Tegelikult ei pea suhtes olema. See peaks olema vaba valik, mitte kohustus. Kui suhe on eesmärk omaette, siis on juba valesti, oleme tagurpidi maailmas. Me tuleme siia elama oma elu, käima oma teed, ennast teostama. Enda huvitav elu on kõige olulisem. Põnev lähisuhe on osa sellest, boonus.
Vahel ongi hea üksi olla. Eriti kui noorena ei olnud aega iseseisvumiseks ja hakkasid varakult kellegagi koos elama. Võid tunda ühiskondlikku survet, nagu oleks üksik inimene läbikukkuja. Mõtle selle peale, kas üldse, kellega, miks ja millist suhet sa tahad. Kui jõudsid järeldusele, et tahad suhet, siis küsi endalt edasi, miks. Sest sa saad täpselt selle, mida tellid.
Kui sul tulevad põhjustena pähe allpool olevad mõtted, siis mõtle uuesti. Neist pole suhte loomisel kasu.
Ei taha üksi olla
Sellise soovi peale ei tule paremal juhul kedagi, halvemal juhul tõmbad aga ligi inimesi, kes aitavad sul veel suuremat üksindust kogeda. Universumil on täiesti ükskõik, kas sa elad üksi või mitmekesi. Selle soovi täitumiseks võid elada ka koos ema või sõbraga. Hinge tasandil on kõik kogemused kulda väärt. Need raskemad võibolla rohkemgi. Võibolla mõtled, et mis selles imelikku on, et ma ei taha üksi olla. Ei olegi, aga nii ei tule su juurde keegi. Kas sa tormaksid ummisjalu naaberkülasse, kui kuuled, et seal üks mees ei taha üksi olla? Muidugi mitte, sa kehitaksid selle peale ainult õlgu. Nii ei tule ka sinu juurde keegi ainult sellepärast, et sa ei taha üksi olla.
Tahan elus turvatunnet
Ka see on üks väga populaarne vastus, kui uurin naistelt, miks nad suhet tahavad. Mees ei saa naisele anda turvatunnet, ta saab kaitsta naist füüsiliste ohtude eest materiaalses maailmas. TurvaTUNNET annab naine mehele. Piltlikult öeldes küsib mees oma naiselt: “Kuule, räägi, kas maailm on turvaline?” Kujuta ette, et naine annab mehele mõista midagi sellist: “Ma ei tea. Võibolla ei ole, ma ise ka ei tea. Ära igaks juhuks kaugele mine. Ära kellegagi räägi, eriti naistega. Oleme siin ja kardame koos.” Naine ei pea midagi õudset isegi rääkima, mehele piisab sellest, et ta on ebakindel. Ta mõtleb, et päris hirmus, kui isegi tema kardab. Tal pole siis lootustki siit kohutavast maailmast läbi minna.
Nüüd kujuta ette naist, kes annab oma mehele teada midagi sellist: “Tead, ma ei tea sellest turvalisuse asjast eriti palju, aga ma tean, et maailm on üks põnev koht. Mine ja mürgelda! Sa võid teha absoluutselt kõike, mida su süda ihkab, ja sul ei ole mitte kunagi mitte midagi vaja karta, sest mina olen alati sinuga.” “Kuulsite! Maailm ON põnev koht ja ma tohin teha kõike, mida ma tahan! Ja tema on alati minuga!” mõtleb see mees. Kui sa oskad oma mehele edastada sellise sõnumi, siis on ta alati sinuga ja tal ei ole vaja kunagi minna midagi uut otsima, sest tal on olemas see, mida ta vajab, ja rohkemgi.
Ootan seda õiget
Õiget või valet partnerit ei ole olemas. Ka üksindus pole paratamatus või väljateenitud karistus. Kõik, mida ja kellega sa koos koged, on kohane ja vältimatu. Sa ei saa vältida keerulisi suhteid ega üksindust, neist on vaja läbi minna. Ilma neid kogemusi omaks võtmata ei oska sa kogeda kerget ja toimivat suhet. Kahjuks ei aita siin ka tublidus. Paljud naised arvavad, et kui nad on väga-väga tublid ja püüdlikud, siis nende ponnistusi märgatakse ja premeeritakse vastavalt elu armastusega. Tihtipeale on sellel vastupidine efekt: nad on endale loonud suure hulga eetika- ja moraalireegleid, kuidas on õigesti ja valesti. Nii nad istuvad ja ootavad, et keegi tuleks ja sellele reeglistikule vastaks. Kuid mehed, kes on selliste signaalide lugemises erakordselt teravad, näevad selle enamasti läbi. See on nende jaoks nagu plinkiv neoonkiri, mis annab eelolevast jamast varakult teada. Kui ikkagi saadakse kokku, siis järgnevad sellele valusad õppetunnid ja kumbki saab kinnitust oma tõekspidamistele: mehed on sead ja naised manipulaatorid.
Enne ei saa tulla su ellu uus, kui praegune olukord on õpitud, lahenduse saanud, sina oled taibanud selle olemuse ja enda vabaduse selles. Kui ilus ja hea on kunagi kuskil tulevikus ootamas, siis jookseb see tulevik sinuga koos kogu aeg su eest ära. Kui praegu on üksindus, igavus, igatsus, valu või hirm, siis on see just see, mida pead praegu kogema. Tunne, et on tehtud, tunnista seda endale ja otsusta vastu võtta uus. Sulle antakse nii kaua juurde, kuni märkad ja taipad, et rohkem pole vaja. “Tänan, sain aru, rohkem pole vaja.”
Ma soovin oma ellu armastust
Kuidas tunneks ennast su laps, kui ta su soovi kuuleks? Kas ta polegi puhas tingimusteta armastus su elus? Kui sul last ei ole, siis võta lemmikloom. Ka tema kiindub sinusse tingimusteta. Võibolla on su elus keegi, kes tahab sind, aga tema sind ei huvita. Paljud su soovid on juba täidetud, aga sa ei märka neid. Mida sa päriselt soovid? Mida sa jätad ütlemata? Paljud naised panevad oma soovidesse kuhjaga “vaimset sobivust”, jättes välja füüsilise poole, seksuaalsuse. Nii saadakse sõbrasuhe. Lähisuhtes partnerite vahel on aga intiimsusel ja seksuaalsusel tohutu roll, ilma selleta ei teki paari. Alles läbi füüsilise läheduse tekib maine suhe.
Olen igatsusest hullumas!
Ma olen ilus kirglik naine, miks ometi ma juba ei saa seda, mida ma igatsen! Kui igatsed, siis tõmbad ligi aina suuremat igatsust.
Neid soove kipuvad mõtlema rohkem naised kui mehed. Mehed soovivad enam vabadust ja süüdistavad oma vabaduse puudumises tihtipeale naist või suhet. Kuid keegi ei saa teisele inimesele vabadust anda, kui ta ise seda ei tunne. Isegi eluaegset vangistust kandev inimene võib ennast tunda vabana, kui ta seda otsustab. Kui sisemist vabadust ei ole, siis võib mees lõpmatult palju naisi läbi nuusutada ja katsuda, aga ikka ennast mitte vabana tunda.
Uurisin ühelt mehelt, miks tal on armuke. Tal oli omal ilus ja töökas naine, hea ema lastele. “Ah, see armukese asi polegi tähtis, see suhe pole oluline. Meil ei ole midagi vaimset, ainult füüsiline. Ega ma oma naist kunagi ei jäta.””Miks sul siis armukese juures vaja käia on?””Sellepärast, et temaga on nii hea kerge kõigest rääkida ja seks on ka fantastiline.””Miks sa naise juurde tagasi lähed ja armukesega koos ei ela?””No kuidas ma saan, peab ikka naisega olema. See on kohustus, meil on lapsed. Ma püüan ja pingutan, ehk hakkab temaga ka parem.”Hea füüsilise klapiga kaasneb alati ka hea vaimne klapp.
Lõpmatuseni otsitakse kedagi, kes armastaks. Armastada on lihtne ja kui juba kokku saite, siis igal juhul armastate ja armastus on igavene. Oleks vaja otsida sellist suhet, mis oleks põnev, lõbus, huvitav, hooliv, tähelepanelik, austav. Oleks vaja otsida inimest, kes on sõbralik, iseseisev, julge, hea huumorimeelega, loominguline jne.
Ma soovitan suhte alguses jälgida, kuidas ta käitub teistega, see kehtib nii meeste kui naiste puhul. Me oleme tavaliselt täiesti uppunud sellesse, kuidas ta meiega käitub, ja olulised märgid jäävad märkamata. Näiteks märgid vägivallast. Need on alati kohe olemas algusest saadik, aga valitakse seda mitte näha. Märk on näiteks see, kui jultunud alfaisane võtab oma tiiva alla kauni näitsiku ja peab teda uhkusega enda omaks, kiivalt jälgides, et tal on kõik olemas, et keegi tema väljavalituga liiga palju suhelda ei saaks või ta üksi kuskile lõbutsema ei läheks. Algul võib naine tõlgendada seda kui hoolimise märki, midagi, mida ta on igatsenud: ta on väärtuslik ja tahetud, eriline. Hiljem pöördub see kontrolliv ja allutav energia tema vastu ja ta on hämmingus, nagu see oleks tulnud kui välk selgest taevast. Ei, need märgid olid kogu aeg talle näkku karjumas. Paraku oleksid sõbralikud ja toredad noormehed talle igavad tundunud. Tõenäoliselt on ta lapsepõlves näinud palju vägivalda ja allutamist, mistõttu peab seda armastuse loomulikuks osaks.
Jälgi, kuidas ta räägib teiste inimestega, kui hooliv on ta laste ja loomade suhtes. Kui mees väldib teiste ilusate naistega rääkimist, on see väga kahtlane. Võibolla ta põlastab vanemaid inimesi, vaeseid või vähem harituid. Kui on head ajad, võid saada erilise kohtlemise osaliseks, aga kui asjaolud peaksid muutuma, kohtleb ta sind nagu teisigi, sa ei ole erand. Normaalne oleks see, et ta suhtleb kõigiga võrdselt ja viisakalt.
Autor: Tiina Tiitus
Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tiina Tiituse raamatust “Armastuse varjatud saladused”.
Mis on armastus? Kas tahaksid oma kallimaga olla elu lõpuni õnnelikult koos? Kas armastus on igavene? Raamat, mida sa käes hoiad võib muuta su arusaama armastusest. Saad teada, miks suhted ei toimi, kuidas meile antakse üle sadu põlvkondi juurdunud uskumused armastusest, võimust, allumisest ja oma eluga hakkamasaamisest. Võid teada saada, et su senised enesestmõistetavused ei pruugi olla sinu omad. Kõik meie kannatused saavad alguse lapsepõlvest, suhetest oma vanematega. Nemad omakorda on saanud need oma esivanematelt ja andnud neid automaatselt oma järglastele edasi. Need valusad mustrid annavad endast märku kõige valusamalt lähisuhtes. Kui näed neid läbi ja muudad, siis lõpevad kannatused sinuga ega lähe su lastele edasi. Saad näpunäiteid, kuidas soovida oma ellu nii, et saaksid seda, mida soovid, kuidas ära tunda tagurpidi ja õigetpidi maailm ja millised valikud on sinu hüvanguks. Saad teada, kas su praegusel suhtel on võimalus kesta.
Tiina Tiitus on tuntud isikliku arengu ja suhtenõustaja ning oodatud lektor. Oma teises raamatus käsitleb ta ausalt ja julgelt eelnevate põlvkondade raskeid kogemusi, mis kajavad meie tänastes suhetes. Ta läheneb mehe-naise ja vanema-lapse suhetele uudse nurga alt, raputades õige-vale ja hea-halva uskumusi.