6 põhjust, miks haid ei kuulu vangistusse

Loomade eestkosteorganisatsioon Loomus on algatanud allkirjade kogumise plaani vastu, mille kohaselt luuakse Eestisse, Dirhamisse ookeanikalade akvaarium. "Selline meelahutusvorm ei sobi kaasaegsesse, loodussõbralikku ja progressiivsesse Eestisse," seisab pöördumises. Petitsiooni saab allkirjastada siin ja seda on hetkel teinud ligi 8500 inimest.

Kuus põhjust, miks haid ei kuulu vangistusse:

1. Haid on tundlikud

Haid kasutavad kaheksat kuni 13 meelt, kuid väikesed akvaariumid ja kärarikkad rahvamassid võivad nende meelte kasutamist segada, loomi segadusse ajada ja ärritada.

2. Haid vajavad ruumi

Looduses rändavad haid kuni 70 km päevas (ja mõned liigid peavad hingamiseks pidevalt ujuma), kuid vangistuses ujuvad haid ringiratast ja vigastavad akvaariumiseinte vastu hõõrudes oma ninasid.

3. Haide akvaariumites pidamine ei ole loomaliikide säilitamine

Haide vangistuses pidamine võib loomaliikide säilimisele hoopis halvasti mõjuda. Loomade nägemine ebaloomulikes keskkondades, kus neid meelelahutuseks kasutatakse ja alandatakse, õpetab avalikkusele, et me omame loomade üle võimu ja jätab üldsusele vale mulje, et nende liikide arvukus looduses kasvab ja nende loomade loomulikust keskkonnast ära toomine on aktsepteeritav.

3. Haidele ja raidele võib merepark saatuslikuks saada

Lihtsate tehniliste rikete tõttu on toimunud palju õnnetusi, mille tagajärjel on haid ja raid surma saanud. 16 haid suri SeaWorldis, kui töötajad ootasid liiga kaua, enne kui sulgesid Mission Bayst vee akvaariumitesse pumpamise. Chicago loomaaias hukkus 54 astelraid, sest akvaariumites langes hapnikutase. Ühes Texase akvaariumis suri sadu kalu, sh üks tiigerhari, kui töötajad lisasid akvaariumitesse parasiitidega võitlemiseks ravimeid.

4. Haid ei pea vangistuses vastu

1978. aastal püüdis SeaWorld näidata paari vabadusest püütud makrellhaid oma haidega kohtumise näitusel. Loomad surid mõne päeva jooksul, sest ujusid oma akvaariumis vastu seina. Need ei ole üksikud juhtumid: haid ei ole akvaariumides jätkusuutlikud.

5. Haid on tegelikud ohvrid

Merepargid reklaamivad tihti haide verejanulisust, et sellega uudishimulikku publikut ligi meelitada, kuid 2015. aastal suri haide tõttu vaid viis inimest. Samal ajal tapavad inimesed igal aastal umbes 100 miljonit haid üle maailma kalapüügi kõrvalsaagina, illegaalse kalastuse käigus ja haiuimede saamise eesmärgil.

6. Haid on loomult häbelikud

Paljud haid on loomupäraselt häbelikud, kuid atraktsioonid tõmbavad ligi lärmakaid lapsi ja võõraid helisid, mis teeb loomad rahutuks. Sundides haisid ja raisid turistidega lähedases kontaktis olema, võivad nad kergesti viga saada. Eriti astelraid, kes ei saa ennast kaitsta, sest nagu sellistel atraktsioonidel kombeks, on nende astlad lühemaks tehtud või täielikult eemaldatud.

Tõlge: Merit Valdsalu (Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ja meelelahutuskeskuse “Sea Star” meeskond,

Palume teil loobuda plaanist luua Eestisse ookeanikalade akvaarium. Selline meelahutusvorm ei sobi kaasaegsesse, loodussõbralikku ja progressiivsesse Eestisse.

Ookeanikalade akvaarium on arengus suur tagasiminek. Maailmas domineerivad ja jätkavad võidukäiku vastupidised trendid – liigutakse eemale meelelahutusest, mille peamisteks objektideks on loomad. Suund on looduse ja loomade kaitsmine, liikide säilitamine, jätkusuutlikkus, loodusressursside taastamine.

Palun tutvuge Ameerika kurikuulsa akvaariumi SeaWorldi arengutega ja murrangulise dokumentaalfilmiga Blackfish (USA, 2013), mida on muuhulgas levitatud Rahvusringhäälingus. Meie oma põhjanaabrid soomlased on Särkänniemi lõbustuspargis suure ja üldrahvaliku skandaali saatel delfiinide pidamisest loobunud. Parasjagu on kooskõlastusringil loomakaitseseaduse muudatus, mille kohaselt ei tohi Eestis enam alates 2018. aasta juunist väga paljusid loomi avalikult näidata. Teeme kõik endast oleneva, et nimekiri sisaldaks ka hailisi ja railisi.

Proaktiivselt on metsloomade kasutamise tsirkuses juba enne vastava seaduse jõustumist oma territooriumil keelanud Tallinn, Tartu, Pärnu ja Viljandi. 75 protsenti Eesti inimestest ei poolda metsloomade kasutamist tsirkuses (Kantar Emor 2017).

Vangistuses ei ole võimalik tagada metsloomadele, eriti suurte avamereloomade ja kalade liigiomaseid tingimusi.

Oleme ühiskonnana arenenud ajajärku, kus tundlike olendite ekspluateerimine meelelahutuslikul eesmärgil ei ole enam vastuvõetav, mistõttu ei ole taoline ettevõtmine kooskõlas kaasaegse ühiskonna väärtushinnangutega.

Allkirjasta SIIN.

Allikad: Loomus, Loomus 2