Üks mõnus abivahend oma möödunud kalendri- või eluaastasse süüvimiseks on psühhoterapeut Katrin Saali Saulilt ilmunud “Aasta eredad hetked. Viie aasta logiraamat” .
Mälu on veider – kipume teda usaldama kui objektiivset ja usaldusväärset arhivaari, aga tegelikkuses ajab ta aja jooksul sündmuseid segi, moonutab emotsioone ja kaotab üht-teist sootuks ära. Mälu peale kindel olla ei saa.
Eluterve laiskus ei võimalda enamikel meist igapäevast päevikut pidada. Aga vähemalt kord aastas võiks kirkamad hetked ju kuidagi jäädvustada. Mingisse logiraamatusse üles tähendada, millised olid möödunud aasta rõõmud, õppetunnid, head ja halvad kogemused. Natuke mõtisklemist aasta üle teeb head. Selle käigus võib näiteks välja valida Sinu elus sel aastal kõige olulisema inimese. Sinu Aasta Inimese. Aasta Ora tiitel väärib ka välja jagamist, kui keegi või miski on ikka valmistanud tõsist tuska. Aga kes oli selle aasta uustulnuk? Kuhu reisisid? Mis film jäi meelde? Mille üle uhkust tundsid? Millised hetked olid sellised, et oleksid soovinud, et aeg peatuks? Mida õppisid? Aasta lollus?
Ära mitte loodagi, et Su mälu seda kolm aastat hiljem adekvaatselt meenutada suudab. Viimased 12 kuud on ehk siiski veel piisavalt selgelt meeles. Küll on aga viie aasta tagust kokkuvõtet tulevikus põnev lugeda, ahhaa-elamused on kindlustatud.
Aastaraamatu täitmine annab võimaluse aastat ja selle sündmusi uuesti läbi elada. Meenutada häid emotsioone ja kehvasid ka. Harva tuleb mingi katsumus me ellu, ilma et ta tooks endaga kaasa mõnd õppetundi, mida üles tähendada. Jah, just aasta orad on üks eriti põnev kategooria – mõni aasta hiljem üllatud, kui palju läks energiat sellele orale, mis tol aastal nii tugevalt torkas. Aeg teeb oradega enamasti rahu.
Tõsiasi on ka see, et mõni aasta võibki tunduda tuhm või tume, ilma kirgaste hetkedeta. Ehk aitavad aastaraamatu kategooriad midagi helget siiski üles leida. Võib juhtuda, et esimesel aastal ei leiagi Sa igasse kategooriasse väärilist kandidaati. Aastaraamat on nagu (tagasivaate)peegel. Aga see võiks olla ka enesearengu tööriist – nii õpid järgmisel aastal paremini märkama ja väärtustama erilisi hetki.
Aastaraamat on Su väline mälu, kõvaketas Su aasta kirkaimate hetkedega. See on nagu varanduse kogumine hilisemaks eluks, nendeks päevadeks, kui tahad meenutada eelnevate aastate eredaid hetki.
Kirja pandud aasta eredaid hetki tasub jagada nendega, kellega need hetked said kunagi koos veedetud – oma partneri, sõbra või parimate sõpradega. Saabuv sõbrapäev on selleks väga sobilik aeg.
Uuri lisa Katrin Saali Sauli raamatust “Aasta eredad hetked. Viie aasta logiraamat”.