Ebatervislikud söömasööstud annavad märku mineraalide defitsiidist

Mingil eluhetkel on kõik meist kogenud tugevat isu ebatervisliku söögi järele. Nõuab meie kehas siis šokolaadi, pontšikuid, soolaküpsiseid või muid rafineeritud süsivesikuid, nii või teisiti on nendele isudele väga raske vastu panna. On ainult üks probleem: sageli ei lõpeta näksimise himu ka see, kui me kiusatusele järele anname, kirjutab Toitumistarkus.ee. Mis meie kehas ometi toimub ja miks isud lõppeda ei taha?

Tegelikkuses on igasuguste kummaliste isude taga keha püüe signaliseerida meile organismi vitamiinide ja mineraalainete puudusest ehk teisisõnu, alatoitumusest rakutasandil. Seega ei aita järjekordse toitainevaese rafinaadi lõksu langemine meil olukorda karvavõrdki parandada. Otse vastupidi, nn “tühjade” süsivesikute metaboliseerimine röövib kehast täiendavalt vitamiine ja mineraale ning veresuhkru kõikumine meelitab uuele nõiaringile.

Hoopis kasulikum oleks pöörduda tervislike lahenduste poole ning hankida puuduolevad mineraalid terviktoitudest, kus on lisaks ka hulgaliselt muid kasulikke ühendeid, mis üksteise imendumisele kaasa aitavad ning kehas sünergiliselt toimiva terviku moodustavad.

Magneesium

Šokolaad on läänemaailma kõige tavalisem himutekitaja. Erilise üllatusena ei tule ka see, et šokolaad sisaldab magneesiumi – makromineraali, millest on puudus enamikel inimestest. USA-s kannatab magneesiumivaeguse all väidetavalt lausa 80% inimestest ja arvata võib, et ega meilgi olukord palju parem pole. Magneesium on asendamatu ligi 300 ensüümi töökorras hoidmisel. Tegu on nn. lõõgastusmineraaliga, mille defitsiit toob muuhulgas kaasa ka ärrituvuse, ärevuse, unetuse ja kõrge vererõhu.

Seega tunnevad inimesed end peale šokolaadi söömist mõnda aega paremini osalt ka seetõttu, et kakao sisaldab pisut magneesiumi, mis neid lõõgastab. Kuid loomulikult on olemas palju tervislikumaid magneesiumiallikaid kui šokolaad. Tumerohelised lehtviljad, avokaado, banaanid, seemned ja pähklid, kala ning oad sisaldavad rohkelt magneesiumi ja aitavad taltsutada tõhusalt ka šokolaadiisu.

Suhkrurikkad toidud

Kõige sagedamini tekib inimestel isu suhkrurikaste toitude järele. Suhkruisu kutsuvad esile erinevad defitsiidid – sel juhul võib kehal puudu olla kroomist, mis reguleerib veresuhkrutaset, samuti fosforist, mis aitab kehal energiat toota, väävlist, mis aitab mürkaineid väljutada ja trüptofaanist, mis on heaoluhormooniks hüütava serotoniini eelaineks.

Parim moodus kõikide nende ainepuuduste elimineerimiseks on hakata sööma täisväärtuslikku ja looduslikku toitu, mis aitab organismi remineraliseerida. Kindlal meelel tuleks vältida kiirtoite ja maiustusi, mis keha mineraalidedepood ahnelt tühjendavad.

Loe artiklit edasi leheltToitumistarkus.ee.

Autor: Tervise- ja toitumisnõustaja Liis Orav

Allikas: www.toitumistarkus.ee

Seotud