GALERII: “Hallo, Kosmos!” uuris Teletornis universumi saladusi

Kolmapäeva õhtul kogunesid kosmosefännid Tallinna Teletorni, et osaleda saate ” Hallo, Kosmos!” avalikul salvestusel, kus kosmoloogiast ja universumi saladustest rääkis Tartu Observatooriumi astrofüüsik Laurits Leedjärv. Põnevat arutelu kuuleb Raadio 2 eetris sel pühapäeval kell 14.

Vaata pilte toredast sündmusest, kus tuli juttu nii kosmoloogiast kui ka maavälisest mõistuslikust elust, paralleeluniversumitest ja multiversumist, ussiaukude kaudu aegruumis rändamisest, jumalast ja UFOdest ning paljust muust põnevast:

Astronoom Laurits Leedjärv õppis Tartu Ülikoolis füüsikaosakonnas. 1990. aastal kaitses ta oma kandidaadi väitekirja astrofüüsikas teemal “Sümbiootiliste tähtede komponentide füüsikalised karakteristikud”. Ta on pikalt töötanud Tartu Observatooriumis – algul inseneri ja http://www.to.ee/, siis teadurina, teadusdirektori ja direktorina ning alates aastast 2010 vanemteadurina. Tema uurimisvaldkonnaks on muutlike (mittestatsionaarsete) kaksiktähtede vaatlus ja modelleerimine. Ta on osalenud astrokliimaekspeditsioonides Usbekistanis ning avaldanud üle 50 teadustrükise ja rohkesti aimeartikleid. Laurits Leedjärv on Eesti Rahvusliku Astronoomia Komitee liige ja esimees, Eesti kosmosepoliitika töögrupi aseesimees, ASTRONET’i nõukogu liige. Aastal 2010 tunnustati teda Eesti Teaduste Akadeemia medaliga.

Sel pühapäeval kell 14 Raadio 2 eetris kõlavas saates “Hallo, Kosmos!” selgub: Mida uurib kosmoloogia? Mis on elu? Ja milline võiks olla maaväline elu? Mida arvavad teadlased paralleeluniversumitest ja multiversumist? Mis oli enne suurt pauku ja kuhu ulatub universumi paisumine?

“Võib juhtuda, et meie Universum pole ainus – paljude kosmoloogide arvates ongi see kõige realistlikum stsenaarium. Kui universumeid oleks lõpmata palju, siis üsna kindlasti leidub nende hulgas ka selline, mis sobib meietaoliste olendite eluks, ja pole vaja välja mõelda mingeid erilisi põhjendusi, miks meie Universum just selline on. Igal juhul tasub olla õnnelik, et elame nii mitmekesises Universumis, kus leidub elusolendeid, kes suudavad isegi mõtiskleda ja arutleda selle hiigelsuure Universumi üle,” arutleb astrofüüsik Laurits Leedjärv.

Loe lähemalt intervjuud Laurits Leedjärvega sellest, mida kosmoloogid arvavad universumite paljususe võimalikkusest.

Teletorni koostöös Tartu Ülikooli ja Tartu Observatooriumiga loodud näitus “Elus universum” otsib vastuseid küsimustele mis on elu ja mida me teame universumist ning kuidas inimkond otsib universumist elu? Küsimus, kas inimkond on ainulaadne või leidub universumis veel teisigi mõistuslikke olendeid, on huvi pakkunud sama kaua, kui oleme olnud teadlikud omaenese olemasolust. Teaduse arenedes on saanud järjest selgemaks, et loodusseadused on kõikjal universumis ühed ja samad ning seega võiks elu kui loodusnähtus olla maailmaruumis samuti üldlevinud. Näituse koostamisel on kasutatud pilte ja videomaterjali Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA), Euroopa Lõunaobservatooriumi (ESO) ja Ameerika rahvusliku kosmoseagentuuri (NASA) arhiividest.

“Kohtumine kosmoseteadlasega” on neljaosaline teemaõhtute sari, millest kolme salvestab raadiosaade “Hallo, Kosmos!”. Tulemas on veel:

Kolmapäeval, 3.veebruaril kell 18 – ELMO TEMPEL – “Universumi tume pool” ja ANTTI TAMM – “Millest koosneb Universum?”. Vaata lähemalt videoist 1 ja 2
(NB! Raadio 2 saate “Hallo, Kosmos!” salvestust ei toimu)

Kolmapäeval, 17. veebruaril kell 18 – MIHKEL KAMA – “Kosmoselaev Maa ja elukõlbulikud planeedid Universumis”. Vaata lähemalt videost.

Kolmapäeval, 16. märtsil kell 18 – MART NOORMA – “Kui palju maksab pilet Marsile aastal 2050?”. Vaata lähemalt videost.

Tallinna Teletorni näitus “Elus universum” on avatud 31. märtsini 2016. Uuri lähemalt kodulehelt www.teletorn.ee

Põnevaid sise- ja väliskosmilisi audiorännakuid “Hallo, Kosmos!” kuuleb Raadio 2 eetrist pühapäeviti kell 14-16. Vaata kodulehte hallokosmos.ee ja liitu Kosmonautide Klubiga facebookis.

Alkeemia pildigaleriidel aitab teostuda www.tehnikarent.ee

Seotud