Ära haletse kedagi, sest see toob kaasa valu ja läbimõtlemata samme

Inimesed on hakanud mõistma, et nad vastutavad täielikult ka oma heategude eest. Ei vastuta mitte teised, kes nende poolt tehtu heaks kiidavad, vaid heategija ise. Väga tähtis on aru saada, mida tähendab väljend "Ära kahjusta!". See tähendab seda, et kontakti astudes oled sa kahe inimese vahel toimuvas alati võrdne osaleja. Vägivaldne headus tekib siis, kui üks inimene annab rohkem, kui teine suudab vastu võtta. Inimene, keda on teise inimese headusega "vägistatud", ei hakka paremini mõistma ega oska talle antavat abi hinnata või tänulik olla ning areneda selliselt, et tal õnnestuks oma probleemidest vabaneda. Ta jääbki teiste toetusest ja teistelt saadavast eluenergiast sõltuma ega suuda oma eneseabi allikat avada, kirjutab Alexis Varnum.

Toetus ja abistamine on headuse instrumendid, mis sageli haletsusele toetuvad. Armastus, headus ja kaastundlikkus on seevastu elu ja vaimsuse allikad.

Inimestel tuleb oma suhtumist headusesse ja kurjusesse muuta ning uuele arenguastmele astuda, kus headus on tarkuse, mitte haletsusega seotud.

Haletsus on negatiivne emotsioon, mis toob kaasa valu ja läbimõtlemata samme. Igasugune haletsusega tehtud tegu vaid toidab probleemi ega lahenda seda kunagi. Tarkus on headusega kooskõlas siis, kui inimene mõistab oma tegude ja sammude vastutust. Tark headus mõjub tervendavalt ja teab täpselt, millal ja kui suures koguses heategevus on vajalik. Tark headus ei kasuta kunagi ühtesid ja samu meetodeid kõigi inimeste puhul, vaid arvestab sellega, mis ühele või teisele sobib.

Paljud veel vanade mustrite järgi tegutsevad inimesed ootavad head tehes teiste inimeste heakskiitu, mis kinnitab neile, et nad on head ning pakub neile tähelepanu ja tunnustust. Ühiskondlikud normid innustavad neid kangelastegudele. Sellised inimesed vajavad õnnetuid, kellest saavad nende headuse pantvangid. Tihti saavad neist professionaalsed haletsejad, kes tegelikult iseennastki aidata ei oska ega saa hakkama oma komplekse ja traumasid täis sisemaailmaga. Nad demonstreerivad aktiivselt oma armastust ja ühekordsed heategevusaktid mõjuvad neile rahustina. Nad käituvad nagu kiitust ootavad lapsed ega mõista, kuidas lugupidamine üksteise suhtes toimib. Haletsejad vajavad teiste ebaõnne selleks, et iseennast paremini tunda ja omaenda ambitsioone rahuldada. Nad saavad teiste inimeste probleemidest rahulduse ja lühiajalise kaifi. Heategevus mõjub neile nagu doping.

Kõigel on oma hind ja arenenud inimesed ei alanda kunagi oma headusega vähem arenenud inimesi, kes oma probleemidest kinni hoiavad ja kasvamiseks ning elumuutuste tegemiseks käesolevat kogemust vajavad. Selleks et inimese sees toimuksid sisemised muutused, on vaja sisemist valikut ja otsust end aidata. Tarkus tunnistab, et kõik on erinevad, ja koristab oma teelt need, kes teiste ebaõnne oma eesmärkide saavutamiseks ära kasutavad. “Ära kahjusta!” ei alanda kedagi armuanniga ega muuda doonoriks.

Allikas: Alexis Varnum: kui soovid olla terve, siis lõpeta enese haletsemine

Alexis Varnum: on keeruliste ja muutuvate suhete aeg

30 asja, mida ei tohiks kindlasti endale teha!

Seotud