Alkeemia lugemisnurk | Margus Vaher: Naiselikkuse kõrgeim tipp on emadus

Mehelikkuse kulminatsioon on isaks olemine ja sellega ei pea ma silmas ainult seemne istutamist, sest sellega saab hakkama iga tühikargaja, vaid ka vastutuse võtmist, isana olemas olemist ja kasvatamist. Naiselikkuse kõrgeim tipp on loomulikult emadus. Ühe väikese keha molekul molekuli haaval ülesehitamine, enda sees kandmine kolmveerand aastat ja kui kõik õnnelikult kulgeb ning temast sünnib väike ime, siis ka kõik ülejäänud emaks olemise rõõmud ja kurbused elu lõpuni, kirjutab Margus Vaher raamatus "Kuidas armastada naist?".

Loomulikult pole keegi meist lapsevanemaks sündinud ning sel kasvamise teel tuleb küllap lõviosal meist ette tuhat ja üks väikest viga/õppetundi, aga see kõik on maailma kõige loomulikum viis selles protsessis ka õnnestuda. Kuna uue ilmakodaniku sünd ja eksistents toob paarisuhtesse alati kaasa rea väljakutseid, siis palusin enda FB-blogi “Mis tegelikult loeb?” naislugejatel omalt poolt välja tuua mõne asjaolu, mida nad emade ja naistena väga sooviksid, et mehed mõistaksid ning millega arvestada võiksid. Suur aitäh neile kaasa mõtlemast. Siin on nende ausad arvamused ja soovitused veidi toimetatud kujul.

Lapse kasvatamine on koos võetud kohustus. Kes iganes on endale võtnud koduse vanema kohustused väikelapse eest hoolitsemisel, siis õhtul peaks ka päevatöölt saabunud teine vanem leidma selle energia, et lapsega tegeleda ja mängida ning anda partnerile kasvõi natuke seda nii väga vajatud aega tegeleda muuga. Olgu selleks siis hetkeline hingetõmbepaus ja puhkamine või lihtsalt kõige elementaarsem nagu kiire dušš või mõni muu enese eest hoolitsemise rituaal.

Lapse jaoks on olulised mõlemad vanemad ning nendega koos veedetud kvaliteetaeg, sest see loob lapse ja vanema vahelise sideme kogu eluks. Laps kasvab kiiresti ja muutub üsna pea iseseisvaks ning seda aega tagasi ei saa.

Kodutöid teevad mõlemad. Vähemalt beebit kasvatades ei peaks majapidamises olema naiste- ja meestetöid. Ideaalne korraldus oleks, kui üks teeb süüa, teine peseb nõud. Üks imeb tolmuimejaga, teine võtab tolmu lapiga ja peseb põrandad jne. Korras ja puhas kodu on nauditav ju mõlemale.

Naine ei vingu niisama, tihti tehakse seda nii-öelda viimases hädas. Mehed võiks mõista, et targem oleks palutud asjad ja naise erinevad elementaarsed vajadused rahuldada enne, kui suur saagimine pihta hakkab. Kui kõik probleemid kohe lahti rääkida, siis ei kerki need enam hiljem üles, sest on lahendusteni jõudnud.

Kui naine teie kõrval muutub – ei sära enam, võtab kaalus juurde ja käitub nagu naiseks võetud haldja kuri kaksikõde, siis peaks mees vaatama ka iseendasse ning võtma vastutuse. Armastuse ja tähelepanuga üle valatud naine on alati ajatu – kiirgab naiselikkust ja ilu nagu ei vananekski.

Väljendage naisele enda tundeid, arvamusi, muresid. Ei pea olema ainult roosamanna – komplimentide, armastuse ja imetluse kõrval on oodatud ka konstruktiivne kriitika. Naine ei ole selgeltnägija ja selleks et ta saaks mehele olla võimalikult hea partner, peab mehel olema selgroogu ja mune asju ka välja öelda. Raske on midagi parandada, kui sa ei tea, et see katki on.

Aktsepteerimine. Naine ongi kummaline olend, keda on vahel praktiliselt võimatu ratsionaalsel tasandil mõista. Kui armastad, siis lase naisel olla selline, nagu ta on. Toeta, armasta ja ole päriselt olemas. Jäta peresüsteemi ja ühiskonna normid tagaplaanile ja vaata naist läbi südame. Siis ei saa eksida.

Vabadus. Mehed võiksid endaga tegeleda, et kasvada enesekindlamaks ja mitte lihtsalt kanda sotsiaalselt heakskiidetud maske ebakindluse peitmiseks. Klammerdudes ja püüdes naist omada on tulemus oodatust vastupidine. Anna naisele vabadust ja ruumi hingata ning ta jääb, sest ta tahab jääda.

Intiimsus. Naise hinge jaoks on ülioluline sügavam side ja emotsionaalne lähedus. Selle eelduseks on enamasti turvatunne ja usaldus.

Konkreetsus ja sihikindlus. Naisele meeldib, kui mees teab, mida mees teab ja tahab. Ja kui mees julgeb seda ka väljendada nii sõnades kui tegudes. Eriti oluline on, et sõnad ja teod omavahel kokku läheksid.

Austus. Nii enda, naise kui ka ümbritseva maailma suhtes.

Areng. Soov ja valmidus areneda nii individuaalselt kui ka ühiselt. Igal tasandil.

Kohalolu. Koosveedetud aja puhul on kvaliteet olulisem kui kvantiteet. Kvaliteedi loob kohalolu.

Erilise lisaväärtuse loob see, kui mees on piisavalt teadlik, et tegeleda oma minevikutraumadega ja need neutraliseerida. Selle asemel et mustrit pidevalt korrata ning neid uuele naisele uues suhtes üha uuesti projitseerida.

Enne mõtle, siis ütle. Ära tee enda partnerile seda, mida sa ei taha, et sulle tehtaks. Kuula, süvene, mõtle kaasa.

Naine ei vaja armastust sõnades, vaid peamiselt tegudes.

Need väljatoodud mõtted ei ole minu sõnad, vaid tulevad otse naiste endi suust ja sõnadega. Nii lihtsad, südamlikud ja elementaarsed soovitused tegelikult. Võta mehena vastutus ja seisa enda sõnade taga; kõik suhte väljakutsed saavad mängleva kergusega ületatud, kui naine tunneb, et võib sind usaldada ning oled tema jaoks olemas ja hetkes kohal. Vingumine su elus puudub, kui naist suhtes osavõtlikult kuulad ja armastad ning lahendad mured juba nende tekkimise hetkel naisega koostöös. Lisa sinna retsepti veidi mängulisust, loomingulisust, lilli ja vimkasid ja ongi pikaajalise õnneliku kooselu saladus leitud.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Margus Vaheri raamatust “Kuidas armastada naist?”

Naine on paradoks. Ta võib seda ise teadvustada või mitte, aga ta soovib üheaegselt olla armastatud nii tugevalt kui õrnalt, nii tingimustega kui tingimusteta. Tihti ta ütleb üht, kuigi mõtleb teist, mäsleb nagu tormine meri, aga ainult selleks, et saabuks kapten, kes oskab enda laevaga sellistel vetel navigeerida. Kui oled lihtne madrus, siis paneb ta sind seda mõistma, kui su ahtakese paadi mängeldes tormivetel hukutab. Game over, start again. Ta paneb meest lakkamatult proovile, sest ta on sündinud selleks, et kõik, mida ta puudutab, muutub kas kullaks või on persega mullas. Raamat, mida käes hoiad, on ühe mehe siiras, otsekohene ja humoorikas nägemus naisest.

Margus Vaher

***

Meie, naised, oleme jah ühed keerulised-keevalised olendid, aga näib, et kummalisel kombel on suutnud just üks mees kirjutada kergesti hoomatava ja vägagi lõbustava kirjateose sellest, kuidas naistega piltlikult öeldes ümber käia ja rahumeelselt koos eksisteerida. Taas leidsin ennast seda raamatut lugedes ülevoolavalt kaasa elamas, siis jällegi tõsiselt mõttesse vajunult ja mõnes kohas peaaegu nutmagi puhkemas, sest keegi ometi mõistab ja saab aru. Leian, et seda raamatut peaksid lugema need, kes on püsisuhtes, need, kes plaanivad astuda suhtesse, ja üldiselt kõik need, keda siiralt huvitab, kuidas meid, naisi armastada – ka naised ise.

Brigitta Murutar
***

Olge nüüd, naised, kavalad ja libistage see raamat võrgutava naeratuse saatel oma kallima kätele. Siis ta loeb. Mõistab, kui väärt ta on, aga ehk leiab ise uusi võimalusi, kuidas võluda ja hoolida ning mis peamine – kuidas oma tundeid välja näidata. Raamat annab just Margusele nii omase huumori ning lopsakate mehelike võrdlustega kinnitust, et tegelikult on siin ilmas kõik imelihtne. Raamat tuletab meelde erinevaid nüansse, armsaid žeste ja nippe, mida mehed tegelikult kõik teavad, aga ajapikku unustavad. Siin kaante vahel on kogu lihtne tõde.

Krista Lensin
***

Mõneti kerge muigega suunurgas alustasin raamatu lugemist – nooh! Näita, Mees, mis sa suudad? Mulle raamat tõesti meeldis! Mida peatükk edasi, seda enam hakkas kõik loetu huvi pakkuma. Raamat pole suunatud ainult meestele, vaid me kõik saame suhetele rahuldust pakkuvama ja parema käigu pärast “Kuidas armastada naist?” tudeerimist. Tubli, Margus!

Kaire Vilgats


Seotud