Anthony Robbins: kümme jõudu andvat omadust

Järgnevalt kirjeldan kümmet emotsiooniseemet, mille võid aeda istutada. Kui kasvatad neid seemnest võrsuvaid emotsioone nii, et keskendud iga päev nende tajumisele, siis tagad endale suurepärase enesetunde. Seemnetest tekib elu, mis õitseb ja täidab oma kõrgeimat potentsiaali.

1. Armastus ja soojus

Kui väljendada pidevalt armastust, sulatab see kõik negatiivsed emotsioonid, millega kokku puutume. Kui keegi on sinu peale vihane, võid teda kergesti armastada, kui võtad omaks sellise suurepärase uskumuse nagu raamatus “A Course in Miracles” (“Imede kursus”): igasugune suhtlemine on kas armastav reageering või siis appikutse. Kui keegi tuleb sinu juurde solvununa või vihasena ja sa pidevalt vastad armastuse ja soojusega, siis lõpuks ta seisund muutub, selle intensiivsus sulab ära. “Kui suudaksid piisavalt armastada, oleksid kõige võimsam inimene maailmas.”

2. Tunnustus ja tänulikkus

Ma usun, et kõige võimsamad emotsioonid väljendavad kõik armastust, igaüks ise moel. Minu jaoks on tunnustamine ja tänulikkus kaks kõige vaimsemat omadust, mis peituvad kõigi mu mõtete ja tegude taga – ma väljendan iga mõtte ja teoga tunnustust ja tänulikkust kõigi nende andide eest, mida elu on mulle andnud, mida inimesed on mulle andnud, mida kogemused on mulle andnud. Elamine sellises emotsionaalses seisundis avardab su elu rohkem kui miski muu. Nende omaduste arendamine tähendab elu arendamist. Ela tänumeeles.

3. Uudishimu

Kui sa tõepoolest tahad elus edasi areneda, siis õpi olema uudishimulik nagu laps. Lapsed oskavad imestada – sellepärast nad ongi nii armsad. Kui tahad vabaneda igavusest, ole uudishimulik. Kui oled uudishimulik, siis pole mitte miski rutiin – soov õppida muutub automaatseks. Arenda uudishimu, ja elust saab lõpmatu rõõmuõping.

4. Elevus ja kirglikkus

Elevus ja kirg annavad igale asjale palju juurde. Kirglik suhtumine võib muuta mistahes väljakutse tohutuks võimaluseks. Kirg on ohjeldamatu jõud, mis hakkab meie elu edasi viima kiiremas tempos kui varem. Parafraseerides Benjamin Disraelit – inimene on tõeliselt suur vaid siis, kui ta tegutseb lähtuvalt oma kirest. Kuidas meis kirg “tekib”? Samamoodi nagu “tekib” armastus, soojus, tunnustus, tänulikkus ja uudishimu – me otsustame seda tunda! Kasuta oma füsioloogiat: räägi kiiremini, visualiseeri kujundeid kiiremini, liiguta keha, nagu keha soovib liikuda. Ära lihtsalt istu ja mõtle. Sind ei täida kirg, kui lösutad laua taga, hingad pinnaliselt ja kõneled ebaselgelt.

5. Otsusekindlus

Kõik eespool kirjeldatud omadused on väärtuslikud, aga on üks omadus, mis sul peab olema, kui tahad anda maailmale kestvaid väärtusi. See määrab ära, kuidas sa saad hakkama ärevuse ja katsumustega, pettumuste ja illusioonidega. On suur vahe, kas oled millessegi takerdunud või sellele otsusekindlalt pühendunud. Kui tahad kaalus alla võtta, pidada ärikõnelusi või teha mida tahes, siis “enese sundimine” sind ei aita. Aitab otsusekindel soov seda teha. Kõik su teod tärkavad siis otsusekindlusest ja sa teed instinktiivselt kõike seda, mida läheb vaja eesmärgi saavutamiseks. Otsusekindel tegutsemine tähendab adekvaatset ja pühendunud tegutsemist, olles eelnevalt välistanud muud võimalikud tegutsemisvariandid. Otsusekindlus on inimese tahte äratuskell. Olles otsusekindel, võid saavutada mida tahes. Ilma selleta ootab sind ärevus ja pettumus. Meie valmisolek midagi teha maksku mis maksab, tegutseda vaatamata hirmule, on vapruse alus. Ja vaprus on otsusekindluse alus. Ning sellest, kuidas sa treenid oma “emotsionaalseid otsustamislihaseid”, oleneb, kas tunned saavutusrõõmu või masendust. Ent tugeva otsusekindluse puhul võta arvesse, et peaksid olema võimeline oma tegutsemismustreid ja hoiakuid tarvidusel muutma. Milleks seina maha lõhkuda, selle asemel et natuke vasakule vaadata ja leida üles uks? Vahel võib otsusekindlus olla takistuseks ning sa pead arendama selliseid omadusi nagu näiteks paindlikkus.

6. Paindlikkus

Kui peaks esile tooma vaid ühe olulise omaduse, mis kindlustaks edu, siis ütleksin, et see on võime muuta oma hoiakuid ja vaatenurki. Tegelikult, kõik need tegutsemissignaalid, mida sa nimetad negatiivseteks emotsioonideks, on lihtsalt sõnumid olla paindlikum! Kui valid paindlikkuse, siis valid õnne. Elus tuleb ette aegu, kui sa ei saa kõike kontrollida ning siis oleneb su edu või ebaedu – rääkimata su isiklikust rõõmu tasandist – pikemas perspektiivis sellest, kui paindlikult sa tegutsed, oma reegleid järgid ja milliseid tähendusi millelegi omistad. Painduv pilliroog peab vastu tormile, ent võimas tammepuu murdub. Kui arendad kõiki eespool kirjeldatud omadusi, siis saavutad õige pea enesekindluse.

7. Enesekindlus

Vankumatu eneseusaldus annab enesekindluse, mida me kõik soovime. Ainus viis olla kestvalt enesekindel, ka uudses keskkonnas ja täiesti uudsetes olukordades, on tugev eneseusaldus, usk endasse. Kujutle, et oled juba praegu väärt tundma neid emotsioone, mida soovid, mitte ära oota, et need ühel heal päeval kauges tulevikus spontaanselt tekiksid. Kui oled enesekindel, siis oled valmis kogemusteks, oled valmis olema esirinnas. Üks võimalus eneseusku ja enesekindlust arendada, on lihtsalt praktiseerida nende tunnete teadvustamist tegevuse käigus. Kui küsiksin, kas sa oled kindel, et suudad oma kingapaelu siduda, siis kindlasti sa ütled, et oled selles täiesti kindel. Miks? Sa oled seda teinud tuhandeid kordi! Niisiis, süvenda enesekindlust – endasse pidevalt uskudes – ja sa hämmastud, milliseid kasulikke tulemusi see annab igas eluvaldkonnas. Et midagi tegema hakata, on äärmiselt oluline endasse uskuda, ületada ebakindlus. Paljude inimeste traagika ongi selles, et nad väldivad millegi tegemist hirmu tõttu; nad tunnevad juba ette hirmu. Aga pea meeles: väljapaistvate saavutuste ja edu võti on usk endasse, ehkki mingeid tagatisi polnud! Inimkonda viibki edasi inimeste võime tegutseda endasse uskudes. Olek, mille sa automaatselt saavutad, kui oled olnud edukas kõigi eelpool kirjeldatud omaduste arendamises, on rõõmsameelsus.

8. Rõõmsameelsus

Kui lisasin oma kõige tähtsamate väärtuste nimekirja rõõmsameelsuse ja hakkasin seda endas arendama, kommenteeriti: “Sinuga on midagi teistmoodi. Sa oled nii rõõmus.” Ma sain aru, et olen õnnelik, aga ma polnud seda sugugi püüdnud ka näoilmete abil edasi anda! On suur vahe, kas olla rõõmus sisimas või püüda seda ilmete ja käitumisega etendada. Rõõmsameelsus tõstab su enesehinnangut, teeb elu toredamaks ja paneb ka teisi inimesi end rõõmsamana tundma. Kui oled rõõmsameelne, hakkavad kaduma hirm, solvumine, viha, ärevus, pettumus, masendus, süütunne ja ka ebaadekvaatne käitumine. Kui sa ühel päeval saad sõltumata sellest, mis su ümber toimub, aru, et mitte ükski emotsioon peale rõõmsameelsuse seda paremaks ei muuda, siis oled selle seisundi saavutanud. Rõõmsameelsus ei tähenda seda, et vaatad maailma läbi roosade prillide ja keeldud katsumusi ära tundmast. Rõõmsameelsus tähendab seda, et oled äärmiselt intelligentne, sest tead, et naudid kogu oma elu – see on nii tugev tunne, et sinu rõõm kiirgub ka teistele – ja sa oled suuteline vastu võtma mistahes väljakutseid, mis su teele satuvad. Arenda endas rõõmsameelsust, ja sinu puhul pole enam vaja, et sind ärgitaks tegutsema nii palju “valusaid” tegutsemissignaale, mis tahavad su tähelepanu saada! Tee enda olemine rõõmsamaks, pannes maha seemne, mis kannab nime vitaalsus.

9. Vitaalsus

Oma elujõuga tegelemine on väga oluline. Kui sa ei hoolitse oma füüsilise keha eest, siis on raskem emotsioone nautida. Treeni ennast ja viljele tervislikke eluviise; pea meeles, et kõik emotsioonid on mingil kombel su kehaga seotud. Kui tunned end emotsionaalselt halvasti, siis otsi selle põhjust. Kuidas sa hingad? Kui inimesed on stressis, lakkavad nad sügavalt hingamast, kurnavad oma elujõudu. Õigesti hingama õppimine on kõige tähtsam tee hea tervise juurde. Teine oluline element füüsilise elujõu tagamiseks on tugevdada oma närvikava. Kuidas seda teha? Iga päev mõjutad sa oma närvisüsteemi iga oma teoga ja sa pead kindlustama endale puhkuse ja akude laadimise. Muuseas, kui kaua sa magad? Kui pidevalt kaheksa kuni kümme tundi, siis ilmselt liiga palju. Kuus-seitse tundi peaks olema enamiku inimeste puhul optimaalne. Vastupidiselt levinud arvamusele, et istumine kulutab vähe energiat, see nii pole. Tegelikult oled sa pidevalt istudes kõige väsinum. Inimese närvisüsteem vajab liikumist, et sellel oleks energiat. Teatud piirini annab energia kulutamine rohkem energiat. Kui liigud, siis ringleb hapnik organismis paremini ja füüsiline hea enesetunne loob hea emotsionaalse enesetunde ning sa oled paremini valmis tegelema mistahes negatiivsete väljakutsetega. Niisiis tegutse selle nimel, et tunneksid ennast vitaalsemalt, elujõulisemalt ning see aitab sul hakkama saada erinevate negatiivsete emotsioonidega, rääkimata sellest, et vitaalsus on oluline energiaressurss, et tunda kirge. Kui su tunnete aed on täis neid võimsaid emotsioone ja omadusi, siis võid hakata neid jagama ka teistele.

10. Teiste aitamine

Aastaid tagasi, kui oli üks mu elu raskemaid aegu, sõitsin öösel mööda maanteed. Mõtisklesin pingsalt selle üle, mida peaksin tegema, et oma elu muuta. Äkki tekkis mõistmine ja sellega koos nii intensiivne emotsioon, et pidin auto otsekohe tee äärde seisma jätma ja kirjutama päevikusse ühe fraasi, millest sai üks mu kindlaid põhimõtteid: “Elu saladus on andmine.” Ma ei tea ühtki rikastavamat emotsiooni kui tunne, et see, kes sa inimesena oled, miski, mida oled öelnud või teinud, on andnud midagi mitte ainult sulle endale, vaid kellelegi veel, võib-olla inimesele, keda sa isegi ei tunne. Lood inimestest, kes tegutsevad kõige kõrgemate vaimsete ja emotsionaalsete väärtuste alusel – hoolitsevad tingimusteta teiste eest ja tegutsevad teiste inimeste heaolu nimel – liigutavad mind siiamaani kõige sügavamalt. Kui nägin muusikali “Hüljatud”, liigutas mind kõige rohkem Jean Valjeani tegelaskuju, sest ta oli nii hea inimene ning püüdis teistele nii palju anda. Me kõik peaksime iga päev arendama andmisoskust, keskendudes mitte ainult endale, vaid ka teistele. Ent ära lange sellesse lõksu, et püüad teisi aidata, jättes ennast kõrvale – märtrit mängides ei tunne sa andmisest rõõmu. Kuid kui suudad pidevalt anda endale ja teistele mõõdukalt, tajudes oma elu mõtestatust ja osadustunnet teiste inimestega, siis pead endast lugu ja tunned sellist uhkust ja rahulolu, mida ei saa mitte mingi raha, tunnustuse, kuulsuse või teadmiste eest. Aitamine teeb elu elamisväärseks. Kujutle, kui palju parem võiks maailm olla, kui kõik arendaksid oskust anda ja jagada!

Autor: Anthony Robbins

Allikas: Anthony Robbins “Ärata endas hiiglaslik vägi”, kirjastus Pilgrim

 

Seotud