13 põhjust, miks luua looduse mustreid järgiv aed

Looduse mustreid järgiva aia jaoks on võimalus isegi siis, kui aias pole kuigi palju ruumi. Isegi väga väike aiake võib kasvatada sinu rõõmuks erinevaid söödavaid kultuure.

Põhjused, miks ise omale toitu kasvatada ja teha seda looduse mustreid järgides ehk permakultuuri põhimõtteid silmas pidades, on järgmised:

Turvalisus. Kasvatades oma toitu ja teades, mis on sinu poolt kasvatatava toidu ökosüsteemis, annab sulle turvalisuse – sa tead, et su toit on puhas, värske ja aitab sul hakkama saada ka siis, kui näiteks söögiraha napib.

Eluslooduse ligitõmbamine. Toidu kasvatamisega lood võimaluse ka muule elusale – taimed ja puud võivad olla elupaigaks putukatele, lindudele, loomadele. Terve ja mürgitamata pinnas loob võimaluse nn heade mikroorganismide kasvuks, mis jällegi aitavad su taimedel kasvada. Kui sul on ruumi kasvõi väikeseks tiigikeseks, siis kasvab erinevate liikide mitmekesisus veelgi.

Elurikkus. Elurikkus on järgmine põhjus, miks luua permakultuuri aed. Erinevaid taimi kasvatades, lood sa ökosüsteemi, milles on liigirikkust. Isegi kui sinupoolne panus on väike, siis võrreldes moodsa põllumajandusega, kus on tegemist monokultuuride kasvatamisega, on sinu panus siiski päris suur.

Vähendab sinu ökoloogilist jalajälge. Sinu ökoloogiline jalajälg väheneb kui sööd toitu, mis kasvatatud oma aias. Kui sul seeläbi õnnestub mõnest supermarketi tootest loobuda, vähendad sa kaupade transpordile ja pakendamisele kuluvat energiatarbimist.

Jäätmete vähendamine. Permakultuuri aed toodab minimaalselt prügi. Tegelikult ta isegi kasutab osa jäätmetest ära positiivsetel eesmärkidel – näiteks biojäätmed saab teha kompostiks, mis on kasulik ja vajalik kraam sinu permakultuuri aias. Vanad rõivatükid võivad olla multšiks ja võimalik on isegi kasutada heitvett, mis jääb üle nõudepesust või riiete pesust selleks, et kasta aeda.

Hoiab raha kokku. Kasvatades oma toitu, eriti kui sa kasutad permakultuuri võtteid, aitab kokku hoida raha. Ühest väiksest pakikesest seemnetest saad kasvatada taimi ilma lisakuludeta. Seeläbi on võimalik vältida kulusid, mis lisanduvad supermarketi toidule nagu transport, ladustamine, pakkimine, tööjõud.

Aitab säilitada ohustatud liike. Modernne põllumajandus kasutab töödeldud seemneid. Permakultuuri aed on hea võimalus ohustatud liike kaitsta – näiteks neid, mida suurpõllumajandus ei pea vajalikuks toota, aga mis on osa traditsioonidest või asukoha loomulikust pärandist.

Mitmekesisuse loomine. Oma aias saad sa valida, millised tooted on “saadaval”. Sa võid istutada palju erinevaid liike, otsustades nii selle üle, mis on su toidulaual. Sa saad valida taimi nii, et kevadest sügiseni oleks sul midagi oma aiast võtta.

Annab sulle värske ja toitainerikka toidu. Mitte ainult töötlemata toit ei ole oma aia eeliseks, vaid ka värske saadus on midagi, mida poetoidu puhul ei ole võimalik saada. Värskelt mullast võetud kartul, peotäis nopitud ube, näpuotsaga maitsetaimi – need kööki ja potti on kiirem võimalik toiduaine tee peenralt suhu. Toit on närtsimata, vananemata ja see on parim, mida saad endale pakkuda.
Harjutused ja stressimaandamine. Kuigi permakultuuri aed ei nõua liiga palju ressurssi, on seal siiski alati midagi teha ja võimalus olla kasvõi lihtsalt aeda nautides värske õhu käes. Kuigi aiapidamine ei vii sind maratonivormi, on oma aiamaa jälgimine, kompostimine, multšimine, tagasilõikamine, viljade korjamine tore väike harjutus. Aed pakub ka võimalust modernse elu stressist väljuda ja nautida meditatiivset kohta, mis on kooskõlas looduse rütmidega.
Jagamine. Sageli annab permakultuuri aed rohkem saaki, kui jõuad ise tarbida. See annab võimaluse rõõmustada oma sõpru ja tuttavaid, jagades neile omakasvatatud saadusi. Ehk on kellelgi teisel just midagi muud kasvamas, millest sa ise puudust tunned ja saate teha vahetuskaupa? Jagamine, mis iganes üle ka ei jääks, on üks permakultuuri mõtteviisi osa.
Võimaldab õppida ja õpetada. Kasvatades oma toitu saad võimaluse õppida. Nii, nagu su aed areneb, arenevad ka su teadmised. Sa õpid, kuidas erinevad elemendid ja tegevused, nagu maa, päike, niisutus mõjutavad taimede kasvu ja võib-olla avastad enda jaoks midagi täiesti uut. Ja suurepärane on õpitut jagada teiste inimestega. Sa saad aiatöödesse kaasata oma lapsed või sõbrad – koos on lõbusam ja kindlasti on sul midagi, mida oma kogemusest neile edasi anda.
Hea tunne. Kui sa oled rajanud endale kasvõi pisikese looduse mustreid järgiva aiakese, edukalt kasvatanud endale söömiseks köögivilju, oled sa teinud midagi väga olulist näidates respekti kogu Maa suhtes. Sa oled vähendanud ressursside kasutamist, mis läheb vaja supermarketite toidu tootmiseks. Sa oled teinud midagi iseenda ja ümbritseva, oleviku ja tulevaste põlvede heaks. See teeb hea tunde.
Autor: Kaia-Kaire Hunt
Kasutatud on openpermaculture.com materjale.
Looduse mustreid järgiva aia-ja keskkonnakujundamise kursus toimub 28. – 29. mail Hundiallika Keskuses Lõuna-Eestis. Vaata lähemalt facebookist.

Seotud