Ajurveeda päritolu ja olemus
Ajurveeda on palju enamat kui ainult toitumine, meditsiin või teraapiad, samas üsna praktiline igapäevaelu teadus. Ajurveeda sõna võib kohata juba iga poe teepakkidel ja spaahoolitsuste nimekirjas. Tavaliselt peetakse seda millekski võõrapäraseks ja seostatakse esmajoones Indiaga. Viimane ei ole otseselt vale, kuid võrdusmärki nende kahe vahele siiski panna ei saa. Loodusseadustele tuginevatest printsiipidest lähtuvalt ei esinda ajurveeda ühtegi konkreetset rahvust ega religiooni ning vastupidiselt fanaatilisele usule innustab pidevalt küsima. Loodus tervikuna ei kuulu ju otseselt kellelegi ja selle eksisteerimise universaalsed seosed töötavad ühtemoodi, sõltumata kontinen- dist ja inimeste nahavärvist.
Ajurveeda on rakenduslik upaveda igavikulisi teadmisi koondavast neljast veedast, millest kõige olulisem on Rigveda. Ülekantud tähenduses võib neid mõista kui tõe teadmise pühakirju, mille uurimiseks ei piisa siiski ainult lugemise oskusest. Suusõnal edasi antud ja lõpuks kirja pandud värsid suutrad arvatakse ulatuvat enam kui viie kuni kümne tuhande aasta taha, kuigi nende eelnev olemasolu on siiski ajatu. Nii nagu kõrgema poeesiaga ikka, läheb arusaamiseks tarvis intuitiivset taipamist ning väga head tõlgendamisoskust. Esmakirjed veedadele pärinevad Indiast, Himaalaja mägedest ning on olnud suuremate tuulte ja tormide eest püha tulena hoiul üliteadvust omavate rishi’de teadvuses ning sealsetes pühapaikades – vastupidiselt mitme teise kultuuri sarnastel printsiipidel toimivatele pärimuslikele õpetustele, mis on keeruliste aegade hämaruses järjepidevuse puudumise tõttu hävinenud. See ei tähenda aga sugugi, et ka neis ei oleks peidus samast allikast pärinevad ajatud looduse tarkused.
Ajurveeda kõige lihtsam algoritm põhineb puhtal füüsikal ehk looduses eksisteerival viiel elemendil: ruum, õhk, tuli, vesi, maa.
Kõik, mis toimib suures plaanis makrokosmose tasandil, toimib samamoodi väikeses plaanis mikrokosmose tasandil. Needsamad elemendid universumis on olemas igas väikseimas rakus inimese või mistahes muu elus või eluta olendi geneetilises koodis. Nii nagu õues, nii ka põues. Loodusteadus ja filosoofia lähtuvad samast allikast, olles ühtlasi algse ehk omas tähenduses puhta tõe väljenduseks. Puhas tõde ei vaja kunagi tõestamist, vaid taipamist. Kes tuleks selle peale, et hakata teaduslikult tões- tama, miks kevadel pungad puhkevad ja sügisel lehed langevad.
Mitmed tunnustatud teadlased on kinnitanud kvantfüüsikal põhineva maailmapildi kokkulangevust veedadega. Viimase instrumendid on oluliselt peenemad ja neid ei piiritle aeg. Statistilise analüüsi asemel on kasutatud aastatuhandete pikkust individuaalsete seoste omavahelise toimimise jälgimist. Enamik tänapäeva teaduse avastustest on veedade iidsetes pühakirjades juba ammu ära kirjeldatud. Teoreetiliselt ka näiteks Skype, mille tehnoloogia põhineb puhtal loodusteadusel. Idee seisis universumi igavikulistel riiulitel senikaua, kuni see ühel heal päeval geograafilises punktis Eesti üles nopiti. See on väga lihtsustatud näide, selgitamaks, miks ajurveeda ei ole India, nagu Skype ei võrdu oma olemuselt Eestiga.
Ajurveeda ei ole sündinud klassikalises laboratooriumis eri katsete analüütilise tulemina nii, nagu see on moodsas teaduses. Loodus ja kosmiline teadvus laiemas tähenduses kaasab lisaks piirideta intuitiivse aspekti ning vaatlusteks kasutatav laboratoorium on puhas loodus ise. Siin peituvad ka kõik viimse detailini lihvitud individuaalsuse saladused, mida moodsal teadusel ei ole puhtpraktilistel põhjustel võimalik arvesse võtta.
Ka tavameditsiin on üles ehitatud konkreetse haiguse võimalikult efektiivseks kõrvaldamiseks, mitte igale üksikule indiviidile personaalse aspiriini tootmiseks. Ajurveeda ravib haiguse asemel inimest lähtuvalt tema individuaalsusest. Need on kaks täiesti erinevat lähenemist, mida on väga oluline taibata, enne kui hakata üht teisega võrdlema või vastandama. Tavameditsiini tööpõld algab hetkest, mil oleme oma eluviisiga haiguseni jõudnud ning akuutne lähenemine sõna otseses mõttes elus hoidmise eesmärgil on möödapääsmatu. On kohatu eeldada, et tavameditsiin suudaks sekkuda varem, kui selle olemus põhineb juba tekkinud haiguse diagnoosimisel ja selle “sajaüheprotsendilise” efektiivsusega eemaldamisel. Viimasega võivad kahtlemata kaasneda kõrvalmõjud, mis on juba teine teema.
Üleöö terveks teha ei suuda kumbki süsteem, kui koguda aastaid või aastakümneid tilk tilga haaval nektarite asemel mürke. Ajurveeda on ennetavast printsiibist lähtuvalt mõeldud iseenese elu ja tervise eest teadlikult vastutust võtvale inimesele ning aitab haiguse poole liikumist märgata juba ammu enne selle diagnoosimist. Kui see siiski juhtub, on tänapäeva meditsiini kasutuses tõhusad vahendid kiireks abiks, mida ajurveeda tarkused oskavad just krooniliste hädade korral suurepäraselt toetada. Kas või väikesed praktilised sammud igapäevases elustiilis ja toitumises on suur samm tervema ja pikema elu poole. Raamatus jagub selleks inspiratsiooni hulgaliselt.
Autor: Kaja Keil, praktilise ajurveeda edendaja
Kaja Keil esitleb oma uut raamatut “Elu maitsed – praktiline ajurveeda” juba sel neljapäeval, 25. mail kell 18 Tallinnas, Solarise Apollos.
Raamatutuur jätkub ajurveeda loengutega üle Eesti: laupäeval, 27. mail kell 13 Pärnu keskuse Apollos; neljapäeval, 1. juunil kell 18 Tartu Kaubamaja Apollo keskuse ees aatriumis; laupäeval, 3. juunil kell 13 Viljandi Uku keskuse Apollos; kolmapäeval, 21. juunil kell 17 Rakvere Kroonikeskuse ees aatriumis, kus toimub ka praktiline töötuba, mis annab häid ideid ja nippe jaanipäeva menüüsse sobiva lisandi kokkamisel ning muidugi saab kohapeal osa ka ajurveedalikest maitsetest!
Kuula Kaja Keili ka Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!” rääkimas praktilisest ajurveedast.