Elon Musk asutab mittetulundusühingu OpenAI, mis kasutab tehisintellekti “inimkonna hüvanguks”

Tehnoloogiahiidude seas käib võidurebimine tehisintellekti rindel. Elon Musk ja Sam Altman koos tehnoloogiaspetsialistidega teatasid, et asutavad organisatsiooni OpenAI, ning erinevalt Googlest ja Facebookist tehakse kõik, mille kallal loodav mittetulundusühing töötab – sealhulgas ka organisatsiooni loodud intellektuaalne omand – kättesaadavaks ka avalikkuse jaoks.

OpenAI, mida juhivad Silicon Valley silmapaistvaimad ja helgeimad pead, on juba kogunud miljardi dollari eest rahastust.

Silicon Valley on sattunud tehisintellektisõja keskele, sest sellised hiiglased nagu Facebook ja Google püüavad üksteist üle trumbata masinate õppimisvõime ja tehisintellekti arendamisega, et oma pakutavaid teenuseid automatiseerida. Kuid uhiuus organisatsioon nimega OpenAI – mida juhib Elon Musk ja rühm tuntud tehnoloogiainimesi – kavatseb kasutada tehisintellekti “inimkonna hüvanguks”, sealjuures kasumi pärast muretsemata.

SpaceX ja Tesla tegevjuht Elon Musk teatas reede pärastlõunal Twitteris OpenAI organisatsiooni asutamisest.

Organisatsioon, mille moodustamist on pikka aega arutatud, sai õigupoolest jalad alla vaid viimase paari kuu jooksul, nagu ütles juhatuse kaasesimees ja firma Y Combinator tegevjuht Sam Altman äriajakirjale Fast Company. Organisatsioon alustab tööd miljardidollarilise toetuse abil, mis on saadud Altmanilt, Muskilt, LinkedIn-i asutajalt Reid Hoffmanilt ja Palantiri firma presidendilt Peter Thielilt. OpenAI meeskond ütles tutvustavas blogipostituses järgmist: “Kavatseme tulevase paari aasta jooksul sellest rahast kulutada vaid murdosa.”

Kuigi on täheldatud, et OpenAI kavandatavad saavutused pole päris selged, selgitab organisatsioon, et mittetulunduslik staatus peaks võimaldama eesmärkide suhtes rohkem paindlikkust. “Kuna meie uurimistööd ei tõkesta mingid rahalised kohustused, saame rohkem keskenduda inimeste positiivsele mõjutamisele,” seisab blogipostituses. “Usume, et tehisintellekt peaks olema inimeste individuaalse tahte pikendus ning seda tuleks vabaduse huvides jaotada võimalikult laialdaselt, võrdselt ja turvaliselt.”

Organisatsiooni kuulub silmapaistev juhtide rühm: Musk ja Altman on kaasesimehed, samas kui Google’i teadlane Ilya Sutskever töötab OpenAI teadusuuringute direktorina ja Greg Brockman tehnoloogiajuhina – samas rollis, mida ta varem täitis maksefirmas Stripe.

Altman selgitas, et projekt on täiskohaga töö peaaegu kõigi jaoks, kes on OpenAI-ga seotud. Omalt poolt kujutab see ettevõtmine tema jaoks “suurt kohustust”, samas kui Muskilt oodatakse otsest panust “igal nädalal või igal teisel nädalal, midagi sinnakanti.”

Altman selgitas, et kõik, mille kallal OpenAI töötab – sealhulgas ka organisatsiooni loodud intellektuaalne omand – tehakse kättesaadavaks ka avalikkuse jaoks. Ainus erand on tema sõnul see, kui toode võiks endast kujutada turvariski. Altman ütles Fast Companyle: “Üldiselt teeme oma patendid kättesaadavaks kogu maailmale.”

Võidurebimine tehisintellekti rindel

Sellised firmad nagu Facebook ja Google teevad pingsat tööd tehisintellekti arendamise nimel. Vaid paar päeva tagasi kuulutas Facebook, et teeb vabalt kättesaadavaks uue arvutitarkvara nimega Big Sur, mis kahekordistab nende arvutite võimsust ja efektiivsust, mis on hetkel saadaval tehisintellekti uurimiseks. Facebook on hiljuti rääkinud ka tehisintellekti kasutamise võimalikkusest pimedate kasutajate aitamiseks ning mitmete ulatuslike ülesannete lihtsustamiseks terves suures suhtlusvõrgustikuteenuses. Tehnoloogiasaidi Re/code kohaselt on ka Google teinud suuri pingutusi tehisintellekti uuringute ja arengu vallas, aga pole valmis oma töö tulemusi eriti lahkekäeliselt jagama.

Altman ütles, et tema arvates võiks OpenAI töötada koos nende mõlema firmaga, nagu ka kõigi teistega, kes tehisintellektist huvituvad. Ta sõnas: “Üks meie organisatsiooni häid külgi on see, et meil puuduvad usaldusisiku kohustused. Võime koostööd teha kellega tahes.”

Altman lisas, et hetkel pole plaanis ühtegi konkreetset koostööprojekti, kuigi tema hinnangul peaks see olukord kiirelt muutuma, nüüd kui OpenAI on välja kuulutatud.

Kuigi paljud firmad teevad tööd tehisintellekti arendamiseks eeskätt tulunduslike projektide nimel, ei tohiks Altmani arvates OpenAI eesmärk ja rahastamine kedagi ohustada. “Oleksin väga mures, kui teistele meie eesmärgid ei meeldiks,” ütles ta. “Me püüame vaid luua uusi teadmisi ja neid kogu maailmaga jagada.”

Allikas: Stephen Hawking, Elon Musk, Noam Chomsky ja tuhanded teised kutsuvad valitsusi üles keelustama tehisintellektiga varustatud tapljaroboteid.

Seotud