Alkeemia lugemisnurk | Asjadest lahtilaskmise kunst: oma vähem, ole rohkem!

Asjadest lahti laskmine on väga raske, aga nendest vaba olemine nii ilus. See raamat räägib sellest, kuidas mina tarbimist näen. Sa ei pea veetma nädalaid oma kappe sorteerides. Sa ei pea müüma oma kodu ega kolima põllule telki. Sa ei pea hakkama elama nagu munk, süües oma õhtusööki püstijalu, sest sa müüsid oma köögilaua koos toolidega. Me saame kasutada minimalismi vahendi ja tööriistana. Ilma sildistamata ja ilma ennast piitsutamata, et “see pole ju piisavalt minimalistlik“. Me saame seda kasutada, et elada teadlikumalt. Me saame tarbida vähem, raisata vähem, stressata vähem. Saame teha ruumi nendele tegevustele ja inimestele, mis ja kes tähendavad meile kõige rohkem. Minimalism võib olla osa su elust, aga see ei pea defineerima su elu, kirjutab raamatu “Asjadest lahtilaskmise kunst” autor Kaisa Lattu.

See raamat on pühendatud minu emale – aitäh, et sa kunagi ei ostnud mulle neid populaarseid asju, mis kõigil olid, ja et õpetasid mulle lihtsamat elu. Ja see raamat on pühendatud ka mu vanaemale – aitäh, et sa vahepeal ostsid mulle neid populaarseid asju, mis kõigil olid, ja et sa oled alati minu poolt! Ma olen ka alati sinu poolt.

Parimad asjad elus ei ole asjad

Elu on enda teha. 95% oleneb meie valikutest ja 5% sellest, mis elu teele ette toob. Ja ka siis on meie teha see, kuidas ootamatustele reageerime ning millise emotsiooniga raskusi kohtleme ja ennast ning maailma vaatame.

Sotsiaalne surve on meid programmeerinud alati tahtma rohkem ja omama rohkem. Olgugi et kunagi pole olnud nii suurt vabadust ja ligipääsu asjadele, on inimesed rohkem stressis kui kunagi varem. Jõudes karjääriredeli järgmisele ja kõrgemapalgalisele, ent stressirohkemale tasemele, saame endale lubada veel uuema arvuti ja veel suurema maja, veel voolujoonelisema auto.

Alguses tuntav õnn ja eufooria kaob aga ruttu ja asendub tühjustundega. See tühjustunne on suur ja haigutav ning selle peaks täitma millegi veel uuema ja kallimaga. Veel rohkemate asjadega. See on sõltuvus ja tsükkel jääbki ennast nii kordama. Saavutamaks uuesti õnnetunnet, vajame iga kord midagi veel uuemat ja paremat. Sellele ei tulegi lõppu ja mitte kunagi pole meil olemas seda kõige viimast ja lõplikku mudelit, et olla rahul. Kas oled sellest väsinud ja soovid elult midagi muud ja sügavamõttelisemat?

Ilu peitub lihtsuses

Kuidas alustada sellest ringist välja murdmist? Kui sa oled niigi juba väsinud, stressis ja asjade alla uppumas, siis kuidas leida aega, et oma kodu üleliigsest puhastada, et panna vastu nendele lõpututele allahindlustele? Millest ammutada energiat oma soovitud elu loomiseks?

See raamat räägib sellest, kuidas mina seda minimalistlikke ideid järgides tegin. Sa ei pea veetma nädalaid oma kappe sorteerides. Sa ei pea müüma oma kodu ega kolima põllule telki. Sa ei pea hakkama elama nagu munk, süües oma õhtusööki püstijalu, sest sa müüsid oma köögilaua koos toolidega.

Siin raamatus pole pikki ja keerukaid mentaalseid harjutusi ja retki, vaid kerged ja käepärased ideed, kuidas oma elu lihtsamaks muuta. Siin on minu nägemus minimalismist ja lihtsamast elust. Uuri, loe ja mõtle ning võta omaks meelepärane. Lähene loetule avatud meeltega ja asenda mõte “Ma ei saa” lähenemisega “Mis oleks, kui õige prooviks!”.

Enamus raamatuid ja motiveerivaid artikleid on sellest, kuidas teha rohkem, töötada rohkem, teenida rohkem ning püüelda uuemate ja suuremate asjade poole. See raamat räägib sellest, kuidas elada vähemaga õnnelikult.

Minimalism aitab lahti saada kõigest, mis on üleliigne kodus, tööl ja sinu elus, et saaksid panustada oma aega, raha ja energiat sellele, mida tõeliselt armastad. Siinkohal ei räägi ma ainult asjade äraviskamisest, vaid kogu mõtteviisi muutmisest ja uuest vaatevinklist elule. Sellest, kuidas tuua enda ellu suurem õnnetunne ning emotsionaalne ja mentaalne rahulolu. Õpid paremini tundma ennast ning saad tagasi kontrolli oma elu üle. Minimalism, mis on alguse saanud kunstist ja disainist, tähendab seda, et lood maksimumefekti minimaalsete vahenditega. Puhas, aus ja ilus.

Mis on minimalism?

“Karda vähem, looda rohkem; söö vähem, näri rohkem; vingu vähem, hinga rohkem; räägi vähem, ütle rohkem; armasta rohkem, ja kõik head asjad saavad sinu omaks.” – Rootsi vanasõna

Minimalism on see, kui elad tühjas valges ruumis, kus on üks väike laud koos ühe väikese tooliga. Laual on üks valge vaas, milles üksainus tulbike. Sa ise kannad ainult musta värvi riideid ning näost oled kahvatu ja kahtlane.

Või oota? Kas on ikka nii? Minimalism on tegelikult elustiil, milles kasutad kergemaid teid ja vähem asju, et luua maksimaalne efekt. Teekond, mille jooksul igaüks meist teeb ruumi sellele, mis on oluline just tema enda jaoks, ja laseb lahti kõigest ebaolulisest. Ja kui ma räägin ebaolulisest, siis ma ei mõtle ainult neid vanu CD-plaate ja riideid, mida kunagi ei kanna, vaid ka ebameeldivaid suhteid ja tegevusi, mis teevad õnnetuks või raiskavad aega, otsuseid, mis hävitavad meid ja viivad kaugemale sellest elust, mida tegelikult tahaksime elada.

Kuna igaühe õnn ja kvaliteet on subjektiivne, siis ei saagi minimalismil olla reegleid. On vaid igaühe enda tunne, igaühe enda minimalism. See on elu, kus sa ei hoia “igaks juhuks” esemeid, reisid kergelt, ostad teadlikult ja paned tähele, mis on südames. Ei hoia minevikust kinni, ei karda tulevikku ja lood ruumi iseenda valikutele.

Mitte keegi pole sina ja see on su supervõime

Leidub kindlasti ka äärmuslikke ja väga askeetlikke minimaliste, kes elavad näiteks 100 või koguni 50 asjaga, või ainult seljakotitäiega – isegi koduta,kus elada. See on loomulikult ka kõik okei, sest sel viisil on nemad leidnud oma rahu ja õnne. Mina aga arvan, et minimalism on väga personaalne ja selle jaoks ei pea lugema asjade arvu või mahtuma reeglite raamistikku. Igaüks kujundab ise oma reeglid ja pole olemas võistlust, kes meist suudab elada minimalistlikumalt. Võitja pole see, kellel on kõige vähem asju. Kõik, kes leiavad hingerahu, kergema olemise ja rõõmu, ongi võitjad.

Minimalism ei keskendu muidugi ainult asjadele ja nende äraviskamisele, vaid ka kvaliteetsele ajakasutusele, väärtuslikele suhetele ja läbimõeldud elule. Liigsete materiaalsete asjade eemaldamine oma elust on oluline eelkõige selle jaoks, et jääks aega tähtsamatele tegevustele, õhku, mida hingata, ja ruumi, kus mõelda. Märgata, mis vajaks meie elus parandamist. Aeg ei taastu ja pole mõtet seda kõige kallimat ressurssi raisata sellele, mida me ei naudi või mis ei lisa elule väärtust. Üks mõte, mis jääb ilmselt nii mõnelegi kummitama, on “See on sinu elu ja see läheb iga minutiga lõpu suunas”.

Ükski unistus pole liiga suur ega liiga väike

See raamat räägib sellest, kuidas võtta omaks minimalismi olemus “vähem on rohkem”, kuidas kohandada see enda eluga, ning kuidas leida see, mida vajad ja naudid. Kuidas saada seda, mida tegelikult elus tahad, hoolimata sotsiaalsest survest ja stampidest. Siit võid lugeda väikestest muutustest, millel on suur mõju elukvaliteedile ja õnnele. Kui sa eemaldad elust nii mentaalse kui ka füüsilise kogunenud üleliigse, mis on seisnud aastaid või lihtsalt harjumuspäraselt püsima jäänud, siis leiad rohkem vabadust, et teha seda, mida tegelikult armastad. Sul on rohkem energiat, et püüelda oma unistuste poole, mille kohta sa varem arvasid mitte leidvat aega ega vahendeid.

Mõned näited minimalistlikke eluviiside eelistustest

■ Saad nautida vabadusetunnet, ilma, et miski sind tagasi hoiaks

■ Oled eesmärgikindlam

■ Sul on ainult need asjad, mis toovad su ellu rõõmu

■ Tarbid teadlikumalt

■ Vähendad võlgu

■ Vähendad kulusid

■ Õpid ennast tundma ja arened isiksusena

■ Teed ainult neid asju, mis sind inspireerivad ja teevad õnnelikuks

■ Arendad huvisid, mis on kooskõlas su kirgede ja rahaliste võimalustega

■ Õpid olema spontaansem

■ Õpid lahti laskma minevikust ja elama tulevikus

■ Kasutad oma aega teadlikumalt

■ Keskendud suhetele, mis annavad energiat, ja inimestele, kes onhead su vastu

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Kaisa Lattu raamatust “Asjadest lahtilaskmise kunst”.

Seotud