8-nädalane periood mediteerimist parandab mälu ja keskendumisvõimet

Washingtoni ülikooli teadlased on oma uues uurimistöös demonstreerinud mediteerimise positiivset ja praktiliselt kasulikku mõju. Meditatsiooni praktiseerimine aitab treenida keskendumisvõimet ja vähendada stressi, aidates seeläbi kiirust ja korrektsust nõudvate ülesannetega paremini toime tulla.

Inimesed üldiselt ülehindavad oma võimet tegelda üheaegselt paljude erinevate tegevustega, arvates, et kiire mõtlemine ja kõrge stressitaluvus on kaasasündinud ressurss, mida keeruliste ülesannete täitmisel tingimusteta rakendada võib. Paraku on reaalsus sellest pisut ennast imetlevast kujutelmast erinev. Kuid seda mõistes pole põhjust kurvastada, vaid hoopis vastupidi, mõistes vigu saab hakata asju parandama. USA pealinna ülikoolis toimetavad professorid on näidanud oma eksperimentidega, et mediteerimine aitab parandada mälu, keskendumisvõimet ja maandada stressi, nii et igaüks võiks ka pingelises olukorras mitu väljakutset üheaegselt rahuliku südamega vastu võtta.
Teadlased värbasid uurimistöös osalema kolm rühma vabatahtlike. Igas rühmas oli 12-15 personalijuhina töötavat inimest. Esimese grupi liikmed osalesid 8 nädala vältel meditatsiooniseanssidel ja teise grupi liikmed osalesid samal perioodil keha lõdvestamise tundides. Kolmas grupp oli aga kontrollgrupp, mille liikmed ei osalenud esialgu ühelgi treeningul, kuid pärast katsete tegemist ja esialgsete tulemuste saamist saadeti ka nemad 8 nädalaks mediteerimist harjutama.
Enne ja pärast 8-nädalast perioodi osalesid vabatahtlikud pingelises testis, kus pandi proovile nende võimekus tulla kiiresti ja eksimusteta toime paljude erinevate ülesannetega. Teadlased jälgisid personalijuhtide tegemisi ja mõõtsid nende kiirust, täpsust ja tegevuste vahetamise tihedust. Lisaks hindasid katses osalejad eksperimendi stressirohkust ja iseenda mälu võimekust.
Eksperimendi tulemused olid märkimisväärsed: mediteerimisega tegelenud grupi liikmed tajusid ülejäänud kahest grupist oluliselt väiksemal määral ülesandega kaasnevat stressi. Ka tundsid nad, et on paremas vormis, sest nende mälu töötas paremini. Mediteerimise stressi maandav mõju leidis teistkordselt kinnitust, kui kolmas ehk kontrollgrupp suunati samuti 8-nädalasele kursusele, mille järel ka nende stressitaluvus ja mälu oluliselt paranesid.
Vaata veel: Mindful multitasking: Meditation first can calm stress, aid concentration (University of Washington)
Allikas: www.err.ee

Seotud