Eestlased sõidavad sel aastal jõuludeks Indiasse dalai-laama juurde õppima

Paarikümnel eestlasel on sel aastal võimalik jõuluaega tavapärasest hoopis teistmoodi vastu võtta. Tema Pühadus dalai-laama annab detsembri teises pooles Indias õpetusi ning lisaks burjaatidele, tuvalastele, kalmõkkidele ja teistele venemaalastele on ajaloolise sündmusena õpetustele oodatud ka organiseeritud õppegrupp Eestist.

“Budism on õpetus sellest, kuidas vabaneda kannatustest ning aidata ka teistel tajuvatel olenditel kannatustest vabaks saada. Buddha õpetus keskendub oma meele rahustamisele, õigele vaatele ja õigetele tegudele aitavatele käitumisjuhistele. Rahulik ja stabiilne meel, dialoogivalmidus ja kannatuste põhjuste taipamine on tänapäeva rahutus maailmas kullast kallima hinnaga omadused või oskused, mille nimel tasub sõita kasvõi maailma lõppu. Olen väga rõõmus selle üle, et õpetuste peakorraldajad soostusid Eesti jaoks need paarkümmend kohta eraldama,” ütles Indiasse-sõidu korraldaja, kirjanik Roy Strider. Tema sõnul on jõuluaegne sõit ka mingis mõttes sümboolse tähendusega: “Ma nimetaksin seda sõitu reisiks valguse poole. Jõulupühadele saab igaüks tarbimismöllust ära pöördudes ja vaimsete väärtuste poole püüeldes väga hästi ka tänapäeval tegeliku tähenduse anda.”

Indias toimuvatele dalai-laama õpetustele on kohapeal korraldatud ka eestikeelne tõlge koos eestikeelsete õppematerjalidega, mis muudavad õpetused kõigile mõistetavaks ja arusaadavaks. Eesti grupp lahkub Indiasse 15. detsembril ja saabub tagasi kodumaale 23. detsembril.

Eestikeelne tõlge Tiibeti usujuhi õpetustel on äärmiselt väärtuslik ja harukordne – varem on dalai-laama õpetusi eesti keelde tõlgitud vaid ühel korral: lõppeva aasta kevadel Riias, kus budistide vaimne juht selgitas mahajaana budismi tüviteksti Südasuutrat ja tiibeti munga, joogi ja filosoofi Gyalsey Thogmey Zangpo (1285-1369) poolt kirja pandud 37 Võitjapoegade harjutust.

Sel korral India pealinnas Delhis toimuvatel õpetustel selgitab järgmisel kevadel 80-aastaseks saav Tema Pühadus dalai-laama kommentaaridena aastatel 680-740 Indias elanud pühaku, õpetlase, eraku ja Nālandā ülikooli õpilase Šantideva “Bodhitšarjāvatāra” ehk “Virgumisteele asumise” värsivormis juhiseid. Kuna õppegrupp on suhteliselt väike, saab Tema Pühaduselt kohapeal küsida otse ka küsimusi!  

Nii nagu õpetusi, aitab Delhis ka küsimusi tõlkida Sorbonne’i ülikoolis tiibeti kultuuri ja Lhasa ülikoolis tiibeti keelt õppinud Kadri Raudsepp, kes on ühtlasi ka tiibeti keele õpetaja ja Tallinna ülikooli doktorant. Kadri tõlkis Tema Pühadust koos doktor Laur Järvega kevadel ka Riia õpetustel.

Tiibeti usujuhile on juba eelmisel aastal üle antud ka enamike siinsete budistlike koguduste ja organisatsioonide poolt kutse Eestis budistlike õpetuste andmiseks. Hetkel on Baltikumis järgmiste õpetuste andmise kohana võrdsetena kaalukausil nii Eesti kui Leedu. Pole välistatud, et eestlaste grupi arvestatav esindus Delhis võib kallutada vaekaussi ka järgmiste õpetuste asjus just Eesti kasuks.

Tema Pühaduse dalai-laama õpetused Delhis leiavad aset 17-19 detsembrini. Kuigi dalai-laama loobus mõne aasta eest vabatahtlikult oma poliitilisest võimust, on lisaks usujuhi positsioonile temast kujunenud ka maailma eetilise poliitika võrdkuju. Kommunistlik Hiina Rahvavabariik anastas ja okupeeris Tiibeti 1950. aastal. Dalai-laama põgenes 1959. aastal oma kodumaalt ning on sestpeale elanud Indias paguluses. Tunnustuseks rahumeelsele võitlusele Tiibeti vabaduse eest anti talle 1989. aastal Nobeli rahupreemia. 1991, 2001 ja 2011 aastal külastas Tema Pühadus XIV dalai-laama Eestit. 2005. aastal valiti dalai-laama Tartu Ülikooli audoktoriks. 

Roy Strider korraldas koos ühendusega Tiibeti Sõbrad ka suure eestlaste grupi kevadist sõitu Tiibeti usujuhi Riias toimunud õpetustele. Tema sõnul on õpetustele sõitvas eestlaste grupis ka veel mõned vabad kohad ja huvilistel tasuks uurida täpsema info saamiseks või kontakti võtmiseks veebilehte www.kulgemine.ee või kirjutada otse aadressile roy.strider@tibet.ee. Lisaks õpetustele on eestlastel kavas ka Tiibeti eksiilvalitsuse ja dalai-laama residentsiks ning pagulas-Tiibeti pealinnaks oleva Dharamsala mägilinnakese külastamine ning lummav mägimatk Himaalajas. Eestlased külastavad ka Tiibeti pagulaslaste koole ning muid olulisemaid paiku.

Seotud