Elu on voolamine. Elukunst peitub teadlikult pärivoolu ujumises ning õigel ajal ja õiges kohas vooluga kaasa minemises. Loodus toimib omas kindlas rütmis ning ka inimese elu võib vaadata kui just temale omast individuaalset tantsu läbi erinevate elurütmide. Muusikas püsimine on ajurveedas elulise tähtsusega. Näiteks Argentina tangot on teoreetiliselt võimalik tantsida mistahes meelevaldse pala järgi, kuid selles puudub talle omane harmoonia. Just viimane teeb ka elutantsust tõelise kunsti, luues kooskõla, mis omakorda paneb aluse heale tervisele ja võimalikult kaua noorena püsimisele. Ebakõlad ei ole loodud looduses kaua kestma ja elu voolamist takistab sel juhul näiteks mõni haigus.
Inimese füüsiline keha on terve siis, kui see püsib looduse rütmis. Viimase eest kannab kõige suuremat vastutust meel. Näiteks sobimatul ajal sobimatu toidu järele ei sirutu käsi omast vabast tahtest, vaid suunajaks on meel, kes otsustab. Tema ülesanne on valida teadlikult õige aeg ja koht. Füüsilisel kehal jääb üle ainult reageerida ning tal puudub igasugune võimalus otsustada. Tema teab täpselt, mis kell tõuseb ning millal loojub päike, kuid peab täitma meele korraldusi, millal tõusta ja millal magama minna. Pikaajalise vasturütmi praktiseerimisel tekivad näiteks unehäired.
Ajurveeda õpetab elutantsu koreograafiat seadma selliselt, kus igaüks tunneb ära individuaalselt sobiva tantsu. Looduse muusika on aeg, kus rütm on alatises ja igaveses muutumises. Kord tuleb tantsida vokaali saatel, siis jälle hoolikalt tähele panna klaveri- või viiulisoolot. Nootideks helistikus on sekundid, minutid, tunnid, päevad, kuud, aastad. Ka ööpäeva sümfoonia sisaldab kindla rütmiga osi: hommik, keskpäev, pärastlõuna, õhtu, öö. Samuti aastaajad ja terve inimese elutsükkel, mille eri etappidel on just neile iseloomulik kõla.
Loodus on dirigent, kes mängib alati oma valitud muusikat. Tahes-tahtmata tuleb meil inimestena tantsida tema pilli järgi ja mitte vastupidi. Olles teadlik sellest, millest me koosneme ning millise kvaliteediga omadused meie meelt mõjutavad, saab samme seada nii, et elutants pakub meile igas olukorras ja eluetapis võimalikult suurt naudingut.
Aastaajad ajurveedas
Kevad – märtsist juuni alguseni on kapha-energia pärusmaa, kus on eriti võimendunud vee energia. Nii nagu kevadel hakkab lumi sulama, jooksevad veed ka füüsilise keha tasandil. Halastamatult tulevad pinnale kõik ladestunud jäägid, mis aga takistuste puudumise korral kenasti minema uhutakse. Kui kanalid on umbes ja vool takistatud, ollakse tavaliselt kimpus allergiate
ja pidevalt kinnise ninaga. See, kui tugev taim kevadel tärkab, sõltub nii sellest, kuidas me oleme ennast talvel toitnud, kui ka sellest, kuidas liigse kogunemist regulaarse puhastusega ennetanud.
Suvel – juunist septembri alguseni valitseb pitta-energia. Ettevaatlik tuleb olla tulega nii õues kui ka põues, eriti neil, kelle looduse poolt kaasa pakitud kohvris on valdavalt tuleelemendi tööriistad. Kuigi suvel on päike kõrgel ning eeldused heaks seedimiseks justkui loodud, on seedetuli siiski pidevalt ametis keha jahutamisega. Seetõttu eelistame suvel loomupäraselt jahedamaid toite. Suure suve ootuses on siiski oht rikkalike grillipidudega seedetuli üle koormata ning sügise saabudes võib see ilma teadliku lähenemiseta olla üsna kustunud.
Sügis – septembrist novembrini möödub ruumi ja õhu elemendile omase vata-energia mõjutuste saatel. Pärast suurt pidu ja saagikoristust tekib ka hinge tühjus, kus külma õhu ebaregulaarne liikumine avaldab mõju nii seedimisele kui ka närvisüsteemile. Seetõttu on kevadega sarnaselt sügisene pööripäev väikese taaskäivituse tegemiseks eluliselt vajalik. Vata’le omane nõrk seedetuli on põhjuseks, miks immuunsus satub just sel ajal löögi alla ning annab viirustele rohelise tee, eriti siis, kui suvised grillipeod on liiale läinud.
Talv – detsembrist veebruarini on tugevate vata mõjutustega kapha-energiat esindades heas mõttes rasva kogumise ja patareide laadimise aeg. Kevadel tärkava taime elujõud ja energia just sellest sõltubki. Kuna looduses kõik protsessid talvel aeglustuvad, on talv sissepoole pöördumise ja omamoodi järelemõtlemise aeg. Madala päikese kompenseerimiseks on meile selleks ajaks antud üsna hea tugevusega seedetuli, mis aitab ära seedida kõik rasked toidud ja mõtted. Seda ikka teadlike sobilike valikute juures.
Loe lähemalt vata, pitta ja kapha energiatest ning praktilistest nõuannetest ja retseptidest nende tasakaalustamiseks Kaia Keili raamatust “Elu maitsed – praktiline ajurveeda”.
Autor: Kaja Keil, praktilise ajurveeda edendaja
Kaja Keil esitleb oma uut raamatut “Elu maitsed – praktiline ajurveeda” juba sel neljapäeval, 1. juunil kell 18 Tartu Kaubamaja Apollo keskuse ees aatriumis
Raamatutuur jätkub ajurveeda loengutega üle Eesti: laupäeval, 3. juunil kell 13 Viljandi Uku keskuse Apollos; kolmapäeval, 21. juunil kell 17 Rakvere Kroonikeskuse ees aatriumis, kus toimub ka praktilinetöötuba, mis annab häid ideid ja nippe jaanipäeva menüüsse sobiva lisandi kokkamisel ning muidugi saab kohapeal osa ka ajurveedalikest maitsetest!
Kuula Kaja Keili ka Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!” rääkimas praktilisest ajurveedast.