Viis toitu, mida peaksid kindlasti talvel oma menüüsse lisama

Selleks, et talvisel külmal ja viirustest kubiseval ajal püsida tervena, peaksid sa oma immuunsüsteemi toetama ning pakkuma oma kehale just neid toite, mis on vajalikud meie kliimas talveperioodil vastu pidamiseks. Loe, millised on parimad valikud.

Talvel soovime oma keha poputada mõnusate ja toekate toitudega, tummisemate praadigega ja magusamate küpsetistega. See kõik on loomulik, kuid kõige selle kõrval peaksid ka jälgima, et sinu keha saaks neid aineid, mis aitavad külmal ajal vastu pidada ja ka head tervist säilitada. Korralik toitumine on üks tugeva tervise alustaladest, seega tuleb hoolikalt jälgida, mida suhu panna.
Muidugi on oluline ka see, et sinu meeleolu oleks optimistlik ja positiivne, et saaksid küllaldaselt puhkust ja und ning kindlasti ka liiguksid piisavalt värskes õhus. Kuid tulles tagasi toitumise juurde, on nüüd õige aeg üle vaadata, mis on need toidud, mida tasub just talvisel hooajal süüa.

1. Alusta oma hommikut pudruga!

Parim algus päevale on kaerahelbepuder, millele on lisatud pähkleid, seemneid ja puuvilju. Puder sisaldab rohkesti täiskõhutunnet tekitavaid ja seedimist parandavaid kiudaineid ning kaerahelvestel on ka madal glükeemiline indeks, siis aitab ära hoida veresuhkru taseme liigset kõikumist. Pudrule lisatud pähklid ja seemned annavad organismile vajalikke rasvhappeid, vitamiine ja mineraalaineid.

2. Söö C-vitamiinirikkaid puu- ja köögivilju

C-vitamiini puudus tekitab väsimust, sageli esinevaid infektsioonhaigusi, isutust ja aneemiat. Pikalt kestnud C-vitamiini puudus tekitab skorbuuti. Inimese keha C-vitamiini ei tooda, nii et saame seda veeslahustuvat vitamiini igapäevaselt koos toiduga. C-vitamiin on ülioluline terve keha heaks terviseks. Suures koguses aitab see hetkega väsimuse vastu ning pikas plaanis aitab see keha kaitsta vabade radikaalide rünnaku eest, parandab ning säilitab naha ja veresoonte elastsust, on oluline mitmete biokeemiliste reaktsioonide toimimiseks kehas, aju normaalseks funktsioneerimiseks, vere kolesteroolitaseme normaliseerimiseks, paremaks raua omandamiseks ning väga paljudeks teisteks funktsioonideks kehas.

Parimateks C-vitamiini allikateks on marjad, puu- ja köögiviljad, nt mustsõstrad, astelpaju, kibuvitsamarjad, mustsõstramarjad, kiivi, paprika, petersell, tsitruselised ja kaalikas. Eksootilisematest marjadest on väga C-vitamiinirohked inkamarjad ja camu camu’d, mida peetakse maailma üheks C-vitamiini rikkamaks marjaks.

3. Lisa oma menüüsse tsingirikkaid toiduaineid

Tsink on tuntud immuunsüsteemi tugevdaja ning aitab vähendada külmetushaigustesse nakatumist. Tsink mõjutab immuunsüsteemi erinevaid aspekte, aidates organismil mikroobe hävitada, kaitsta vabade radikaalide kahjustuste eest ja tõsta T-lümfotsüütide ehk T-rakkude hulka. T-rakud aitavad organismil võidelda nakkusega tuvastades viiruste ja mikroobide poolt nakatatud rakke. Arvatakse, et kui tarbida tsinki vähemalt viie kuu jooksul, väheneb risk külmetushaigustesse jääda ning kui juba on haigeks jäädud, siis kiirendab tsingipreparaatide võtmine paranemisprotsesse. Indias tehtud uuring näitas, et katsealused, kes tarbisid tsinki 24 tunni jooksul pärast külmetushaiguse esimeste sümptomite ilmnemist, kogesid nende sümptomite kiiremat kadumist kui katsealused, kes tsinki lisaks ei tarbinud.

Kõrge tsingisisaldusega toiduained sisaldavad ka rohkelt valku. Sellised on veise-, sea- ja lambaliha, mis sisaldavad rohkem tsinki kui näiteks kala. Samuti on tumedam osa kanast kõrgema tsingisisaldusega kui valge kanaliha. Teised head tsingiallikad on mereannid, piimatooted (juust), muna, pähklid, seemned (eriti kõrvitsaseemned), kaunviljad, täisteraviljad ja pärm.

4. Vaheta suhkrurikkad magustoidud puuviljade ja marjade vastu

Liigne kogus suhkrut viib kehast välja suure hulga hindamatuid B-vitamiine ja tekitab mineraalainete puudust, mis omakorda mõjutavad närvisüsteemi ja tekitavad magusaiha. Suhkrust energia tootmisel vajab organism lisa B-vitamiine ning mineraalidest kroomi ja magneesiumi. Viimaste puudujääk halvendab insuliini mõju rakkudele ja veresuhkrutase jääb pikemaks ajaks kõrgeks. Suhkur soodustab ka kaltsiumi organismist väljaviimist ning mõjutab C-vitamiini omastamist. Uuringud kinnitavad, et suhkrurikaste toitude tarbimine alandab immuunsüsteemi tõhusust kuni viieks tunniks! Hommikul söödud magusad krõbinad maitsestatud jogurtiga jätavad meid kuni lõunani ilma immuunsüsteemi kindlast kaitsest.

Parimad suhkru alternatiivid, mis leevendavad magusaisu on puuviljad, nagu banaan, dattel ja rosin.

5. Vaata, et sinu menüüs oleks piisavalt rauarikkaid toite

Rauapuudus võib olla süüdlane suurenenud stressis, väheses töövõimes ja pidevas väsimuses ning keha halvenenud termoregulatsioonis. Piisav rauasisaldus veres on oluline, et heas toonuses püsiksid nii närvisüsteem, ainevahetus kui ka immuunsüsteem.

Headeks rauaallikateks on punane liha, munakollane, lõhe, tuunikala, maks ja austrid. Mõõdukas koguses rauda leidub rohelistes köögiviljades nagu brokoli, spinat, kapsas ja spargel, sojatoodetes, samuti seemnetes ja pähklites ning kaunviljades. Et raud kehasse edukamalt imenduks, soovitavad arstid võtta lisaks C-vitamiini. Ka erinevad orgaanilised happed soodustavad raua levimist organismis.

Allikad: Tervisliktoitumin.ee, Telegram.ee, Loodusvagi.ee

Seotud