Ajurveedaliku puudutuse tervendav mõju – ka teadus kiidab takka

Enamik inimesi arvab, et mida tugevam on puudutus, seda suurem ravimõju on massaažil. Uued teadusuuringud on aga esile tõstnud kerge puudutusmassaaži hüvesid, mis on samal tasemel tavamassaaži omadega või isegi paremad, nagu me järgnevalt näeme. Huvitaval kombel leidub ajurveedas mitmeid kergeid puudutusmassaaže, mida on kasutatud läbi aegade ja kasutatakse ka praegu.

Kas sulle meeldib massaaži saada?

Massaaž – täpsemalt öeldes kerge puudutusmassaaž – võib suurendada oksütotsiini hulka veres. Oksütotsiin on hormoon, mis vastutab keha pikaealisuse ning ka armastuse ja usalduse loomise eest. Ajurveeda traditsioonide kohaselt tehti selliseid massaaže mitte üksnes kord nädalas või kuus, vaid iga päev inimese elu jooksul.

Indias algab masseerimine juba sünnist peale. Emad on vastsündinutele teinud kergeid puudutusmassaaže lausa tuhandeid aastaid. Lapsed hakkavad varajases eas end igapäevaselt masseerima ning see komme jääb neile terveks eluks.

Tegelikult pole sugugi haruldane mõne 80-aastase indialasega vesteldes avastada, et ta on end igapäevaselt masseerinud kogu elu vältel – see teeb kokku üle 30 000 massaaži!

Läänes aga pole igapäevased massaažid enamiku inimeste jaoks huviorbiiti tõusnud – igatahes mitte veel! Teadlased on aga hiljaaegu avastanud, et teatud liiki massaažid võivad kehas vallandada mitmeid kasulikke ajukemikaale. Uuringu tulemused on niivõrd veenvad, et võid juba tänasest alates enese masseerimisega tegelema hakata!

Puudutustega sidemete loomine

Puudutus on ammustest aegadest peale olnud omavahelise suhtluse aktsepteeritav osa, olgu siis tegu käepigistuse, kallistuse või põsemusiga. Ahviliste esindajad veedavad palju aega üksteise puudutamisele, sugemisele ja hõõrumisele, et säilitada suhtlussidemeid, vähendada stressi ja pärast tüli ära leppida.

Puudutusi on seostatud ka tervendamisega. Käte pealepanemist peetakse mitmes traditsioonis üheks tervendamise vormiks. Kuigi sellise tervendamise täpne toimemehhanism pole tänapäevalgi veel täielikult selge, on puudutuse tervendavast väest kirjutatud pikalt ja laialt.

Ajurveeda teadus

Ajurveedas vastab kerge puudutus õhu elemendile ning energiale nimega prana või vayu, mida määratletakse kui “elujõudu”. Üks ajurveeda põhilisi tekste Sushruta Samhita sätestab, et “Vayu (mis on vahetult seotud kerge puudutusega) läbib inimese tervet keha, on tekkinud iseeneslikult ning seda samastatakse igavese elu või Jumala endaga.” Ajurveedas peetakse kõiki viit meelt eraldi teeks teadlikkuseni ja enese tervendamise vahendiks. Puudutus kui vahend prana liigutamiseks on kasutusel nii massaažis, marma punktteraapias (eriliste kontsentreeritud elujõuga kehaosade masseerimises) nagu ka pulsi tunnetamises (pulssdiagnoosis).

Prana liigutamiseks on mitmeid viise. Kui me liigutame oma elujõudu massaaži, jooga või hingamise kaudu, siis voolab see esmalt meie kehasse ning seejärel teadvusse, tuues endaga kaasa tasakaalu ja rahu ning võimendades eneseteadvust. Alles siis, kui meie eneseteadvus on piisavalt arenenud, võime täielikult mõista enda sisimas peituvaid probleeme või tasakaalu puudumist ning reageerida vastavalt nende tervendamiseks.

Prana liigutamiseks mõeldud kerget puudutust peetakse iseäranis tõhusaks vahendiks eneseteadvuse tõstmiseks ning võimsa tervendava reaktsiooni esilekutsumiseks.

Lääne teadus

Heidame nüüd pilgu paarile uuringule, mida lääne teadus on kergete puudutuste teemal hiljaaegu läbi viinud. Teadlased on ennekõike keskendunud uurimisele, kas puudutuse füsioloogia suudab selgitada seda, miks tugeva suhtlusvõrgustikuga inimesed tavaliselt haigestuvad harvem ja elavad kauem võrreldes nendega, kellel suhtlusvõrgustik puudub. Paistab, et tugev suhtlusvõrgustik aitab maandada stressi ning turgutada immuunsust. Näiteks on eelnevad uuringud näidanud, et kõrge vererõhu ja depressiooni all kannatavate inimeste tervislik olukord tavaliselt paraneb massaažiteraapia tagajärjel.

Massaaž vähendab kortisooli – haigestumist soodustava ja kahjuliku stressihormooni – hulka. Lisaks suurendab see dopamiini ja norepinefriini kogust, mis tõstavad tuju, rahulolu ja mõnutunnet. Massaaž on ka näiteks aidsihaigete seas turgutanud immuunsust ja suurendanud tapja-T-rakkude hulka.

Ühes äsjases uuringus, mis avaldati ajakirjas Alternative Therapies, hinnati 95 katsealuse verd enne ja pärast 15-minutilist massaaži järgmiste kemikaalide alusel:

  • Oksütotsiin: usaldus- ja ärevusvastane hormoon.
  • ACTH (adrenokortikotropiin): hormoon, mille hulk suureneb stressiga ja väheneb lõõgastumisega.

Uuringu peaeesmärgiks oli hinnata oksütotsiini taseme muutust massaaži järel. Keha toodab rohkem oksütotsiini olukorras, kus inimene tunneb usaldust või empaatiat. Tegu on andmishormooniga, mis vallandub tänutunde, mõistmise, emotsionaalse sideme ja lahkete puudutuste puhul. Naised toodavad sünnitusel suures koguses oksütotsiini, mis vallandab omakorda oksütotsiinitulva ka lapses ja isas, tugevdades nõnda sidet pereliikmete vahel.

Kas massaaž tõstab oksütotsiini taset?

Oksütotsiini tase tõusis 17% võrra massaažigrupi seas ning vähenes 9% võrra puhkava grupi seas. Stressihormoon ACTH (adrenokortikotropiin) tõusis 30% võrra puhkava grupi seas ning vähenes 20% võrra massaažigrupi seas.

Oksütotsiini hüved:

  • Sotsiaalsete sidemete edendamine
  • Vähihaigete elu pikendamine
  • Magusaisu vähendamine
  • Ärevuse ja depressiooni alandamine
  • Potentsi ja sugutungi suurendamine
  • Kortisooli taseme vähendamine
  • Immuunsuse turgutamine

Kerge puudutus või tugev survemassaaž?

Üks varasem uuring saavutas veelgi võimsamaid tulemusi: kerge puudutusmassaaž suurendas ravitoimega oksütotsiini hulka 27% võrra ning vähendas stressihormooni ACTH hulka ühtlasi 24% võrra.

Veel üks uuring, milles võrreldi tugevat kudede massaaži kerge ravimassaažiga, avastas, et alaseljavalu ravimisel polnud nende kahe massaažiliigi vahel mingit statistilist erinevust. Mõtle vaid: alaseljavalu all kannatajate puhul mõjus kerge massaaž sama hästi kui tugev kudede massaaž!

Minu arvates on tegu taaskordse näitega ajurveeda tarkusest. Tuhandeid aastaid tagasi, mil ajurveeda tervendav süsteem esmakordselt loodi, sisaldas see ka mitmeid viise puudutuste rakendamiseks. Ja nagu mainitud, viiakse valdav osa ajurveeda massaaže läbi just kergete puudutustega.

Ajurveeda eesmärgiks on luua turvaline alus, millele toetudes võivad inimese keha, meel ja vaim end kõige tõhusamalt tervendada. Olgu siis tegu dieedi, trenni, elustiili, võõrutuse või arvukate puudutusteraapiatega, eesmärk on alati sama: esmalt viia tasakaalu oma keha ning seejärel liikuda seesmise vaikuse ja teadlikkuse suunas. See kõrgenenud teadlikkuse seisund võimaldab vabalt voolata ka prana‘l ja vayu‘l, mis on üks ajurveeda enesetervendamise põhinõudeid.

Autor: Dr John Douillard

Allikas: 8 põhjust, miks massaaž on hea ja miks tasub sellega ka oma lähedasi kostitada

Massaaž muudab geenide avaldumist

Massaaž toob lapsele parema une, tugevdab immuunsust ja muudab vanemaga lähedasemaks

Puudutused toovad tervise ja rahulolu

Seotud