Meedia meie ümber maalib sageli pilte unistuste elust, mida paljud inimesed soovivad ka endale. See aga hägustab meie enese tajumist ning paneb meid (tihti alateadlikult) mõtlema materialistlikest asjadest ning sellest, kuidas teised inimesed meid näevad. Kui laseme sellel mõjutada meie mõtteid ja maailmatajumist, loome ebaratsionaalseid mõtteprotsesse, mis põhinevad täielikult väljamõeldud ideedel, ettekujutustel ja eeldustel.
On inimesi, kes tunnevad ennast sageli häiritult pärast hiliste uudiste ja reklaamide vaatamist, mõeldes alateadlikult elule, mida neil ei ole, aga tundub, et teistel on, sest tarbimiskultusele suunatud reklaamid sisendavad, et ilma teatud asjadeta oled sa ebatäiuslik.
“Aeg on raha”
Rahutut mõttelaadi on juurde tekkinud ka 20. sajandi teisel poolel sügavalt juurduma hakanud suhtumisest, et “aeg on raha”. Selle kreedo on, et iga sekund tuleb arvele võtta ja midagi olulist korda saata. Alateadlikult võtame me seda eeldust reaalsusena, otsides vabandusi, miks me ei leia “aega”, et leida rohkem looduses viibida või mediteerida. Aga aja tajumine võib olla sama moonutatud kui televiisoris näidatav väljamõeldud perekond, aga me usume pimesi seda aja ja raha arusaama.
Suur osa lõputust vadinast meie mõtteis tuleneb sellest, et meie mõistus eraldab ratsionaalseid ja ebaratsionaalseid mõtteid, mis viib kognitiivse dissonantsi ehk tunnetusliku ebakõlani. Me kipume alateadlikult uskuma väljamõeldud stereotüüpe, kuigi samal ajal teine osa meie alateadvusest kinnitab meile vastupidist.
Mida teha, et anda oma rahututele mõtetele puhkust?
1. Küsi endalt, mis on liiga aktiivsete mõtete peamisteks teemadeks? Tihti on need seotud rahaprobleemide ja majandusliku süsteemi orjamisega. Võib-olla tasuks hoopis mõelda uue töökoha peale või proovida leida töö, mida sa tõesti armastad? Kõige lihtsam on küsida endalt: “Mida ma teeksin oma eluga, kui raha poleks olemas?” Peale reisimise ja meelelahutuse jõuad välja tegevuseni, mida sa tegelikult teha tahad. Seejärel jääb üle vaid sellega tegelema hakata – kasvõi oma ebameeldiva töö kõrvalt. Nii või naa oled sa jõudnud tegevuseni, mida sa naudid, isegi kui sa kohe alguses ei saa sellega täisajaga tegeleda.
2. Piira telerivaatamist – televisioon on väga salakaval mõistusekontrolli vahend, mis mängib olulist rolli meie maailmavaates. Seal kujutatu mõjutab seda, kuidas me ennast tajume ning alateadlikult näha soovime. Kui aga proovida hoida ennast mõjutustest vabamana, muutuvad meie unenäod rahulikumaks.
3. Mediteeri – üks peamisi vabandusi mitte mediteerimiseks on ajanappus, aga statistika järgi on inimestel mitmeid tunde päevas aega televiisorit vaadata. Jäta mõni saade vaatamata ja võta rohkem aega enesele. Veel on levinud põhjuseks mitte mediteerida see, et inimesed ei suuda oma mõtteid peatada. Uuri erinevaid meditatsiooni stiile – paljude hulgas leidub kindlasti üks, mida saad nautida.
4. Eemalda ego – paljud inimesed elavad kogu oma elu nii, et nad ei tea, kes nad päriselt on, aga teesklevad olemast midagi, mida ühiskond nendest ootab. Ometi oleme me vaimsed olendid ja meie keha on vaid kest meie hingele. Kui võtad selle arusaama omaks, mõistad, et me kõik oleme omavahel ühenduses. Hea moodus ego eemaldamiseks on harjutada empaatiat, kujutades ette seda, mida teised inimesed võivad tunda. Empaatia kaudu tunneme, kuidas meie egod hoiavad meid eraldatud isikutena, takistades kollektiivse teadvuse ilminguid. Empaatia annab meile ühtsustunde.
5. Sinu keha on tempel: mõtteid võivad mõjutada liigne suhkru ja kofeiini tarbimine. Vältima peaks ka fluoriidi sisaldavat vett, GMO-sid, liigset alkoholi ja muid stimulante. Kõige olulisem on kuulata oma keha – kui sul on kõrvetised, söö aluselisemaid toite, kui sul on vaba päev ja tunned ennast väsinult, tee uinak.
6. Tee trenni. Terves kehas terve vaim, seega kui vähegi võimalik, proovi oma päeva sisse paigutada füüsilist tegevust.
7. Põgene aja eest. Õpi oma vabadel päevadel aja eest põgenema. Aeg surub meid “töönädala” piiridesse, seega vabal päeval proovi mitte kiigata oma telefoni, ära vaata telekat ning proovi oma tegevusi teha ilma täpset kellaaega teadmata. Kui on käsil pikem puhkus, proovi kuulata oma keha, et aru saada, millal on vaja uinakut ja kui kaua sa tahad ärkvel olla.
8. Tee asju, mida sa tõesti naudid. Lase oma mõistusel keskenduda puhkusele mõttetute asjade asemel, mida sa ei saa kontrollida. Sa võid tunda, kuidas su mõttemustrid muutuvad, kui sa hakkad tegelema nauditavate asjadega.
9. Lase lahti vajadusest kõike kontrollida – tihti ei taha “mõistus vait olla”, kuna inimesel on vajadus kõike kontrollida. Lihtsalt see, et me olukorda ei kontrolli, ei tähenda, et meil pole kontrolli enda üle. Sündmused toimuvad ilma meie kontrollimiseta, meie peame olema vastutavad vaid iseenda tegude eest. Kui üritada kontrollida teisi, siis loome lihtsalt veel murettekitavaid mõtteid, millega mõistus maadlema hakkab.
10. Hakka pidama päevikut. Tänapäeval on lihtne alustada blogi, mida saab pidada vaid iseendale. Väga hea on ka vanamoodsalt päevikusse kirjutamine – kas siis oma igapäevastest asjadest või unenägude kirja panemiseks. Pannes asju kirja, pakud endale lihtsat väljundit, mis aitab eemaldada mõtete virvarri.
11. Ela hetkes – liiga aktiivne mõttetegevus on keskendunud liigselt kas tuleviku või mineviku peale. Elades hetkes, oled suuteline laskma lahti sellest, mida sa ei saa kontrollida. See ei tähenda, et muutud kohe mitteteadlikuks juhtunust või tulevikust, vaid on pigem mõistmine, et minevikku ei saa muuta ja tulevikku pole veel toimunud, seega miks nende pärast muretseda?
12. Leia kontakt loodusega – leia aega, et olla looduses, kas siis tehes pikema jalutuskäigu metsas või rannas (või mis tahes paigas, kus sa tunned endas sisemist rahu ja looduse lähedust). Kui sa looduses oled, proovi mitte mõelda igapäevaelule ja hinda seda, mida loodus pakub. Proovi keskenduda helidele ja nautida looduse hääli (meremüha, metsakohinat, linnulaulu jmt), mis viivad sind tõelisele elule ja iseendale lähemale. Ja ära unusta aeg-ajalt vaatamast taevasse – pilvede ränd või ülendavalt mõjuv tähistaevas aitavad vaadata iseennast distantsilt ja mõista paljude argiritiinide tühisust.
Toimetas: Katrin Oidra
Allikas: Lihtne meditatsioon algajale: näpunäiteid meeleteadlikkuse harjutamiseks
Kas lubad endale vaikuse nautimist?