Veenus võis olla elusõbralik miljardeid aastaid

Veenusel võisid pikka aega valitseda eluks sobilikud tingimused, väidab rühm teadlasi, kes on mudeldanud meie naaberplaneedi võimalikke minevikke arvutis, vahendab Novaator.err.ee.

Tänapäeval on Veenus oma põletava ja mürgise atmosfääriga ülimalt eluvaenulik planeet, kuid Michael Way NASA Goddardi Kosmoseuuringute Instituudist on jõudnud koos kolleegidega järeldusele, et kolme miljardi aasta vältel oli Veenus väga elusõbralik, kuni umbes 700 miljonit aastat tagasi võttis võimust suur globaalne soojenemine.

Way ja kolleegide mudeli järgi võis Veenusel suurema osa ta senisest ajaloost laiuda ookeane, toimida laamtektoonika ja olla meeldivalt soe, nii umbes pluss 20 kuni pluss 40 Celsiuse kraadi.

Miks see idüll 700 miljonit aastat tagasi lõppes, seda mudel ei näita. Way arvates on võimalik, et süüdi on rohkearvulised vulkaanipursked, mis katsid suured maa-alad hangunud laavaga, mis erinevalt senistest pinnakivimitest ei neelanud enam süsihappegaasi. Süsinikutsükkel katkes, süsihappegaas jäi atmosfääri ja kutsuski esile võimsa kasvuhoonenähtuse.

Allikas: Novaator.err.ee

Seotud