Arhetüüpide maagia: 10 mehetüüpi, keda iga naine oma ellu vajab

Margus Vaher juhib meid mehelike arhetüüpide salapärasesse ja põnevasse maailma oma raamatus “Tee mehe südamesse”. Loe, millised on need kümme erinevat külge, mida iga naine mehes suuremal või vähemal määral kohata soovib.

Mis on pikaajalise õnneliku suhte saladus? Tõenäoliselt vastaks kaheksa inimest kümnest sellele olulisele küsimusele üldtuntud käibefraasiga, et armastus, austus ja ausus enda partneri vastu. Kollektiivsed tõed ongi tihti klišeed, aga kasu on neist vastustest sama palju kui vihmaperioodil õues pesu kuivatamisest.

Olin kunagi päris loll mees – mitte intellektuaalselt, kuivõrd tundeküpsuselt. Kui see alasti tõde mu teadvusse jõudis, otsustasin sellest hetkest alates võtta enda elu ja kulgemise eest ise täieliku vastutuse, tehes omalt poolt kõik võimaliku selleks, et õppida sügavuti tundma enda mehelikkust, selle erinevaid kihte ning loomust. Ühtlasi mõistsin, et ei saa uurida meest, seejuures tundma õppimata naist. Pidu! Kaks kärbest ühe hoobiga.

See mõnus avastamisprotsess juhatas mind arhetüüpide vahvasse maailma, mille avastusi siinkohal ka teiega jagan.

Katrin Saali Saul on toonud välja neli peamist naise arhetüüpi: tütarlaps, armastaja, perenaine ja kuninganna, millest kaks esimest tähistavad naiseliku olemisviisi pehmemat poolt ja kaks viimast pigem mehelikumat-ratsionaalsemat. Naine, kes on endas sügavuti läbi tunnetanud kõik neli, elab lihtsustatult öeldes täisväärtuslikumalt ning tema kohanemisvõime elu erinevates valdkondades on tunduvalt sujuvam ja toimetulek väljakutset pakkuvate olukordadega kordi oskuslikum.

Kellele arhetüüpide teema huvi pakub, saab end naise arhetüüpidega iseseisvalt lähemalt ja sügavuti kurssi viia. Kui enda jaoks mehe arhetüüpe ning erinevaid tahke lahti mõtestasin, siis analüüsisin neid naise vajaduste spektrist. Seda tehes jõudsin järeldusele, et naine vajab pikaajaliselt õnnelik olemiseks vähemalt kümmet meest. Jah, kümmet! Ja superäge, kui need kõik kümme meest oleksid peidus ühes isikus.

Kuigi Robert Moore’ käsitluses on välja toodud neli mehe arhetüüpi – kuningas, maag, sõjamees ja armastaja -, siis ma tuletaksin neist veel mõne spontaanselt juurde. Erinevad küljed, mida naine mehes suuremal või vähemal määral kohata sooviks, võiksid olla järgmised.

1. Romantik, kes toob või saadab naisele spontaanselt ise või kulleriga lilli, trühvelkomme, kontserdipileteid ja üllatab sind aeg-ajalt sellega, et toob hommikusöögi voodisse. Haarab naise rohkem kui kord aastas sülle, musitab, kallistab, saadab loomingulisi armastuskirju, tantsib või armatseb enda kallimaga paduvihmas või lambanahal kamina ees. Kui mees oskab veel näiteks käsitseda mõnda muusikainstrumenti peale enda isikliku vilepilli, siis on see naise hingele ainult lisapai.

2. Mässajast paha poiss kulub marjaks ära siis, kui naine vajab põhjust argirutiinist põgenemiseks või värskust suhtesse. Kui tööpäev on stressirohke, kolleegid ussitavad või ülemus on mölakas ning astud koduuksest sisse päevast muserdatuna ja vajad maandust, siis võtab see mehetüüp sind vastu õrna laksuga teie pepule, haarab enda tugevate käte vahele, kostitab Prantsuse suudlusega, mis lõppeb kirgliku armatsemisega köögilaual või maja trepikojas. Lükkab perspektiivi paika ja pärast seda ei tundu ükski töömure piisavalt oluline, et lasta sel enda ülejäänud elu kuidagi negatiivselt mõjutada.

3. Filosoof, kellega tähistaevast vaadates maailma parimat kuueeurost veini libistada ja arutleda inimpsühholoogia, arhetüüpide või eksistentsi olemuse üle. Kes me oleme, kust tuleme ja kuhu me teel oleme? Selline mees on võimeline astuma tüüpilistest mõttemallidest väljapoole ning suuteline vaatlema ja arutlema elu üle originaalsest vaatenurgast lähtudes. Koos saate teineteisega nauditavat verbaalset ping-pongi mängides maailma enda ümber ja sees paremini lahti mõtestada.

4. Poisike. On suur oskus vaadata maailma justkui läbi lapse silmade, sest lapsed on loomult müstikud, täiskasvanutel läheb teinekord aastaid, et taas saavutada selline puhtus ja nägemisviis. Märgata elu võrratut küllust, mängida sõpradega jalgpalli, nagu palli tagaajamisest ja selle väravasse löömisest sõltuks kogu maailma saatus, käia naabri maasikapeenral lihtsalt pulli pärast kord nädalas raksus. Ta ei võta end liialt tõsiselt ja võib rahumeeli sinuga kõdistamisvõistlust või padjasõda pidada. Ta on täielikult hetkes ning noorendab enda muretu ja loomingulise ellusuhtumisega ka naist enda kõrval.

5. Finantsgeenius, kes olenemata kuus teenitavast palgast ja eurode täpsest numbrist leibkonna peale saab oskusliku planeerimisega sellest makstud nii vajalikud arved, liisingud ja üüri kui ka toidetud naise ja kuus last. Ning kõige selle juures mõistab ta ka sinu kui naise vajadust olla ilus, hoolitsetud ja osta endale iga mõistliku aja tagant mõni äge uus kleit või sekspesu lihtsalt selleks, et tunneksid ennast hästi ja ihaldusväärsena. Lisaks tegeleb ta paremal juhul ka väikestviisi investeerimisega, nii et pere soojamaareisid pimedatel talvekuudel on pigem reegel kui erand.

6. Tantramees-taskus tüüpi mees on naisele naudingute pakkumises täielik boss. Loominguline, teadlik ja üheaegselt nii õrn kui jõuline. Tema jaoks on väljakutse naine voodis tõeliselt nurruma panna ja võib kindel olla, et kui sa öösel voodis karjud, siis ei praktiseeri sa sellist suhtlemisviisi peaaegu kunagi päeval enda mehe, lapse või kolleegide peal.

7. Sinu isiklik koomik rebib kildu, nagu oleks ta Rowan Atkinsoni ja Eddie Murphy ühine imelaps. Ühel päeval saad sarkastilist ja teravat huumorit, teisel neandertaali lamedat ja kolmandal nii erudeeritud koomuskit, et tõele au andes ei saa täpselt arugi, kus ja millal naerma peaks. Naeratus ja naer on maailma kõige paremad ravimid, seega sellise mehe kõrval saad igapäevase lusikatäie mett ja ühe küüslauguküüne nädalas asendada tõelise naeruteraapiaga. Vampiire see küll nii hästi eemal ei hoia kui küüslauk ja puuristid, aga naeratus suul pole halvim viis minna ka.

8. Džentelmen, kes paneb sind tundma nagu George friikin Clooney iga naist, keda ta filmis kohtab. Kuigi ta võis just lastele Batmani teha või kodus pulli pärast viieks sekundiks sinu sukad jalga tõmmata, kohtleb ta sind tavaliselt nagu tõelist kuningannat, avades sulle uksi, kostitades sind komplimentidega või lubades sul alati enne tulla kui ta ise. Sellise mehega seltskonnas haldjana hõljudes võid olla kindel, et sind kadestavad ja imetlevad julgelt pooled seltskonnas viibivatest naisolevustest.

9. Isiklik ninja, kelle seltskonnas tunned end alati hoituna ja turvaliselt, sest tead, et võid tema oskustele ja lõvisüdamele kindel olla nii öisel tänaval liikudes kui ka ükskõik mis kummaliste jälitajate, nilbikute või ahistajate paikapanemises.

10. Võlur, kelle soontes voolab alkeemiku veri ning kes suudab enda intelligentsi, loomingulisuse, oskuste ja positiivse ellusuhtumisega lahendada ükskõik millise argipäevas ettetuleva väljakutse. Vingumine tema repertuaari ei kuulu, pigem lahenduste leidmine. Ja kui katkise vannitoatoru parandamine tema oskustearsenali ei kuulu, siis leiab ta sundimatu kergusega enda telefoniraamatust või guugeldades selleks tööks vajaliku santehniku kontakti ja ületab raskusteta teele sattunud väljakutse. Määdzik!

Kuidas on pikaajaline õnnelik suhe seotud arhetüüpidega ja miks ma pidasin oluliseks sellele eraldi peatükk pühendada? Sest tänapäeva ühiskonnas on süvenemas trend lihtsalt väliselt äge välja paista. Kohati tundub, et tegelikkuses on äge, huvitav ja sisemiselt rikas inimene väljasuremisohus liik. Kahe pealiskaudse inimese kohtudes saavad ülekantud tähenduses kokku kaks kerjust, kes proovivad teineteist ära petta välise kulla ja karraga. Natuke reageerivat kehakeemiat ka ja kui kõik sujub, siis on nad varsti teineteisega suhtes. Mida aeg edasi, seda enam mõistetakse, et läikiv pealiskiht oli vaid virvatuli, sest sisu ei ole.

Üha enam võib kahjuks elus kohata neljakümneaastasi poisikesi, kes pole meheks sirgunud, ja sama trendi võib paraku märgata ka naiste puhul. Enamasti domineerib üks arhetüüp, paremal juhul kaks, aga selle pahupool on fakt, et teised nii-öelda läbi-tunnetamata arhetüübid avalduvad enda varjuküljena. Naise puhul näiteks armastaja asemel nunn ja kuninganna asemel jääkuninganna ning mehe puhul analoogselt.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kõigil, kes tahavad olla terves, vastastikuses, hoidvas pikaajalises õnnelikus suhtes, on mõistlik õppida tundma ja arendada endas kõigi arhetüüpide eluterveid avaldumisvorme. Siis puudub naisel oht muutuda kodus näägutavaks fuuriaks või mehel kalgiks mölakaks. Ainult veidi tööd iseendaga, sest võtmed selleks, et oleks rohkem õnneliku lõpuga muinasjutte, on meie endi käes.

Autor: Margus Vaher

Margus Vaher: kuidas mehele esimesel kohtingul endast kustumatu mulje jätta?

5 märki, mille järgi saab aru, kas mees on või ei ole sinust päriselt huvitatud

Margus Vaher: kuidas armastada naist?

Seotud