstituut, Tartu Ülikool, Eesti.

Uuri lisa näituse kohta www.teletorn.ee ja Teletorni facebookilehelt

Vaata kes käisid Teletorni näituse “Elus Universum” avamisel ja kuidas saadeti kosmosesse sõnum “Teretorni ETI tervitab Maalt oma kosmosesõpru!” (ETI = eriline teletorni inimene)

Alkeemia pildigaleriidel aitab teostuda www.tehnikarent.ee

Seotud