10 tarkusetera Buddhalt õnnelikuks eluks

Buddha on andnud inimkonnale midagi täiesti kustumatult head – tema õpetused on surematud ka tänases päevas. Buddha oli tõeliselt tark ja teda peeti valgustunuks. Isegi kui sa pole budist, võid sa siiski nautida suurepäraseid õpetusi, mis pärinevad budismist.

Pea alati meeles, et kunagi pole vaja jääda kinni ühte õpetusse, ühte usku, kindla inimese või raamatu külge. Vali enda jaoks alati vaid see, mis tundub sulle õige just praegu.

Siin on sulle 10 tarka õpetust Buddhalt. Ja kui sa neid loed, siis tee seda aeglaselt ja jälgi, mida sa tunned neid lugedes. Saa teadlikuks igast väiksemastki pingest, mis tekib, oma tunnetest ja mõtetest, mis üles kerkivad ja lihtsalt lase neil minna.

Alusta väikestest asjadest

See on kõige tähtsam – et sa üldse alustad. Kui võtad klaasi ja tilgutad sinna ühe tilga vett päevas, siis lõpuks täitub see ääreni veega. Kui sa aga isegi ei alusta enda täitmisega, siis jääb see tühjaks ja keegi teine ei tee seda sinu eest. Ralph Waldo Emerson on öelnud: “Iga meister oli kord algaja.” Tähtis on, et oleks kannatlikkust ja visadust ja ainult need omadused aitavad sul saavutada elus suuri eesmärke.

Mõtted on väga olulised. Millest sa mõtled, seda sa saad

Sinu praegune elu peegeldab sinu mõtete kvaliteeti minevikus. Kui tahad tulevikku muuta, peaksid muutma oma mõtlemist praegu. Selleks, et elada hästi, peaks täitma oma meele “õigete”- olemuselt positiivsete, lootusrikaste ja armastavate mõtetega. Õige mõtlemine aitab sul saada kõike, mida sa soovid, vale (negatiivne, ennast ja teisi hävitav) mõtlemine vaid kahjustab ja hävitab sind. Kui muudad oma mõtlemist, muudad oma elu.

Õpi andestama

Vihased mõtted kellegi teise peale on sama, mis võtta söetükk ja visata see teise inimese suunas, kuid kõrvetada saad sa ise. Kui oled solvunud, siis leia endas julgust siiralt ja südamega andestada. Vabasta oma viha ja vimm teiste inimeste vastu ja anna ka iseendale andeks, et sa seda viha endas oled kandnud. Inimene, kes armastab iseennast, et suuda kunagi viha ja andestamatust endas kanda.

Sinu teod on tähtsamad kui sõnad

Võid rääkida tuhandeid sõnu sellest, mida sa kunagi tegema hakkad, kuid see ei saa kunagi teoks, kui sa selle nimel ei tegutse. Sa võid lugeda kümneid eneseabiraamatuid, kuid see kõik on tähtsusetu, kui sa ei järgi neid soovitusi ja õppetunde, mida need sisaldavad. Kasuta alati saadud soovitusi praktikas. Tegutse. Ära jää ootama, et edu sinu peale langeks, sest seda ei juhtu kunagi, kui sa ise selle nimel ei tegutse.

Õpi teisi inimesi mõistma

Ürita mõista teisi inimesi nende seisukohast. Enne, kui otsustad teise inimese üle, proovi vaadata tema elu justkui see oleks sinu oma. Kuula teist inimest ja keskendu sellele, kuidas oleks hea, mitte sellele, et sinul oleks õigus.

Ületa iseennast

Võta vastutus oma elu eest enda kätte. Kui sa võtad kontrolli oma mõtete ja tegude eest enda kätte, siis piirad halbu harjumusi ja mõtteid, mille oled ise välja töötanud. Oma mõtetega lood tihtipeale probleeme seal, kus neid algselt polegi. Kui vähendad selliseid mõtteid, jääb su elus probleeme ja talumatuid väljakutseid aina vähemaks. Muidugi võid sa arvata – ma ei suuda oma mõtteid kontrollida, mõte tuleb kui ta tahab. Jah, sa ei saa takistada lindu üle oma pea lendamast, kuid sa saad ära hoida ehitamaks pesa sinu peas.

Õpi elama harmoonias

Ära otsi midagi väljastpoolt. Uus auto, töökoht või abiellumine võib pakkuda hetkeks rahulduse, kuid siis jääb ikkagi alati see tunne, et midagi on puudu. Pöördu oma südamesse ja hinge ning tee rahu iseendaga, vaid enda seest leiad sa alati midagi uut, mille läbi oma hingele enesetäiendamise abil midagi head pakkuda. Tõelise kooskõla oma hingega leiad alati vaid seestpoolt.

Ole tänulik

Alati on elus midagi, mille eest tänulik olla, kuid paljud inimesed võtavad kõike lihtsalt enesestmõistetavana. Tänulikkus on väga oluline, olles tänulik annad universumile signaali, et sa tunned ennast hästi ja nii saab universum sinuni saata veelgi rohkem asju, mille eest tänulik olla. Ole tänulik imeilusa päeva eest, kalliste inimeste eest, kes on sinu elus, imelise toidu eest, oma terve ja suurepärase keha eest, ilusate sõnade ja kauniste mõtete eest, mis sinu teele satuvad. Mida rohkem sa oled tänulik, seda enam sa märkad asju, mille eest veelgi tänulik olla. Ja sinu süda on selle üle tõeliselt õnnelik. Aitäh, aitäh, aitäh!

Usu sellesse, mida sa juba tead

Mõnikord sa ei suuda tegutseda, mitte sellepärast, et sa ei tea, mida sa teed, vaid sellepärast, et sa ei tee, mida sa juba tead. Sinu teadmised, põhimõtted ja väärtused on sinu eluliste vajaduste elementaarsed koostisosad – kontrolli ja vaatle neid, ehk on seal vaja midagi muuta. Keskendu sellele, kes sa tahad olla ja sa saad kasutada seda, mida sa juba tead, et oma elu paremaks muuta. Maailm vajab inimesi, kes suudavad seista oma veendumuste eest, sest selliseid inimesi saab usaldada.

Õpi ja avasta pidevalt uusi asju

Elu on teekond – ära näe vaeva, et jõuda kindlasse sihtpunkti, vaid naudi oma teekonda – peatu, avasta ja õpi, mine oma mugavustsoonist välja ja sukeldu tundmatusse, sest vaid nii leiad imesid, mida ei oleks suutnud isegi ette kujutada ja sa oled alati õnnelik.

Oma isiklikust kogemusest võin öelda, et minu elu on täielikult muutunud peale seda, kui olen need põhimõtted oma ellu rakendanud. Väikestest asjadest on saanud suured ja igas päevas olen olnud vaid tänulik selle imelise kingituse eest, mis on elu. See on olnud imeline avastusi täis teekond ja huvitav on mõelda, mis veel on võimalik? Kuidas saab veel paremaks minna?

Imelist teekonda teile!

Autor: Jaana Kuus

Allikas: Elumuutjad.ee

Seotud