VIDEO: Laula kaasa! Mick Pedaja ja Triin Hio õpetavad meelerahu toovat mantralaulu

Muusik Mick Pedaja ja harfimängija Triin Hio laulavad koos gayatri mantrat, mis pärineb maailmakuulsa mantramuusiku Deva Premali repertuaarist. Juba mõnda aega mantralauluga tegelenud Triin räägib natukene ka sellest, kuidas mantra toimib ja mida mantralaulmisel silmas pidada. Gayatri mantra sõnad leiad kaasalaulmiseks altpoolt.

Mantra toob peast südamesse

Mantra on sõna, lause või heli, mida kasutatakse idamaistes religioossetes praktikates mediteerimiseks, loitsimiseks ja hea energia nõidumiseks ning mida korratakse mõttes, lausutakse, lauldakse või sosistatakse kas üksi või grupis olles. Need ilusad lihtsad viisid ja sõnade kordused aitavad tulla peast südamesse, unustada hetkeks kogu argine ja jõuda endas selleni, mis on tegelikult tähtis.

Paljudel inimestel võib olla raske vaikselt istudes mediteerida, sest mõtted kipuvad ikka ja jälle segama. Kuna aga laulmise ajal ei saa enam väga millelegi muule mõelda, siis on mantra laulmine hea viis mediteerimiseks, oma meele vaigistamiseks ja keha lõdvestamiseks, iseendasse sügava rahu toomiseks ja kuulamiseks, mis sinu sees parasjagu toimub.

Kui oleme sel viisil enda sisse sukeldnunud, siis võib mantra üles tuua erinevaid tundeid, just neid, mis seal varjul on ja pole ammu väljenduda saanud. See võib avada sinus nii peidus oleva rõõmu ja õnnetunde kui ka lõpuks valla päästa kaua tagasi hoitud kurbuse või igatsuse.

Mantra eesmärk on tervendada ja seda teeb ta sõnade, heli ja vibratsiooni abil

Ta aitab tervendada nii füüsilisi kui ka psüühilisi ebakõlasid meie sees. Mantra mõjub täpselt nii, nagu parasjagu sinu kehale ja hingele parim viis tervenemiseks on. (Vaata ka videost, kuidas laulja Mick Pedaja on jagab oma kogemust, kuidas ta ükskord mantra abil haigusest paranes, hakates seda õhtul kuulama ja hommikuks oli terve. Kuid öösel enne täielikku paranemist jäi ta korra veel haigemaks.)

Hingelauluringides mantraid kaasa laulma kutsuv Kati Lumiste ütleb, et ta näeb, kuidas teatud laule lauldes inimestel süda avaneb. Ja see on nii vajalik ja toetav meie tänapäeva ühiskonnas, kus inimesed aina enam “peas” on ja oma kehaga kontakti on unustanud.

Mantrad on enamasti sanskriti keelsed. Ehkki seda keelt võib olla kummaline alguses laulda, siis seda laulu tunnetades mõistetakse peagi, et sellel keelel on eriline vägi sees ja need sõnad mõjuvad ka tähendust mõistmata.

Ka eestlastel on oma mantrad ehk loitsud

Üks tuntumaid tervendusloitse on: “Varesele valu, harakale haigus, mustale linnule muu tõbi, meie laps saab terveks”. Eestlased loitsisid vihma, tervist, armastust ja muud, mille poole hing ihkas. Mõned meie esiisade loitsud võivad aga näida natuke omakasupüüdlikud – mulle on vihma vaja, et kartulid kasvaksid. Idamaade pärimusest tulenevad mantrad tunduvad enam armastuse energias olevat ja neid tekste tõlkides selgub, et need on pigem palved ja taotlused kogu inimkonna kõrgemaks hüvanguks.

Igal tšakral om oma mantra

Kõige tuntum mantra on “om“, mida peetakse budismis ja hinduismis pühaks silbiks ja vahel hääldatakse seda ka “aoum“. See tähendab kõiksust ja ühendamist ning on ühtlasi ka kroontšakra avamise mantra. Ka teistel tšakratel on olemas ühesilbilised mantrad, mida lauldes just ühe kindla tšakra energiat on hea puhastada ja avada. Esimese tšakra avamiseks on soovitav laulda “Iam“, teisel “vam“, kolmandal ehk päikesepõimikul “ram“, neljandal ehk südamel laula “yum“, viiendal ehk kurgutšakral laula “hum“, kolmandal silmal “šam” ja kroontšakral “om“. Neid silpe võib laulda eraldi, soovides toetada just ühte kindlat tšakrat või kõiki järjest, et kogu energiakeskuste süsteemi ja keha tasakaalustada.

Mantra võib olla ka pikem tähendusega mõte või lause. Nii on olemas spetsiaalsed mantrad südame avamiseks, keha lõdvestamiseks, tasakaalu toomiseks, millegi konkreetsema palumiseks, tervenemiseks jne.

Minu esimene mantra oli “om mani padhme hum”

Kuulsin seda esimest korda kümme aastat tagasi ühes hiina restoranis õhtusöögil olles. Mäletan, et juba tol hetkel mõjus see mulle nii meeldivalt, et ma küsisin ettekandjalt, mis plaat neil mängib. See lugu kestis justkui igaviku, mis tegi alguses nalja aga seda kuulates ja kaasa mõmisedes tekkis märkamatult vaba ja mõnus olemine. Koduteel ümisesime kaaslasega lõbusalt mantrat edasi. Kuna ettekandja ei osanud öelda, mis muusika see on, siis ma ei saanudki tol ajal teada, et tegemist on mantraga.

Paar aastat hiljem sattusin ühele loengule, mille lõpus tehti ettepanek koos mantrat laulda. Sellest sai minu esimene teadlik mantralaulmise kogemus, mis oli sügavalt lõõgastav ja vabastav.

Veel võimsamad kogemused olen saanud mantraid suuremates ringides lauldes. Näiteks ca 300 inimesega Mirabai Ceiba kontserdil ja ka 1500 inimesega maailma kuulsaima mantralaulja Deva Premali kontserdil.

Kõik kogemused olid väga erinevad, sõltudes minu hetke seisundist, eeslaulja taotlusest ja valitud mantratest. Mäletan, et terve Mirabai Ceiba kontserdi aja mul pisarad voolasid, sest see muusika vallandas minus kinnihoitud leina, mis sai siis lõpuks minust väljuda. Peale kontserti oli eriliselt helge ja puhas tunne.

Deva Premali kontserdil jõudsin saali siis, kui Deva oli juba laval. Saali sisenedes tundsin väga erilist armastuse ja hoituse energiat, justkui oleks sisenenud erilisse turvapaika, mis mind kohe sügavas rahus iseendasse kohale tõi. Kui Deva kõiki saalisolijaid üheskoos laulma palus, siis soojuse ja hoituse tunne kasvas minu sees suureks üksolemise, üheshingamise ja tänutundeks. See kolmetunnine kontsert mõjus nagu pikk tervendus või teraapiasessioon, mille mõju kestis veel väga pikalt peale kontserti.

Suurtel ühislaulmistel kaasa lauldud mantrad helisevad siiani mu sees ja neid ikka ja jälle lauldes saan kergesti ühendust sama armastuse, üksolemise ja tänutundega.

Nüüd on mantrad minu igapäevaelus

Mul on välja kujunenud oma lemmikud, ma kuulan neid hommikuti, kui mul tõotab tulla tihe päev, kuid ma soovin, et see kulgeks mõnusalt ja et ma kannaks kogu päeva läbi rahu enda sees. Ma kuulan ja laulan neid õhtuti, kui mõtteid täis pea uinuda ei lase. Ka tihedas liikluses kiirustades aitavad mantrad ja helge muusika imeliselt rahu säilitada ning tuletada meelde, et ma olen alati õigel ajal õiges kohas. Väelaulud ja mantrad on mind palju enam muusikale avanud ja mu hinge helisema pannud. Ma laulan ja loon ka koos oma lapsega meie enda eestikeelseid mantraid.

Kui sul veel mantratega kogemust pole, soovitan kuulata ja proovida kaasa laulda. Võibolla aitab see ka sinusse rahu ja rõõmu tuua ja leiad selles midagi enda jaoks. Vaata SIIT kui lihtne see on!

Igaks juhuks siin sulle veel ka meie Mick Pedajaga lauldud Gayatri mantra sõnad, et sul oleks lihtsam kaasa laulda:

GAYATRI MANTRA

Om bhur bhuvaha svaha

Tat savitur varenyam

Bhargo devasya dhimahi

Dhiyo yonah prachodayat

Ja ilmselt on hea teada ka seda, et mängime Mickuga 432Hz sagedusel, mis on armastuse ja tervenemise sagedus muusikas ja mõjub meie kehale kõige harmoonilisemalt. Klassikaline muusika on 440 või 442Hz, mis tekitab meie kehas pigem kaost ja teeb inimesed kergemini mõjutatavaks – loe selle kohta lisa loost “Kas 440Hz helisagedus on vandenõu inimteadvuse harmoonia vastu?”.

Autor: Triin Hio

Seotud