Eksootika: Mehhiko põlisrahva huicholi esindajad tutvustavad Eestis oma pärandkultuuri

Täna saabusid Eestisse Mehhikost Nayariti osariigist pärit huicholi rahva esindajad Don Custo, Mama Chali ja Modesto Rivera, kes tutvustavad siin oma kultuuri ja kombeid, ilmavaadet ja muusikat.

Neljapäevasel tutvumisõhtul Inglisaalis esitavad nad traditsioonilist huicholi pillimängu ja laulu, puistades sekka iidseid lugusid pärimusest, mis avab tee nägemaks tähendusi nende värvika käsitöö sümboleis, nagu ka algupärase peyotekultuuri avaraid tagamaid. Kontsert juhatab sisse edasised sündmused huicholitega: õpitubade ja tseremooniatega laagrid septembri kahel viimasel nädalavahetusel ning huicholid on ka külalisteks sel pühapäeval, 21. septembril kell 14 Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”.

“Omakeelse nimega wixarikad (laiemalt tuntud huicholidena) on Kesk-Ameerika põlisrahvastest maiade kõrval seni kõige edukamalt hoidnud oma arhailist pärandkultuuri. Külalised tulevad Nayariti osariigist Mehhikos, kus nad elavad suure perena endistviisi ümber tuleaseme ja pühitsevad elu,” räägib huicholide visiidi korraldaja Maris Kilk. “Don Custo ja mama Chali on Yurata kogukonna vanemad. Custo on kodust kaugelgi tuntud ravija, toimetab riitusi ja palvusi, õpetab noori ja veab eest rännakuid pühapaikadesse, Chali võtab vastu lapsi ja saadab Custot kõigis olulistes tegemistes. Vanem poeg Modesto on kunstnik ning kannab edasi vanemate vaimset pärandit. Nad kõik on vilunud käsitöömeistrid – igaühel tuleb teha oma viiul, oma ehted, amuletid ja annid, ning sellest nad täna ka elatuvad,” lisab ta külaliste tutvustuseks.

Wixarika rahva esindajad Eustolio Rivera ehk Don Custo ja Rosalia Lemus ehk Mama Chali ning Modesto Rivera pühendavad laagrite jooksul osalejaid oma iidse traditsiooni pühadesse toimetustesse. See saab teoks pärimusringides, õpitubades ja tseremooniates. Kõik, mida nad jagavad, on neile kodus igapäevase elu loomulik osa.

Nädalavahetuse laagrites toimuvad huicholide juhendamisel pärimusringid, kus nad jutustavad maailma loomislugusid ja viivad kuulajad wixarika vanimate lugude maailma, mida ilmestavad kaugelt kaasa toodud lõngamaalid, kudumid ja ehted. Kõlavad nende vanad laulud ja viisid, mida kuuleb vaid neilt endilt. Õpitubades tuleb juttu nende riitustest ja tseremooniatest, ravijatest ehk marakame’dest ja ravimtaimest hikurist, käsitöömeistrid esitlevad oma tehnikaid ja nende juhendamisel on igaühel võimalik midagi mälestuseks luua. Mama Chali valmistab tulel iidsel kombel maisitortillasid ja õpetab selle juures huvilisi. Lisaks toimuvad tule- ja veetseremooniad ning käsitöönäitus ja -turg, kus külalised panevad välja oma kunsti, kästöö, ehted, kudumid jms.

Huicholide pärandkultuuri õhtu toimub Tallinnas neljapäeval, 18. septembril ja Tartus teisipäeval, 23. septembril.

Huicholide laagrid toimuvad 19.-21. septembril Raudsillal ja 26.-28. septembril Kõrvemaal

Kuula Don Custo, Mama Chali ja Modesto Rivera jutustusi ja laule oma elust ja ilmavaatest sel pühapäeval, 21. septembril kell 14-16 Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”

 

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.