Koputamine ehk EFT on võimas tööriist, mis aitab muuta su elu paremaks nii vaimsel, emotsionaalsel kui ka füüsilisel tasandil. See on osutunud kiireks ja efektiivseks meetodiks väga erinevates olukordades – alates ärevusest, kroonilisest valust, sõltuvustest ja hirmust kuni kaalulangetamise, rahalise külluse loomise ning stressi leevendamiseni välja.
Ida kohtub Läänega: iidne Hiina akupunktuur ja kaasaegne psühholoogia
Akupunktuuri on Idas, peamiselt Hiinas, kasutatud juba tuhandeid aastaid keha ravimiseks ja valu vaigistamiseks. Tegelikult on akupunktuuri kasutatud ka kirurgiliste protseduuride läbiviimisel ilma tuimastuseta! Kuidas on see võimalik? Nojah, aga viimased uuringud on näidanud, et akupunktuur – ja akupressuur,mille üks vorme on ka koputamine – tõstab keha endorfiinitaset ehk siis suurendab hea enesetunde neurotransmitterite, millest oleme nii palju kuulnud, hulka. See neurotransmitterite taseme tõus on põhjus, miks enamus inimesi tunneb end koputades hästi, isegi kui nad ei keskendu probleemile.
Kuigi akupunktuur on Läänes üha rohkem ja rohkem levinud ning seda soovitavad isegi traditsioonilised arstid ja haiglad, ei olnud meil kuni viimase ajani läänelikke tõendeid selle kohta, kuidas see ikkagi toimib. Kuid viimastel aastatel on uurijad avastanud nn Bonghani kanalid. Need kanalid said oma nime Kim Bonghani järgi – see on Põhja-Korea teadlane, kes kirjeldas neid kanaleid 1960. aastatel oma töödes. Need väikesed niitjad mikroskoopilised anatoomilised struktuurid vastavad traditsioonilises akupunktuuris tuntud meridiaanidele või kanalitele. Stereomikroskoopide ja elektronmikroskoopidega nähtavad kujutised on torujad struktuurid, mis on 30-100 mikromeetrit laiad ning läbivad keha nii üles kui alla, täpselt nagu varasemast tuntud meridiaanid.
Võrdluseks võime tuua, et näiteks üks punane verelible on 6-8 mikromeetrit lai, seega on need struktuurid tõesti väikesed. Sa võid Bonghani kanaleid endale ette kujutada kui kehas paiknevat kiudoptilist võrgustikku. Need kannavad endas suurt hulka informatsiooni lisaks sellele, mida vahendavad närvisüsteem või teised kehasüsteemid. Teisiti väljendades paikneb koputamine Idast välja kasvanud akupunktuuri/akupressuuri ja Lääne tunnustatud psühholoogia ning teiste psühhofüsioloogiliste protsesside ristumiskohas.
Mitte ainult professionaalidele
Kuigi EFT on rajanud endale kindla teadusliku ja psühholoogilise alusmüüri, kütkestas mind selle juures hoopis asjaolu, et seda on ohutu ja kerge rakendadanii enda kui ka teiste peal. Paljud kõige edukamad EFT-praktiseerijad õppisid tegelikult kõigepealt selgeks koputamise metoodika, ja seda ilma ametlike psühholoogiliste või meditsiinialaste teadmisteta. Loomulikult on igasugused erialased teadmised kasulikud; arst kasutab EFT praktiseerimisel ka oma arusaamist kehast kui tervikust ja tal võivad olla kindlad eelised või teadmised, mida teistel ei ole. Aga nagu armastab öelda mu sõber ja EFT-ekspert doktor Patricia Carrington: “Tegelikult on see kõigile sobiv ja kättesaadav rahvameetod.”
EFT-le aluse panija Gary Craig on tegelikult Stanfordi haridusega insener, kellel on looduse poolt antud võime mõista inimesi ja nende probleeme. Ta oskas doktor Callahanilt õpitud koputamise meetodit rakendada – ja siis seda edasi arendada. Minu isiklik taust on temaga sarnane. Mu esmane soov on aidata inimesi, levitada seda olulist tehnikat ja õpetada inimestele, kuidas kasutada sedaoma elu muutmiseks. Seetõttu võingi öelda, et see raamat on sinust ja sinu teekonnast. See räägib sellest, kuidas sa ise tunned muutusi ja saavutad oma soovitud tulemused. Me anname juhtnööre ka selle kohta, kui sul peaks tekkima soov kontakteeruda EFTspetsialistiga, et saada täpsemat abi või nõu, kuid isegi ilma professionaalide abita saad sa enda heaks teha uskumatuid asju, lihtsalt rakendades neid ideid ja põhimõtteid, millest siin kirjutatakse.
Nüüd, kui sa oled lugenud, kuidas EFT toimib, olen kindel, et haarad kinni võimalusest tunda seda ka ise.
Koputamiskogemus – proovi kohe
Ma olen koputamisega tegelenud kümme aastat ning minu jaoks on selle protsessi puhul kõige olulisem ja meeldivam selle lihtsus, see, kuidas igaüks meist saab selle ilma erilise vaevata selgeks õppida, seda rakendada ja sellest kasu saada. Tegelikult on meil kõikidel kogu aeg äärmiselt kiire. Meil ei ole aega selgeks õppida mingeid keerulisi protsesse, lootes, et ehk kunagi saame näha ka tulemusi. Kahjuks keskendub eneseabi ja enesearenduse maailm mõistetele ning ideedele -ja kuigi me võime nautida oma intellektuaalseid püüdlusi, et erinevaid mõisteid uurida ja selgeks õppida, otsime tegelikult ikkagi tõelist muutust. Me tahame reaalseid tulemusi, et kaotada kaalu, ravida oma keha, parandada oma rahalist olukorda, leida enda jaoks selline suhe, mida me tõesti soovime, või siis muuta paremaks olemasolevat, ja veel palju muud.
Koputamine suudab seda kõike ja veel enamgi.Nagu ma juba ütlesin, on alustada väga kerge. Ma selgitan hiljem iga koputamisprotsessi kaheksat sammu täpsemalt, kuid kõigepealt lihtsalt loetlen need.
1. Vali oma kõige pakilisem probleem ja koosta nn meeldetuletusfraas.
2. Anna oma kõige pakilisemale probleemile hinnang subjektiivsete stressiühikuteskaalal nullist kuni kümneni.
3. Selleks, et häälestada end oma probleemile, sõnasta oma häälestav väide ehk sissejuhatav deklaratsioon.
4. Koputa karatelöögipunkti käelaba all ja samal ajal korda kolm korda omasissejuhatavat deklaratsiooni.
5. Koputa EFT järjekorras läbi kõik kaheksa punkti, samal ajal kuuldavalt korrates meeldetuletusfraasi. Koputa igale punktile viis kuni seitse korda.
6. Kui oled koputamisringi lõpetanud, hinga sügavalt sisse.
7. Hinda uuesti oma probleemi kümnepalliskaalal, et kontrollida, kas olukordon muutunud.
8. Kui vaja, siis korda kogu protsessi uuesti, et saada soovitud tulemus.
Nüüd, kui oled saanud ülevaate sellest, mis ootab sind ees, on vaid üks küsimus: kas sa oled valmis tõeliseks muutuseks, kohe ja praegu? Kui jah, siis jätka lugemist.
Mis teeb sulle kõige rohkem muret? Ma leian, et kõige lihtsam viis koputamisega alustamiseks on keskenduda sellele, mida mina nimetan kõige pakilisemaks probleemiks. Meil kõikidel on see olemas; see on probleem, mure või mingi väljakutse, mis mõjutab hetkel meid vaimselt ja emotsionaalselt kõige rohkem.
Mis oleks sinu vastus, kui ma sinult küsiksin: “Mis teeb sulle praegu kõige rohkem muret?” Mis tekitab sulle hetkel kõige rohkem pingeid või mille pärast sa muretsed? Mõned tavalised kõige pakilisemad probleemid on järgmised.
Töö. Mu ülemus ajab mu hulluks.
Mu keha. Mul on juba mitmeid päevi olnud meeletu seljavalu.
Mu abikaasa. Meil oli eile õhtul tüli ja tahes või tahtmata olen ma ikka veel ärritunud.
Mõtle hetkeks ja vasta küsimustele: “Mis teeb mulle praegu kõige rohkem muret? Mis on hetkel mu elus kõige pakilisem probleem?” Paljud inimesed eelistavad oma kõige pakilisemaid probleeme üles kirjutada. Aga seda saab teha ka ainult oma mõtetes.
Said vastuse? Kui kerkib üles mitu probleemi, mis on üsna tavaline, siis vali algatuseks üks. Siin ei ole õigeid ega valesid valikuid, usalda oma sisetunnet. (Oma intuitsiooni kasutamine on teema, mille kohta sa kuuled seda protsessi tundma õppides edaspidi veel palju.)
Kui sa oled oma kõige pakilisema probleemi enda jaoks teadvustanud, siis tahan ma, et sa defineeriksid seda veidi täpsemalt. Võib-olla sõnastasid sa oma hetkeprobleemi järgmiselt: ma olen oma mehe peale vihane. See on liiga laialivalguv väide, seega tuleks probleemi süüvida natuke täpsemalt. Näiteks selle asemel, et öelda “Ma olen oma mehe peale vihane”, võiks hoopis öelda “Ma olen oma mehe peale vihane kõige selle pärast, mida ta mulle eile õhtul ütles”.
Subjektiivsete stressiühikute kümnepalliskaala kasutamine
Nüüd, kui sa oled oma kõige pakilisema probleemi sõnastanud, tahan ma, et sa annaksid sellele hinnangu kümnepalliskaalal. Seda nimetatakse subjektiivsete stressiühikute skaalaks. Mõtle oma kõige pakilisema probleemi peale ja püüa märgata, mida see sinus kehas tekitab. Kui kõrge on su stressitase? 10 palli on kõige tugevam stressitase, mida sa ette kujutada oskad, ja 0 tähendab, et sa ei tunne üldse stressi. Ära muretse selle pärast, kuidas määrata kindlaks seda täpset või õiget subjektiivsete strssiühikute taset – järgi lihtsalt oma kõhutunnet.
Mõtle selleviha peale, mida sa oma mehe vastu tunned. Kui sa oled tulivihane, võiksid selletasemeks määrata 8 või 9. Kui sa oled ikka veel vihane, kuid eelmisel õhtul juhtunust siiski veidi rahunenud, võiks see olla näiteks 5.
Selleks, et näha mingi probleemi suhtes märkimisväärset nihet, tasuks alustada millegagi, mille tase on 5 või kõrgem.
Oma sissejuhatava deklaratsiooni ehk häälestava väitesõnastamine
Nüüd, kui sa tead oma subjektiivsete stressiühikute taset, on järgmiseks sammuks sõnastada oma nn sissejuhatav deklaratsioon ehk häälestav väide. Sellega tood sa esile selle kõige pakilisema probleemi energia, millega plaanid tööle hakata.Kõige tavalisem sissejuhatav deklaratsioon on selline.
Kuigi _______________________ (täida lünk oma kõige pakilisema probleemiga), aktsepteerin ma ennast täielikult, täpselt niisugusena, nagu ma olen. Seega võid sa öelda: “Kuigi ma olen oma mehe peale vihane kõige selle pärast, mida ta mulle eile ütles, aktsepteerin ma ennast täielikult, täpselt niisugusena,nagu ma olen.” Või “Kuigi mu selg valutab, aktsepteerin ma ennast täielikult, täpselt sellisena,nagu ma olen.” Või “Kuigi ma olen väga mures selle tööülesande pärast, mille tähtaeg kohe läheneb, aktsepteerin ma ennast täielikult, täpselt niisugusena, nagu ma olen.”
Katsu nüüd sõnastada sissejuhatav deklaratsioon oma kõige pakilisema probleemi jaoks. Ära muretse perfektse sõnastuse pärast. Ükskõik, mis on su kõige pakilisem probleem, lihtsalt täida sellega lünk. Kui sa oled sõnastanud oma sissejuhatava deklaratsiooni, võid alustada koputamisega. Alusta ja ütle seda kolm korda, koputades samal ajal karatelöögipunktile.
Sa võid koputada ükskõik kumma käega, nii kuidas sul on mugavam. Koputa sellise tempo ja tugevusega, mis tundub sulle sobiv; siin ei ole võimalik eksida! Pärast seda, kui oled kolm korda korranud sissejuhatavat deklaratsiooni, jätka koputamist kõigil kaheksal punktil kindlas EFT-järjestuses, samal ajal korratesoma meeldetuletusfraasi.
Meeldetuletusfraasi valimine
Meeldetuletusfraas on lühike – vaid mõned sõnad, mis viivad su mõtted kõige pakilisemale probleemile. Sa ütled selle fraasi kuuldavalt välja iga punkti juures, millel EFT-järjestuses koputad. Näiteks, kui su kõige pakilisem probleemon seotud vihaga, mida sa tunned oma mehe vastu, võid sa igal punktil koputadesöelda: “See viha … see viha … see viha …”
Veel mõned näited. See hirm, mida ma tunnen …See kurbus …See pettumus …See seljavalu …See peavalu …Ja nii edasi. Meeldetuletusfraasi tuleb korrata kuuldavalt, et iga punkti juures meenutada endale oma probleemi. See meeldetuletusfraas aitab sul keskenduda kõige pakilisemale probleemile, et su tähelepanu ei hajuks. Samas on see ka nagu baromeeter, mis aitab sul kogu protsessi vältel otsustada, kui tõsine su kõige pakilisem probleem sulle tundub.
Kui sa kord koputamisega ära harjud, võid oma meeldetuletusfraasi eri punktidejuures muuta. Näiteks võid sa öelda: “See viha … see meeletu viha … mul lausa põleb sees … ma olen nii vihane …”
Edaspidi pakun ma koos iga protsessikirjeldusega välja mitmeid selliseid erinevaid meeldetuletusfraase. Aga algatuseks,et kõik oleks lihtsam, korda iga punkti juures ühte ja sama fraasi.
Punktidel koputamine
Kui sul on olemas meeldetuletusfraas, võid koputamisega alustada, koputades EFT-järjestuses läbi kõik kaheksa puntki. Need punktid on järgmised.
1. Kulmupunkt
2. Silmanurgapunkt
3. Silmaalune punkt
4. Ninaalune punkt
5. Lõuapunkt
6. Rangluupunkt
7. Käealune punkt
8. Pealaepunkt
Kuna ühed ja samad meridiaanid kulgevad mõlemal pool keha, võid sa koputada ükskõik kumma käega ja ükskõik kummal pool keha, nii nagu sulle on sobivam. Sa võid isegi koputada korraga mõlemal kehapoolel (kuigi see ei ole vajalik, kuna sa mõjutad neidsamu meridiaane ja ei ole oluline, kummal kehapoolel sa neil koputad). Koputa iga punkti viis kuni seitse korda. Aga koputuste arv ei pea olema täpselt määratletud. Kui sulle tundub õige koputada ühel punktil 20 korda – või 100 korda -, siis palun väga! Põhimõte on lihtsalt selles, et sa veedaksid iga punkti juures piisavalt aega, et korrata oma meeldetuletusfraasi ja lasta sel mõjuda.
Oled valmis alustama? Algatuseks korda kolm korda oma sissejuhatavat deklaratsioonining samal ajal koputa karatelöögipunktile. Siis liigu edasi ja hakka oma meeldetuletusfraasi korrates koputama kõigil kaheksal punktil ning tee seda kindlas järjekorras: kulm, silmanurk, silmaalune, ninaalune, lõug, rangluu, käealune ja pealagi. Ära muretse sellepärast, kui esimesel korral ei lähe kõik päris ladusalt; anna endast parim ja naudi oma esimest kogemust.
Probleemile häälestumine
Nüüd oled sa esimese koputamisringi lõpetanud! Hinga sügavalt sisse. Tunneta oma keha ja püüa tajuda, mis sinuga toimub. Küsi endalt: kas probleemi intensiivsus on vähenenud? Mis mõtted tulid mulle koputamise ajal pähe? Kuidas ma end nüüd tunnen kümnepalliskaalal?
Mine mõtetes tagasi ja mõtle sellele, mida su mees eelmisel õhtul ütles, ning vaata, millised on su tunded nüüd. Sa võid leida, et viha, mis enne su sees lausa kees, on nüüd muutunud leigemaks. Sellisel juhul võid veel mõned korrad koputada, kasutades samu väljendeid, ja sellest probleemist täielikult vabaneda. Aga võib ka olla nii, et kui sa koputasid, mõeldes vihale, mida su abikaasa eelmisel õhtul öeldud sõnad sinus tekitasid, tulid sulle pähe mõtted sellest, mida ta oli kolm nädalat tagasi öelnud, ja see ajas sind hoopis vihasemaks. See on väga hea! Kuigi sa oled oma mehe peale veel vihasem, oled sa nüüd teinud endale selgeks, mis sinus tegelikult toimub. Sellisel juhul võid sa edasi liikuda sellelt vihalt, mida sa eelmisel õhtul tundsid, ja hakata koputama sellel probleemil, mis juhtus kolm nädalat tagasi. See on nagu sibula koorimine, paljastades kiht kihi haaval probleemi sügavama olemuse, ja seda kõike selleks, et leida lahendus, vabadus, lootus ja mõistmine.
Mu soovitus on jätkata koputamist niikaua, kuni su kõige pakilisema probleemi intensiivsus on nii palju nõrgenenud, et sa tunned end jälle hästi. See võib tähendada,et subjektiivsete stressiühikute skaalal on see kas 2 või 3 – see on tase, millega on juba võimalik normaalselt hakkama saada – või siis 0, mis tähendab, et sinu jaoks seda probleemi enam ei eksisteeri. Igatahes tuleks koputada piisavalt kaua, et leevendada oma valu, olgu see siis füüsiline, emotsionaalne või hingeline. Püsi selle ühe konkreetse probleemi juures. Kui vaja, koputa kõik punktid veel viis korda läbi, kui vaja, koputa kümme korda. Ära jäta enne, kui oled saavutanud sellise seisundi, mida sa vajad. Kui sa oled oma kõige pakilisemast probleemist vabanenud, liigu edasi järgmise probleemi juurde, millest tahad vabaneda.
Katkend pärineb Nick Ortner’i raamatust “Lahendused koputamise kaudu”
Loe ka Jessica Ortner´i raamatut “Lahendused koputamise kaudu – kaalulangus ja füüsiline enesekindlus”
Kuula ka meisterkoputajat Tron Engerit Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”
Kui soovid EFT (emotsionaalse vabaduse tehnika) kursusel osaleda, siis loe lisainfot SIIT.