Energiavampiirid perekonnas: kuidas neid ära tunda ja end nende eest kaitsta?

Üheks perekonna energiavahetuse rikkumise juhtumiks on nn energeetiline vampirism. Energiavampiiri käitumine erineb tavapärasest energia kulgemisest (mille puhul inimesed kordamööda neelavad endasse üksteise energiat) selle poolest, et ta ei oska armastada teisi inimesi, ta armastab ainult iseennast ja tunneb energia liikumist ainult ühes suunas – enda poole. Selline inimene võtab pidevalt elujõudu teistelt, andmata midagi vastu.

Energiavampiiriks saadakse juba lapsepõlves. Enamasti juhtub see siis, kui lapse ja tema vanemate vaheline energia ja armastus on häiritud: kui laps ei tunne piisavalt vanemate siirast armastust, hakkab ta jonnima, saades vastutasuks vanemate ärrituse ja pahameele. Aegamööda harjub ta energiat sellisel kujul vastu võtma ja teeb seda mitte ainult vanemate, vaid ka teiste inimestega. Lapseeas võib see väljenduda jonnakuse, hüsteeria, kontrollimatuse, agressiivsuse, demonstratiivse ulakuse ja halbade kommetena.

Täiskasvanute hulgas võib vampiirlus esineda erinevates vormides. Üheks selliseks on armukadedus. Kusjuures olukord võib olla mõlemapoolne: inimene kas armukadetseb oma abikaasat ilma ühegi põhjuseta, sunnib teda ennast õigustama ja algatab tülisid, hoides abikaasat pideva psüühhilise pinge all, või siis provotseerib ise ja tekitab kahtlaseid olukordi, et muuta abikaasa armukadedaks. Enda arvates teeb ta seda kire suurendamiseks, aga tegelikult pumpab abikaasast energiat välja.

Energiavampiirlus võib esineda ka pidevate etteheidete ja norimisena. Selle abil püüab energiavampiir põhjustada inimesel süütunnet või ärritust ja pahameelt ning seeläbi tema energiat neelata. Veel üks energiavampiirluse vorm on laste energeetiline sidumine iseendaga: ehkki laps on suureks kasvanud, ei taha vanem oma lapsest ja tollega kaasnevast energiast lahku minna, seetõttu takistab ta alateadlikult lapsel temast eemalduda. Näiteks suhtuvad vanemad oma lapse võimalikesse abikaasadesse nii negatiivselt, et too jääb oma – või vanemate – elupäevade lõpuni üksikuks. Või panevad vanemad juba täiskasvanud lapse materiaalsesse sõltuvusse, mistõttu on tal raske ennast iseseisvalt kindlustada ja õppida oma elu eest vastutama.

Kuidas ennast energiavampiiride eest kaitsta?

Parim vahend on nendega üldse mitte suhelda. Ent kui tegemist on pereliikmega, siis kahjuks see vahend ei sobi. Energiavampiiriga suhtlemise peamine reegel: ära mängi tema mänge kaasa. Vampiiri eesmärk on tõmmata kogu tähelepanu iseendale, tuua inimene rahulikust seisundist välja. Vampiir ei ole suuteline toituma “puhtast energiast” – siirast armastusest, usust ja heatahtlikkusest. Energia, mida vampiir tahab esile kutsuda, on ärritumine, solvumine, süü- ja hirmutunne.

Energiavampiire on kahte tüüpi: aktiivsed ja passiivsed. Aktiivsed vampiirid alustavad konflikti avalikult, provotseerides inimese mõtlematuid emotsioone, sõnu ja tegevusi. Parim strateegia nende tõrjumiseks on säilitada meelerahu. Tuleb hoida tasakaalukat meelt, vältida skandaale ja kui puhkeb tüli, siis kõneleda vaikselt või isegi sosinal. Väga tõhusalt mõjub tema haletsemine (kasvõi vaikselt, omaette). Parem on teda mitte “parandada”, sest just sellest energiast ammutab ta toitu. Kui võimalik, siis potentsiaalselt kriitilises olukorras oleks hea kodust lahkuda või vähemalt teise ruumi minna. Oma energiavälja saab kaitsta ka käsi ja jalgu ristates.

Passiivsed vampiirid ei tegutse tavaliselt avalikult. Neid võib ära tunda ainult selle seisundi järgi, milles leiad end pärast nendega suhtlemist: kui tunned jõu ja energia puudumist, tajud süütunnet ja ärritust. Enamasti ammutavad nad energiat hädaldamise ja norimise kaudu. Nende öeldut ei maksa südamesse võtta, sest muidu tekitab see sinus negatiivsete emotsioonide tormi. Suhtu energiavampiiri huumoriga, on ju vampiirlus ja oskus enda üle naerda kaks täiesti kokkusobimatut asja. Parim kaitsestrateegia mis tahes energiavampiiri vastu on püüda säilitada oma sisemist harmooniat, armastada ennast ja elu. Sest terve energiaga inimesele on väga keeruline kahju tekitada.

Kui energiavampiir on sinu sugulane, võid proovida vahetada tema energiavarude täiendamise viisi tervislikuma vastu: näiteks proovi teha nii, et ta satuks sagedamini loodusesse (loodus on üks meie energia kõige võimsamaid “patareisid”) ning saaks rohkem positiivseid emotsioone ja muljeid. Pärast pealesunnitud suhtlemist energiavampiiriga soovitatakse minna jaheda duši alla ja oma energiat täiendada, näiteks looduses, mõne lemmiktegevusega jne.

Peab silmas pidama, et energiavampiiri ohver võib enda energia täiendamiseks ka ise ebateadlikult vampiiriks saada, näiteks valades viha välja mõne oma lähedase peale. Energiavampiirid võivad olla ka paarina. Sellisel juhul on nad teineteisega kaassõltuvuses: mõnes mõttes moodustavad nad ühe terviku, kuid mõjutavad teineteist negatiivselt ja hävitavalt.

Mõistagi ei saa vampiirlusest haaratud perekonna energiat nimetada terveks. See on anomaalia, mis avaldab negatiivset mõju kõigile pereliikmetele, eriti lastele. Sellises peres kasvanud lastel on väga raske õppida harmoonilisi ja terveid energiavahetuse viise. Seetõttu peaksime ära kasutama ka kõige väiksemad võimalused, et energiavood peres ühtlustada: paluda abi oma suguvõsa vaimult, küsida nõu psühholoogilt või mõnelt teiselt peresuhete spetsialistilt ning lahendama perekonnas tekkinud konfliktid õigeaegselt.

Allikas: Mari Metsallik: mida rohkem tõstame oma võnkesagedust, seda puhtam on meie energiaväli

Kas oled “vana hing”? 6 probleemi, millega kõik “vanad hinged” kokku puutuvad

Palve kõige elava hüvanguks

Märgid, mis näitavad, kas käid oma elus ikka õigel teel

Seotud