Vähiravifondi toetuseks: heategevuslik mälestuskontsert FoRevo tähistab Toe Tagi 20. aastapäeva

Sel laupäeval, 22. oktoobril kell 21 toimub Von Krahlis juba kuuendat korda heategevuslik mälestuskontsert FoRevo, kus esinevad Genka & Paul Oja, 5 Miinust, Sammalhabe, Val Tvoar ja Küttebänd. Kogu piletitulu läheb FoRevo fondi ja annetatakse omakorda Vähiravifondile “Kingitud Elu”.

“Muusika on alati olnud see, mis inimesi seob ja loob ka mälestusi. Revo oli suuremat sorti melomaan, nii on meil väga hea meel, et mälestuskontsertide heategevuslik traditsioon jätkub. Kui kuulsime Vähiravifondilt “Kingitud Elu” kurba uudist, et neil on raha otsas, aga abivajajaid palju, tekkis mõtte käed lüüa ja oma abi pakkuda,” sõnab heategevuskontserdi üks korraldajatest Merle Sikk.

MTÜ FoRevo loodi 2011. aastal nahavähivormi melanoomi tõttu lahkunud muusiku Revo Jõgisalu mälestuseks. Vähiravifond “Kingitud Elu” on viimase kahe ja poole aasta jooksul rahastanud kümnekonna melanoomipatsiendi ravi. MTÜ FoRevo teeb koostööd just info lecitamise asjus ka noorteorganisatsiooniga Dermtest, tänu kellele võimaldatakse sünnimärkide kontrolli kodukohas (ehk perearsti visiidil) telemeditsiini abil.

Mis on melanoom?

Melanoom on pahaloomuline kasvaja, mis tekib melanotsüütidest, naha pigmendirakkudest. Melanotsüüdid produtseerivad melaniini, mis annab nahale pigmendi ehk tema värvuse. Melaniini ülesanne on kaitsta nahka ultraviolett /UV / kiirguse eest. Melanoom võib organismis kiiresti levida, mistõttu on väga oluline avastada ja ravida seda haigust juba varajases staadiumis, õigeaegse ravi korral on prognoos suhteliselt hea.

Melanoomi tekkepõhjus ei ole lõplikult teada. Ultraviolett /UVA ja UVB/ kiirgus, mis tuleb päikesest või solaariumist, tungib pindmisesse nahakihti – epidermisesse – ja kahjustab melanotsüütide DNAd. Kahjustatud rakk on vähi tekke eelduseks.

Melanoom võib tekkida sünnimärgist, aga ka ilma sünnimärgita nahast või tekib nahale uus kiiresti kasvav ja muutuv pigmendilaik. Olemasolevates sünnimärkides või tedretähnides tekib värvi, suuruse, vormi või tundlikkuse muutus. Tavaliselt omavad melanoomid asümmeetrilisi piirjooni ja on ebaühtlase värvusega. Sügelemine on veel üks tähtis tunnus melanoomi kahtluse puhul. Melanoom võib tekkida nahal, kõikides kehapiirkondades, samuti limaskestadel ja silmas, kus on olemas melanotsüüdid.

Meestel on kõige sagedasemaks melanoomi asukohaks kehatüve nahk, eriti seljapiirkond, samuti pea- kaelapiirkond. Naistel tekib nahamelanoom sagedamini jalasäärtel ja reienahal.

Melanoom on üks kõige sagedamini esinevatest vähihaigustest 25 kuni 30 aasta vanustel. Eestis on haigestumine viimase 20 aasta jooksul suurenenud kaks, meeste hulgas kolm korda haigus moodustab Eestis 15% kõikidest nahavähkidest, kusjuures viimase 30 aasta jooksul on haigestumus sagenenud üle kolme korra.

Riskifaktoriteks on hele nahk, heledad silmad, blondid ja punased juuksed, roosad tedretähnid ja kergesti tekkiv päikesepõletus juba peale lühiajalist päevitamist. Olulist rolli mängivad ka need päikesepõletused, mis on tekkinud lapse- või noorukieas. Rohkem on ohustatud inimesed, kellel on väga palju või ebatüüpilisi sünnimärke. Samuti pärilikkus perekonnas, kus on teada melanoomi haigestumisi.

Oluline on regulaarselt jälgida oma nahal toimuvaid muutusi – kas olemasolevad “sünnimärgid” on muutnud oma kuju, suurust, pigmendi värvust või on nahale tekkinud uusi pigmendilaike.

*

Heategevuslik mälestuskontsert FoRevo tähistab Toe Tagi 20. aastapäeva

“See, et 20 aastat laval muusikat tehtud, on muidugi täiesti suurepärane. Aga nii palju on veel teha. Ma arvan, et meenutama hakkame siis, kui lapselaps ütleb: “Vanaisa, mul kursusekaaslased palusid küsida, et millal mikrofoni varna viskad?” Juba langenud võitluskaaslaste nimel ei saa mõõka maha visata,” kommenteerib Henry Kõrvits ehk Genka, Revo sõber ja bändikaaslane, ning lubab, et mälestuskontserdil kuuleb Toe Tagi 20. aasta juubeli puhul tavapärasemast rohkem TT laule.

FoRevo heategevuslik mälestuspäev algab kell 12 traditsiooniks saanud saalijalgpalliturniiriga Õismäe Sportmängude Hallis (Ehitajate tee 141). Võistluses osalevad Revo Jõgisalu sõbrad-tuttavad, motomehed ja muusikud ning üritus on publikule tasuta.

FoRevo heategevuslik mälestuskontsert toimub sel laupäeval, 22. oktoobril Von Krahlis. Uksed avatakse kell 21. Esinevad Genka & Paul Oja, 5 Miinust, Sammalhabe, Val Tvoar ja Küttebänd. Kontserdi vanusepiirang on 18 eluaastat. Pileti hind on 10 eurot – kogu piletitulu läheb heategevuseks.

Revo Jõgisalu lugu saab lugeda MTÜ FoRevo kodulehelt http://forevo.ee/

Jaga mälestuskontserdi FoRevo sündmust sõpradega Facebookis

Toimetas: Ingrid Peek

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.