Elu saab olla lihtsam, justkui sa liugleks, kui õpid liikuma sujuvalt, lõpetad vastupanu elu lainetele ning lased end nendel kanda. Ma lõpetasin vastupanu ja võitluse, lasin end lainetel kanda ning hakkasin nautima hõljumist (liikumist).
Vali siit nimekirjast endale sobiv. Minu puhul kõik need asjad toimivad, kuid igaühel võivad erinevad asjad mõjuda.
1. Tee vähem. See on minu produktiivsuse mantra ja see kõlab ebaloomulikult. Ma ei usu tegelikult produktiivsusesse, selle asemel usun ma oluliste asjade tegemisse. Tee vähem ja sa sunnid ennast valima, mis on lihtsalt kiire tööülesanne ja mis on tegelikult oluline tööülesanne. Elu muutub sujuvamaks, vähem tehes saavutad sa suuremad tulemused.
2. Vähem omada on kergem. Küsi endalt, kas sa tõesti vajad kõike seda, mis sul on, kas sa omad seda ilma hirmuta. Lase lahti sellest, mis sul on, nii et see ei omaks sind. Ja siis kui sul on vähem, siis sa tunned ennast kergemalt. See on suurepärane.
3. Lase väikestel asjadel minna. Inimesed, kes võitlevad tihti väikeste asjade pärast, painavad asjad, mis ei ole tegelikult olulised. Me võitleme pisiasjadega, selle asemel, et lasta neil liuelda meist mööda. Lase need pisiasjad mööda, hinga rahulikult ja liigu edasi oluliste asjade juurde.
4. Puhasta enda järelt. Selle asemel, et jätta enda järel segadust, korista kui oled lõpetanud. Pese oma nõud puhtaks, puhasta kapipealsed. Pühi ära mustus, tolm kohe kui seda märkad. Puhasta kohe peale segaduse tekitamist, koristamine muutub tuulutamiseks ja see ei ole kunagi raske. Muide see käib kõige kohta elus, mitte ainult koristamise.
5. Tee väiksed järkjärgulised muudatused. Enamus inimesi on liiga kannatamatud, et seda nõuannet järgida – nad tahavad teha kõike ja kohe. Meil on nii palju muudatusi teha, aga me ei taha oodata aastat, et need juhtuks ja tehtud saaks. Selle tulemusena tihti ebaõnnestume ning tunneme ennast väga halvasti. Või me üldse ei alustagi, kuna paljud suured muudatused tunduvad hirmutavad ja tohutud. Ma olen läbi raskuste õppinud, et väiksed muutused on erakordselt võimsad ja nad kestavad kauem. Järkjärgulised muutused juhivad suurte muutuste juurde, kuid aeglaselt ja nii et nad jäävad püsima. Ja see on sundimatu.
6. Õpi keskenduma asjadele, mis on olulised. Olen sellest palju kirjutanud, aga pean seda nii oluliseks, et tahan veel rõhutada. Ujumine (või mõni teine sama oluline füüsiline tegevus) tuleb kõige paremini välja, kui sa teed ainult kõige olulisemaid liigutusi ja elimineerid kõik üleliigse. Lõpetage enda piitsutamine, muutuge efektiivsemaks ja paindlikumaks. Sa muutud selliseks, kui teed ainult asju, mis on kõige olulisemad ja lõikad välja kõik raisatud tegevused, üleliigsed liigutused.
7. Ole kaastundlik ja hooliv. See teeb teistega suhtlemise sujuvamaks. Ja lisaks sellele on ka enesetunne palju parem. Sa oled teistele meeldivam ja mõjutad ka nende elu. Kasuta igat kokkupuudet teise inimesega võimalusena näidata välja oma hoolivust.
Autor: Leo Babauta, Kirjanik, koolitaja, blogipidaja
Tõlkis Siret Antsov
Loe lisaks: Sinu õnn on minu õnn – soovin südamest, et sul läheks väga hästi!
Õnn kui teadus: õnneõpetused läbi aegade
Õnnelik aju: 4 tehnikat, kuidas suurendada oma elus õnnetunnet
20 asja, mida peaksid tegema kolmekümneselt, et end viiekümneselt hästi tunneksid