Virgin, Extra Virgin, Light, Pure Olive Oil – toiduõlide välimäärja

Poodide toiduõliletid võtavad silme eest kirjuks. Mitut sorti oliiviõlid, pähkliõlid, seemneõlid, päevalilleõlid, rapsiõlid. Mis neid iseloomustab ning kus ja kuidas neid kodus hoida?
Oliiviõli
Oliiv on õlipuu vili, õlipuud ennast peetakse inimkonna vanimaks ja tähendusrikkaimaks viljapuuks. Antiikmaailmas oli õlipuu isegi sedavõrd tähtis ja püha puu, et ilma riigi loata ei tohtinud seda langetada. Tänapäeval asub suurem osa õlipuuistandustest Vahemere piirkonnas: Kreekas, Itaalias, Hispaanias, Portugalis ja Prantsusmaal, kus on õlipuude kasvamiseks ideaalne ilmastik. Oliivid korjatakse puudelt käsitsi.
Külmpressitud õli valmistamisel ei kasutata kemikaale: oliivid purustatakse paksuks massiks, millest toatemperatuuril pressitakse õli välja. Õli filtreeritakse ja maitsetestide põhjal klassifitseeritakse järgmiselt:

Extra Virgin Olive Oil – peene aroomi ja maitse tõttu on see eriti hinnatud õli, mis sisaldab vaid 1% happeid. Peetakse kõige paremaks oliiviõliks ja ühtlasi on see ka kõige kallim. Niinimetatud neitsiõli värvus varieerub helerohelisest sügava kollaseni ja sõltub kasvukohast.

Virgin Olive Oil – selle kvaliteedinäitajad võivad olla pisut kehvemad ja happesus veidi suurem, 1-3%. Nende kahe kokkusegamisel saadakse Fino Olive Oil.

Lihtsalt puhas oliiviõli, Pure Olive Oil, saadakse rafineeritud oliiviõli ja külmpressitud oliiviõli segamisel. Rafineeritud õli valmistatakse õlidest, mis ei kuulu eelnimetatud klassifikatsiooni alla. Kuna selline õli on eelmistest maitsetum, siis lisatakse sinna virgine-kvaliteediga külmpressitud oliiviõli.

Light Olive Oil sisaldab samaväärselt tavalise oliiviõliga organismile vajalikke küllastumata rasvhappeid ja kaloreid. Mitmekordse filtreerimise tulemusel on saadud heledam värv ja mahedam aroom. Selline heledam ja kergem õli talub paremini kõrget kuumust ja sobib seetõttu paremini küpsetamiseks ja kuumade roogade valmistamiseks. Külmpressitud oliiviõli kasutatakse salatite, marinaadide ja kastmete valmistamiseks ja nõrgal kuumusel töötlemiseks, sest sellise õli maitse halveneb kõrgel kuumusel.

Teised maitseõlid
Kuigi oliiviõli on tugevamaitseliste toiduõlide hulgas esikohal, saadakse ka pähklitest ja seemnetest aromaatseid ja maitsvaid õlisid. Levinuimad on kindlasti sarapuupähkli, Kreeka pähkli ja seesamiõli. Nimetatud õlisid kasutatakse peamiselt salatikastmetes ja kergel kuumtöötlemisel, näiteks vokkpannil, sest pikal kuumutamisel nende maitse ja aroom kannatavad. Seetõttu tuleb Aasia köögi kõige populaarsemat õli, seesamiõli, lisada roale alles valmimise lõppjärgus ja alles siis annab see roale erisuguse pähklimaitse.
Kõrgel temperatuuril kuumutamist taluvad lisaks oliiviõlile hästi ka päevalille-, rapsi- ja viinamarjaseemneõli. Need õlid sisaldavad rikkalikult küllastumata ja vähemal määral küllastunud rasvhappeid.

Päevalilleõli sobib eriti hästi praadimiseks ja ka salatikastmetesse, sest selle õrn maitse ei mata toidu muid maitsenüansse.

Rapsiõlis on küllastumata rasvhapete osa eriti suur ja seetõttu soovitatakse rapsiõli kasutada mitmesuguste ravidieetide niinimetatud tervisesalatite koostises.
Tervislik ja kerge maitsega viinamarjaseemneõli leiab kasutamist peamiselt praadimisel. Õli sisaldab rohkelt E-vitamiini, säilib kaua ja on kõige enam hinnatud küpsetusõli. Teaduslikult on tõestatud ka viinamarjaseemneõli tervislikud omadused kõrge kolesteroolitaseme vastu võitlemisel.

Toiduõlide säilitamine
Oliiviõli maitse ja värv on valgustundlikud, seetõttu tuleb õli hoida tihedalt suletud pudelis jahedas ja pimedas kohas. Õigesti hoituna säilib oliiviõli paar aastat. Kui temperatuur on sedavõrd madal, et oliiviõli muutub tihedaks ja paksuks, siis toatemperatuuril vedeldub õli kiiresti ja sade kaob.
Pähkliõlisid tasub osta väikeste kogustena ja kasutada lühikese aja jooksul, sest avatud pudelis rääsub õli mõne nädalaga. Säilita kõiki pähkliõlisid jahedas ja pimedas kohas või külmkapis. Mahedamad õlid, nagu päevalille- ja rapsiõli, säilivad avamata pudelites mitu aastat. Avatud õlipudelid tasub siiski üpris kiiresti tühjaks kasutada.
Toiduõli saab lihtsal viisil ka ise maitsestada: steriliseeri sobiv pudel kuumas vees, tõsta sinna meelepäraseid värskeid ürte (näiteks rosmariini, basiilikut, melissi) ning täida pudel oliiviõliga. Ürtide asemel võid kasutada ka terveid piprateri, tšillipaprikat, aniisi, paprikat, koriandrit ja köömneid. Sulge pudel ja lase õlil 3-4 nädalat külmkapis maitsestuda. Avatud maitseõli kasuta ära paari kuu jooksul. Kõiki kodus valmistatud maitseõlisid säilita külmkapis.

Allikas: Elutark.delfi.ee

Seotud