Mida ma saan teha, et vähendada emakakaelavähki haigestumise tõenäosust?
Regulaarne PAP-testi teostamine on parim viis vähendada emakakaelavähki haigestumise tõenäosust. Varajase avastamise korral, enne, kui tekib võimalus levimiseks, on emakakaela vähieelsed seisundid (ja isegi mõned kasvajad) edukalt ravitavad.
Seepärast ongi oluline järgida oma arsti nõuandeid PAP-testi kohta, mille abil saab avastada kahtlustäratavaid emakakaelarakkude muutusi, enne nende vähiks arenemist. Arst võib Teile rääkida ka teistest viisidest, kuidas emakakaelavähki haigestumise tõenäosust vähendada.
Kas emakakaelavähki on võimalik ennetada?
Peaaegu alati, kui düsplastilised muutused avastatakse varakult, on vähkkasvaja tekkimine välditav. Oluline on:
Hoiduda riskifaktorite eest – mitte suitsetada, kaitsta ennast suguhaiguste ja soovimatu raseduse eest. Naisel, kellel on palju seksuaalpartnereid ja/või kelle partneril on palju seksuaalpartnereid, on tõenäosus haigestuda emakakaelavähki suurem.
Teostada regulaarselt emakakaela kontrolli (PAP testi), et avastada rakulised muutused emakakaelal võimalikult varakult. Emakakaelavähki leitakse sagedamini naistel, kes ei ole viimase 5 aasta jooksul käinud naistearsti juures läbivaatusel günekoloogilises kontrollis.
Vaktsineerida ennast enne suguelu alustamist HPV viiruse vastu. Kõige parema immuunvastuse ehk tulemuse saavadki tütarlapsed vaktsineerides ennast enne suguelu alustamist.
Kas emakakaelavähk on pärilik haigus?
Emakakaelavähk ei ole pärilik haigus. Emakakaelavähki haigestumiseks on vajalik HPV viiruse olemasolu, selle puudumisel vähki ei haigestuta.
Kas HPV olemasolu on vastunäidustus sünnituseks?
Papilloomviiruse olemasolu ei ole kindlasti vastunäidustus raseduseks ja sünnituseks.
Allikas: www.emakas.ee