Küpsuse küllus
Alates 40ndatest eluaastatest algab naise elus imeline transformatsiooniaeg, mil küpsevad eneseteostuse viljad. Sel võimsal üleminekuperioodil aitavad naist kindel päevarutiin, leebed enesearmastust suurendavad tehnikad, väikesed pehmed muutused harjumustes, õige toitumine ja hormoonide toetamine taimedega.
Hilisematel aastatel, kuldses eas on vanusega kaasnev küpsus ja külluslikkus naisele ülimad naudingu allikad, kui naine on seni elanud iseenda, looduse ja kõige ümbritsevaga kontaktis ja kooskõlas. Elu müsteeriumi mõistmine ja selle aktsepteerimine on suur kingitus. Need, kes on elu soorituserattas, vajavad kuldses eas naise tarkust, rahu, kohalolu ja armastuse tunnet ning head sõna.
Üleminekuiga ajurveda järgi on aeglane üleminek ühelt ainevahetus- või infotöötlemistüübilt teisele, soorituselt olemisele. Minu jaoks on see tähendanud kogu senise elu ümberhindamist kõikidel tasanditel. Tasapisi olen loobunud harjumusest määratleda ennast mineviku ja senise kogemuse põhjal. Lasen elul anda mulle iga päev värskeid vastuseid küsimustele, kes ma olen ja miks ma siin olen. Mõtlen nii, et naiseks olemise mõte igas eas on suurendada armastuse tunnet iseenda sees ja enda ümber. Õnn on küllusetunne enda sees, mis vaikselt üle ääre vuliseb nagu allikas, mis kõike kastab ja märkamatult haljendavat rohelust loob.
Õnnelikkus on tervise kõige olulisem faktor ja õnnelikkusel on lihtsad põhjused. Naiseks olemise väljakutse, seda eriti üleminekueas ja menopausis, on luua enda ümber rahulikke ja armastavaid vibratsioone, ja mitte lõhkuda. On suur kunst muutuda selliselt, et sinuga seotud inimesed ja keskkond saaks muutustest tõstetud, aga mitte purustatud.
Käin viiekümnendaid ja olen menopausis. Olen tervem, õnnelikum ja armastavam kui kunagi varem. Mul ei ole üleminekueaga kaasnenud mingisuguseid vaevusi ja tunnen ennast hästi.
Üleminekuea alguses, neljakümnendate keskel elasin siiski üle tervisepaanika, mis tõi minu tähelepanuvälja vajaduse muutuste järele. Mul diagnoositi ägenenud HP-viirus ja rakulised muudatused emakakaelal, mida loetakse vähieelseks seisundiks. See seik juhatas mind ajurveda loomulike tervenemismeetodite juurde. Õppisin kasutama ja kombineerima meie eestimaiseid ravimtaimi ja maailma vägevaid. Tervenesin ise ja lisaks tervenes minu suhe elukaaslasega ning lahenesid laste kroonilised terviseprobleemid.
Psühholoogiliselt tuli üleminekueaga taipamine, et mul ei ole kuhugi kiiret, mulle kuulub kogu maailma aeg. Kadus ära rongi pealt mahajäämise tunne, mis mind kogu varasema elu oli kimbutanud. See oli väga vabastav kogemus. Mõnus on usaldada ja märgata aeglaselt, peaaegu märkamatult toimuvaid muutusi, mis loovad rohkem rahu ja armastust. Mõnus on mõista, et aeglaselt kiirustamine on parim viis edasijõudmiseks.
Kui ma koolis Maslow´ vajaduste püramiidi õppisin, arvasin, et Lääne ühiskonna kaubakülluse ja teenimisvõimaluste juures on kõigile tagatud madalamate vajaduste (uni, toit, vesi, seks) rahuldamine. Täna näen ma seda püramiidi justkui uues valguses – hoolimata näilisest küllusest on meie inimestel valdavalt siiski esmased vajadused rahuldamata. Meil lihtsalt pole aega enda eest hoolitseda või ei pea me seda oluliseks.
Täiskasvanuna unustame keha ja meele ühtsuse, emotsionaalseid probleeme eelistame lahendada pigem meelesfääris ja arvame, et rahulolematus, negatiivsed emotsioonid ja armastustunde puudumine on tingitud välisest keskkonnast. Erilist tähelepanu füsioloogilistele vajadustele on vaja pöörata eluperioodidel, mil meiega toimuvad suuremad muutused. Selleks, et muutused kulgeksid pehmelt, loomulikult ja vaevusteta ning et organismil oleks piisavalt ressursse muutustega toimetulekuks. Hoolitsemine enda eest tekitab rutiini, mis omakorda annab turvatunde, hoituse ja armastuse tunde ning sisemise rahu.
Tajun meie ühiskonnas sügavamat vajadust üleminekuea ja menopausi positiivse kuvandi järele. Ka ma ise elasin üleminekuea alguses üle paanika, et “minuga on midagi valesti”, sest menstruatsioonid muutusid ebaregulaarseks ja üleminekuiga tähendas justkui midagi “koledat, tähistades naiseks olemise lõppu”. Ma arvan, et selline kuvand ei toeta mitte ühtegi naist east olenemata ja menopausi jõudnud naised ka teavad, et see ei ole tõsi. Menopausi poole suunduvad naised vajavad sõnumit, et kõik, mis meiega toimub, on loomulik ja sisemine rahu on sujuva üleminekuea oluline tingimus.
Mis on huvitav – ajurvedas on nõuanded rasedatele paljuski samad, mis üleminekueas naistele. Rasedust, mil pole menstruatsiooni, kutsutakse õnnistatud olekuks. Seetõttu meeldib mulle mõelda ka menopausist kui õnnistatud olekust. Nüüd on kogu naise olemus ja füsioloogia keskendunud sellele, miks ta siia päriselt on tulnud – selleks et luua rohkem rahu, armastust, suuremat sidusust enda ümber ja enda sees. Enesetunne ei luba enam eksida oma loomuse vastu, sest keha juhatab oma märkidega, püsimaks õigel teel. Nüüd on vaja keskenduda oma sisemisele loodusele ja viia see sünkrooni välise loodusega.
Vääramatult saabub kõige õnnelikum ja rahuldustpakkuvam periood naise elus, rõõm mõistmisest ja eneseteostusest. Ükskõik kas loominguliselt või vanaemana. Sul pole vaja enam juurelda selle üle, mis on sinu elu mõte. Sinu elu mõte on kohal. Üleminekuiga on võimas transformatsioon armastuse allikaks. Menopaus on imeline võimalus luua maailma rohkem vana targa naise moodi mõistmist, rahu ja tasakaalu, kui maailmas möllavad vastandlikud tuuled ja igaühel on oma tõde, nagu see on kogu aeg olnud ja on ka edaspidi.
Üleminekuea ja menopausi ilu ja okkad
Keha kohaneb uue elustaadiumi, menopausiga aeglaselt ja järk-järgult ligikaudu kümne aasta jooksul peale menstruatsiooni ärajäämist. Selle aja jooksul kogevad umbes pooled naistest erinevaid vaevusi. Uuringud kinnitavad, et tervislike eluviisidega naised kogevad füüsilist ebamugavustunnet üleminekueas vähem, kergemalt või üldse mitte. Tuginedes isiklikule kogemusele üleminekueas naiste nõustamisel ja ka kirjanduse andmetele kaovad üleminekuea vaevused umbes poole aastaga 80 protsendil juhtudest, kui muuta toitumist, liikuda rohkem ja kasutada ravimtaimi.
Üleminekuea vaevused väljenduvad järgmiselt: ebaregulaarne menstruatsioon ja muutuv verevool (kord tugevam, kord nõrgem), meeleoluhäired, depressioon, unehäired, mälu halvenemine, libiido muutus, kuuma-külmahood või ainult kuumahood, öine higistamine, muutused nahas ja juustes, väike, kuid nähtav kaalutõus, muutused seedimises, väsimus.
Ajurveda järgi põhjustavad üleminekuea vaevusi ebasujuvad muutused ja kuivuse suurenemine organismis, tegemist on vata häirega. Sisemine kuivus tõuseb vanusega paratamatult ja pikkamööda. Selle tasakaalustamiseks on vajalik suurendada regulaarsust elus ehk hakata elama kindla rutiini järgi, vähendada tuleb ka kuivust kehas ning ärevust meeles.
Nüüd on väga õige aeg pöörata tähelepanu oma füsioloogilistele vajadustele, juhul kui sa seda siiani teinud ei ole. See hoiab ära ka selle, et meel on liiga laiali ja hüplik.
Söö kindlatel kellaaegadel ja ära jäta toidukordi vahele.
Mine vara magama.
Kasuta looduslikke aineid ja mahetooteid kõikjal enda ümber: toidus, kodutöödes, kosmeetikumides jne.
Vähenda kõiki tegevusi ja kohustusi.
On väga oluline mõista, et kuigi küpses eas naise elus toimuvad mitmed muutused, siis ei ole need sugugi halvad muutused. Hoopis vastupidi: nüüd muutub kvaliteet palju olulisemaks kui kvantiteet igas eluvaldkonnas, nii toidus, seksis, suhetes, eneseteostuses kui tervises.
Autor: Mirjam Hakkaja
Allikas: Mirjam Hakkaja, Kristina Paskevicius, Katrin Saali Saul “Elu puudutus”, kirjastus Pilgrim