8 head põhjust, miks joogat harrastada

Mõned joogastiilid on intensiivsed ja jõulised ning teised lõdvestavad ja meditatiivsed. Ükskõik, millise stiili valid sina, jooga on suurepärane võimalus oma keha venitada ja tugevdada ning fokusseerida ja lõdvestada oma meel.

1. Vähem stressi ja parem tuju

Mõned joogastiilid kasutavad kindlaid tehnikaid, et fokusseerida meel hingamisele, mis vaigistab meie pideva mõtete voo, toob leevendust stressile ja võimaldab sul end tunda mõnusalt ja lõdvestunult. Jooga harrastamine toob lisahapnikku ajule, mis aitab sul end tunda õnnelikuma  ja rahulolevamana.

2. Lisaannus enesekindlust

Lisaks ülendavatele vaimsetele väärtustele võib jooga ja meditatsioon tuua sinu ellu lisaannuse enesekindlust. Vabastades pinged oma meeles, võid sa tunda end kindlalt ja hästi omaenese kehas. Ilma ärevuseta saad sa luua sisemise sideme iseendaga. Kõik see parandab sinu taju, suurendab teadlikkust ja kaastunnet ning aitab parandada sinu suhteid iseenda, teiste ja kogu maailmaga.

3. Väiksem vigastuste oht

Paljud spordialad nagu näitkes jooksime on tavaliselt mitmete äkiliste liigutuste seeria, mis tähendab maksimaalset pingutust ja seetõttu on ka suurem risk vigastuste ja lihaspingete tekkimiseks. Tihti kaasneb pingelise harjutamisega lihasgruppide tasakaalutus, sest  mõningaid lihased treenitakse liiga palju ja teisi liiga vähe. Jooga ühendab aga sinu keha ja meele, annab sulle võimaluse oma keha paremini tunnetada ja tasakaalustada. Samuti on joogalikud liigutused enamasti rahulikud ja kontrollitud, võimaldades vigastuste vaba ja tervislikku liikumist.

4. Väiksem kehakaal

Ülekaaluslisus on tihti märk sellest, et sinu igapäevaelu teatud valdkonnad on tasakaalust väljas ning põhiline panustaja sinu kaalu tõusu on stress. Jooga harjutamine võimaldab sul tuua sügava lõdvestumise nii kehasse kui meelde, aidates vähendada stressi ja vabaneda kaalust loomulikul teel.

5. Parem painduvus

Inimesed ütlevad tihti, et nad ei ole piisavalt painduvad, et joogat teha. Aga see on üks oluline põhjust, miks joogasse peakski tulema! Tegelikult ei ole üldse vahet, kui kinni su lihased on, kuna aasanad venitavad turvaliselt sinu lihaseid ja sa võid peale iga joogatundi märgata erivust. Lisaks venitab jooga ka pehmeid kudesid, sidemeid ja kõõluseid, suurendades nende liikuvust ning võimaldades sul vabamalt ja kergemalt liikuda.

6. Tugevad ja toonuses lihased

Kõik aasanad tugevdavad sinu keha, panemata liiga suurt stressi lihastele. Kui sa teed joogat, paned sa oma keha asenditesse, mida pead tasakaalustama oma keharaskusega. Seega põhimõtteliselt on see nagu raskuste tõstmine, kuid turvalisel moel.

7. Tõhusam hinagmine ja madalam vererõhk

Kui sa oled järjepidev joogaharrastaja, siis sinu kopsumaht suureneb sügava ja teadliku hinagmise tagajärjel. See võimaldab sul paremini sooritada ka aktiivseid spordialasid. Lisaks aeglustavad meditatsioon ja rahustavad joogaaasanad sinu südamerütmi, mis omakorda alandab vererõhku ja seda seostatakse ka tugevama immuunsüsteemi ja väiksema kolesteroolitasemega.

8. Kaunis rüht

Joogat harrastades saavutad sa tervisliku kehakaalu, muutud paindlikumaks ja parandad oma lihaste toonust ja tugevust. Seetõttu paraneb ka sinu rüht. Sinu kõhu- ja seljalihased toetavad ja  tasakaalustavad sinu kehahoidu ning sa saad seista väljasirutatult, ennetades murettekitavaid vigastusi ning valusid.

Ükski joogastiil pole parem kui teine, vaid on lihtsalt isikliku eelistuse küsimus. Selleks, et leida stiil, mis just sinule tõeliselt hästi sobib, tule joogafestivalile suvisesse Haapsallu 26.-27. juulil.

Autor: Kristi Kass

Selle suve Joogafestivalil on esindatud kokku 14 põnevat joogastiili, parimad õpetajad, väemuusika, bazaar ja lasteprogramm. Osta pilet SIIT.

Haapsalu linnusehoovis on igal täistunnil kavas uus esineja, palju muusikat ja vaheldust. Algajate joogatundideks on avar kaunis saal ning kultuurikeskuses ohtralt loenguid ja töötubasid. Joogafestivali teemaks on sel aastal “Heli ja vaikus”, peaesineja India juurtega Rudra Shivananda USAst, välisesinejad on ka tantraõpetajad Shashi ja Kiya, joouusik Ram Singh, tantsujooga õpetaja Sat Darshan ning õhtuse tantsuraputuse juhendaja Magalie Bonneau. Kokku on kavas peaaegu 50 sündmust mitmes paigas üle Haapsalu.

Seotud