1. SINA VASTUTAD OMA PARTNERI ÕNNE EEST
See vale püsib sinu loomuliku soovi najal olla oma kaaslase meele järele. Kuid see on täielik vale. Keegi ei vastuta oma partneri õnne eest. Sa saad anda enda poolt parima, et ta tunneks end armastatuna ja turvaliselt, kuid lõppvastutus oma õnnelikkuse eest lasub ikka inimesel endal. Kahjuks on vägivaldsetel inimestel sageli ebarealistlikud ootused seoses nende asjadega, mis neid nende arvates õnnelikuks teeb. Mõned su partneri ebarealistlikud ootused sinu suhtes võivad olla näiteks:
• et sa suunad kogu oma tähelepanu temale,
• et sa paned tema vajadused enda või isegi oma laste omadest ettepoole,
• et sa vaatad teda kui oma ülemust, kel on kõigis küsimustes lõplik sõna.
Kokkuvõtteks: ükskõik kui palju sa ka ei pingutaks, mõned inimesed pole kunagi õnnelikud ning kõik sinu jõupingutused neile meele järele olla jooksevad liiva. Vägivaldsed inimesed on sageli depressiivsed, ebakindlad ja ebaadekvaatsed inimesed, kellel on suured vaimse tervise probleemid, mida sina lahendada ei saa.
2. SINA VASTUTAD OMA PARTNERI VIHA EEST
Vägivaldne partner usub, et sina oled süüdi, kui tema vihaseks saab. Kui sina oleks vaid teinud seda ja toda, siis tema poleks vihastanud. Ja kuna sina teda vihastasid, siis on tema emotsionaalselt (või füüsiliselt) vägivaldne käitumine põhjendatud. Tema arust on lahendus selles, et lihtsalt ära aja teda enam vihaseks. Tee kõike, mida ta tahab, ära sea tema otsuseid kahtluse alla, ära vaidle vastu, ära tee midagi, mis talle ei meeldi. See vale asetab vägivaldse partneri lapsevanema, ülemuse või võimukandja positsioonile. Ja see sunnib ohvri kaitseseisundisse, pannes teda ennast jälgima, endas kahtlema ja ennast süüdistama.
3. SINU ÜLESANNE ON SUHTEID SILUDA JA PAREMAKS MUUTA
Kuna vägivallatsejad ei tunnista oma probleeme, siis projitseerivad nad need teistele, eriti oma partnerile. Ja kuna nende arvates on kõik suhteprobleemid kaaslase põhjustatud, siis kaaslane peab need ka lahendama.
Suure tõenäosusega ei puuduta su partneri probleemid sind ja teie suhteprobleemides mängid sa vaid õige väikest rolli. Jaa, sa oled palju kuulnud, et suhted on nagu kahesuunalise liiklusega tänavad ja alati on igal lool kaks poolt, ja neis mõlemas kontseptsioonis on oma iva olemas. Kuid palju kindlam tõde on see, et mitte keegi pole süüdi selles, et nende partner vägivaldseks muutub. Tal juba olid need probleemid, kui teie suhe algas, ja need probleemid on ka tema vägivaldsuse põhjustajateks. Kuigi tavaliselt arvatakse, et suhteprobleemide lahendamine on mõlema partneri ülesanne, siis tegelikult on vägivaldse osapoole ülesanne vägivald lõpetada. Isegi kui sa oled ta käitumist liiga kaua talunud või võimaldanud, siis sina ei vastuta selle lõpetamise eest. Vastutab tema.
Vägivaldsed inimesed kasutavad sageli ära oma elukaaslase mõistvat ja/või andestavat loomust, et manipuleerida temaga ja panna ta uskuma valet, et tema peab suhteid siluma ja paremaks tegema. Sageli ütlevad nad midagi taolist nagu järgnevad laused.
• “Sa pead arusaajam olema. Sa ju tead, et mul oli raske lapsepõlv.”
• “Sa pead mulle andeks andma.” Need kaks lauset (või midagi analoogset) on eriti tugeva mõjuga ja sunnivad paljusid partnereid taluma suhtumist, millega keegi leppima ei peaks.
Paljud emotsionaalse vägivalla ohvrid ei suuda lahku minna oma süütunde või kohusetunde tõttu, vaatamata sellele, kui palju kahju see suhe nende vaimsele tervisele teinud on.
Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Beverly Engeli raamatust “Emotsionaalne ja vaimne vägivald”.
Kuula lisaks ka Vikerraadio Peresaadet “Kuidas kaitsta ennast emotsionaalse vägivalla eest?”