10 üllatavat fakti punapeade kohta

Punane on kõige haruldasem juuksevärv maailmas, mida esineb vaid 1-2% kogu maailma elanikkonnast ja seda põhjustab üsna haruldane retsessiivne geen. Lisaks sellele on punapead erilised ka mitmel muul viisil, millest võid järgnevalt lugeda.

Uuri põnevaid fakte punapeade kohta ning kui oled ise punapea, mõtle, kas need käivad ka sinu kohta? Ning miks mitte jagada neid oma punapäise sõbraga!

1. Loomulikke punaseid juukseid on kõige raskem värvida

Punapäiseid inimesi peetakse kangekaelseteks ja see käib ka nende juuste kohta – punased juuksed hoiavad oma juuksepigmenti kõvemini kinni kui teised juuksevärvid. Kui on soov juukseid värvida, siis tuleks kõigepealt juuksed blondeerida, mis kahjuks aga kahjustab punaseid juukseid veel eriti palju nende hapruse tõttu.

2. Punapeadel on vähem juukseid

Punapeadel on juuksekarvade arv väiksem kui teist värvi juuste omanikel. Keskmiselt on punaste juustega inimestel 90 tuhat juuksekarva, blondidel 110 tuhat ja brünettidel 140 tuhat. Samas on punane juuksekarv jämedam, mis tekitab mulje, et juukseid on just rohkem. Selliseid juukseid on üldiselt ka kergem stiliseerida ja soengusse panna.

3. Punapead ei lähe halliks

Punapead jäävad kangekaelselt oma värvile kindlaks – punased juuksed säilitavad oma loomulikku pigmenti märksa kauem ja vahel ei lähegi hallipäiseks. Seega ei pea punapead vanaduses muretsema hallide juuste pärast, kuna punased juuksed vaid vaikselt hääbuvad, läbides erinevaid värvitoone roosakast-blondist kuni valgeni.

4. Siniste silmadega punapead on haruldased

Enamikul punapeadest on pruunid silmad, ka pähkelpruunid ja rohelise varjundid on sagedased. Sinine silmatoon on aga punastele juustele sarnaselt retsessiivne omadus, mis tähendab, et mõlemad lapsevanemad peavad seda geeni omama, et laps selle päriks. Seega kombinatsioon punastest juustest ja sinistest silmadest on maailmas kõige haruldasem kooslus.

5. Punapeadel on teistsugune termotundlikkus

Lugematud uuringud on proovinud aru saada punapeadega seotud geneetilistest iseärasustest, mis puutub nende valutundlikkusse. Tulemused näitavad, et punaste juustega inimesed on tundlikumad kuuma- ja külmavalule, kuna nende kehadel on võime palju kiiremini oma temperatuuri reguleerida.

Lisaks on leitud, et kirurgiliste operatsioonide ajal vajavad punapead ligi 20% rohkem tuimestust kui teist värvi juuste omanikud. Täpset põhjust sellele pole veel leitud, aga arvatakse, et muteerunud MC1R geen võib selle taga olla.

6. Roomlased pidasid punapäiseid orje väärtuslikemaks

Rooma kunstis ja kultuuris peeti tule värvi juustega inimesi suurema au sees. Neid peeti tugevateks ja sihikindlateks ning punapäised orjad olid kallimad kui tavalised orjad. Mõnikord vangid värvisid oma juukseid, et saaksid lisatähelepanu ja paremat kohtlemist. Lisaks imporditi punaseid parukaid Põhja-Euroopast, mida orjad vahel Roomas kandsid.

7. Venemaa ehk “Russia” tähendab punaste maad

Ingliskeelne sõna “Russia” ehk Venemaa tähendab tõlkes punaste maad. Venemaal Kazani regioonis on tõepoolest suur osakaal punapäiseid inimesi– üle 10% elanikkonnast, mis on sarnane Šotimaa ja Iirimaaga.

8. 40% brittidest on salajaselt punapead

Inglismaal läbiviidud laialdased uuringud on avastanud, et üle 40% elanikkkonnast kannab muteerunud MC1R geeni, mis tingib punased juuksed. Mõlemad vanemad peavad seda geeni kandma, et laps omaks punaseid juukseid, mis teeb 25% elanikkonnast, kes ise ei ole punapead, kuid kannavad “salajast geeni”.

9. Hitler keelas punapeadel omavahel abielluda…

…kuna ta kartis nende “kuratlikke” järeltulijaid.

10. Nad toodavad ise D-vitamiini

Väga kahvatu nahk tähendab, et punapead saavad päikesepõletuse kiiremini, aga samas võib hele nahk neile ka kasulik olla. Punapead ei suuda omandada piisavalt D-vitamiini, kuna neil on vähe melaniini kehas. Seega on punapead kohastunud ise D-vitamiini tootmiseks, kui nad on keskonnas, kus on vähe valgust.

Allikas:www.facebook.com/Minusadolin

Seotud