Mis on sõltuvus?
Sõltuvus on nagu väga peen sügelus millegi järele, olgu ta siis ükskõik millises energiakehas või tsakras.
Tervendaja ja ingliterapeaut Micheal Golzmane nimetab sõltuvusi tugevaks sooviks, midagi tarvitada või kedagi enda lähedal hoida, et täita teatud puudujäägid varajasest kogetud olukorrast saaksid täidetud. See on nagu teel aukude täitmine. Steve Rotheri raamatus “Vaimne psühholoogia. Kaksteist vaimset õppetundi” ütleb, et sõltuvus on soov teenida endale olemise mõnu. Me ei oska olla ja see paneb meid hetkest põgenema. Kui palju räägitakse praegu, et võta endale aeg ja lihtsalt ole. Ära mõtle, ära tegutse. Lihtsalt võta aega olemiseks! Algajal on seda esialgu keerukas teha, aga harjutamine teeb meistriks.
Kuidas sõltuvused on tekkinud?
Kui me oleksime teadlikud kuivõrd palju enda ja teiste mustust ehk madalamasageduslikke emotsioone me oma emotsionaalväljas päeva jooksul hoiame, siis me sooviksime ennast kord päevas vähemalt puhastada. Emotsioonid on energia, mida me hoiame enda küljes, senikaua kuni me need puhastame ja toome taas kõrgemasse sagedusse ehk armastusse. Armastus aga on aktsepteerimine. Sestap ei tohiks ühtegi emotsiooni alla suruda, vaid pigem tänutundega vastu võtta ja need selle kaudu vabaks lasta. Pikalt alla surutud tunded on nagu täistopitud kott, ühel hetkel ta läheb katki ja sinna jääb auk ja seda auku me siis eneserahustuseks hakkame täitma – söömise, joomise, suitsetamise, partnerist kramplikult kinni hoidmise, ülemäärase trennitegemise ja muu sarnasega.
Sõltuvused ja emotsionaalkeha
Miks me ei oska oma emotsioone tervislikult vastu võtta ja vabaks lasta, vaid kogume endasse? Kas keegi on elus toonud Sulle kunagi kurvastust, viha, pettumust, rõõmu? Vastus on kindlasti jaatav. Mõnikord näiteks me hoiame enda energiaväljas viha naabrite vastu, kes eile öösel kuulasid liiga kõvasti muusikat, mis häiris magama jäämist või siis pettumust, et laps ei helistanudki peale kooli, kui ta lubas. Selliseid emotsioone koguneb päeva lõpuks päris palju.
Miks ma peaksin oma emotsionaalkeha puhastama? Mida see mulle annab?
Eelkõige see toob selgema mõtte ja rahu. Inimene ei reageeri emotsioonidest tingituna, mis on tal juhtunud eelmine päev või hommikul kodus. Ta teab, et nii enda kui ka teiste heaolu pärast, ei ole mõtet oma kogutud emotsioonidega teiste päeva mürgitada.
Kuidas oma haavu parandada? Haavu, mis on tekkinud lapsepõlvest?
Kõik haavad ei ole pärit tänasest ega eilsest päevast ega ka eelmisest nädalast või üle-eelmisest kuust, vaid need on varasemad. Võimalik, et pärit lapsepõlvest või eelnevatest eludest. Nende puhul on vaja teha põhjalikumat tööd ja enesse vaatamist ning eneseanalüüsimist. Mees, kellel oli lapsepõlves isa väga kriitiline, võib teha kogu oma elu kõik, et pälvida isa lugupidamine ja armastus. Ta pingutab piltlikult öeldes ninast vere välja, et isa tunneks poja üle uhkust. Kui mees oskaks ise ennast armastada, ei teeks ta asju selleks, et teistelt midagi välja teeninda. Armastust ei ole vaja välja teenida. See lihtsalt on. Kui kellelgi on jäänud lapsepõlvest selline tunne, et pidi armastust justkui välja lunima või armastust oli nagu komm, mida jagati vaid pidupäevadel, siis oleks aeg hakata tugevndama armastust enda vastu. Vastasel juhul jääb inimene sõltuvaks. Ta sõltub nii suurel määral sellest, kuidas ja mismoodi sobituda, paneb oma peas puslet, et iga tükk asetuks õigele kohale. Enenesearmastusega algust tehes heidetakse see pusle kohe nurka, sest armastus ütleb: “Tule ja ole!” Muud Sul vaja polegi.
Nüüd mõtleme taas nendele situatsioonidele, mil tundsime, et on kiusatus midagi teha, mis tuimestaks meie emotsionaalset olukorda. Näiteks: “Mul oli täna väga raske päev, meelerahustuseks ma läidan sigareti” või “Töö juures on palju stressi ja see paneb mind haarama eriti rasvaste ja magusate toitude järele.” Organism harjub kiiresti selle aseainega ära ja hakkab seda siis nõudma. Mis on harjumuse ja sõltuvuse vahe? Sellel on peenike piir. Üks on midagi, mida Sa oled harjunud tegema, aga ei tunne sõnuseletamatut vajadust selle järele, teine aga on sügelev soov kohe seda saada.
Sõltuvus – kuidas sõltuvusest vabaneda?
Eelkõige tuleks leida üles juurpõhjus, mis ajendab meid midagi tegema või kellestki, millestki kramplikult kinni hoidma. Põhiliselt on sõltuvuslike probleemide puhul tegu emotsionaalkehaga ehk siis energeetiliselt võetuna, peame hakkama puhastama oma energiavälja, eelkõige emotsionaalkeha, peaksime teadvustama neid emotsioone, mis tõukavad meid ühe või teise sõltuvuse järele haarama. Emotsionaalkeha on kui väike laps meie sees. Kui tema ütleb, et ta soovib, siis ilmtingimata peab ta selle saama. Mentaalvälja ehk mõttevälja võiks võrrelda kui vanemat, kes kutsub jonniva lapse korrale. Eelkõige emotsiooni mõttega muutes, sest nagu öeldakse, muudad mõtteviisi, muudad oma maailma.
Autor: Maili Hütt