Uurimus: Coca- ja Pepsi-Cola salajane lisand? Alkohol!

Kas olete mõelnud, mis on see salajane lisand, mis teeb limonaadid niivõrd maitsvaks? Suhkur, magusained, lisaained, kofeiin… alkohol? Jah! Prantsusmaal viidi läbi uuring saamaks selgust juba aastasaja saladuses püsinud kuulsamate koolajookide retseptidest.

Prantsusmaal tarbijakaitsele pühendunud ajakiri 60 Millions de Consommateurs koostas nimekirja 19 menukamast karastusjoogist leitud koostiainetest. Kuigi Coca-Cola ja Pepsi Co salajasi retsepte hankida ei õnnestunud, analüüsiti neid jooke laboratooriumis.

Ja tulemused olid üsna jahmatavad. Koolade koostisest avastati taimi ja vürtse nagu kaneel ja muskaat, aga ka tsitruselisi. Mõned aroomide tekitamiseks kasutatavatest orgaanilistest ühenditest nagu terpeen on aga väga allergeenilised ained – neid ei oldud etiketil millegi pärast välja toodud. Nagu ka leitud väikeseid alkoholi jälgi.

Teadusajakiri paljastas ka teiste vastuoluliste koostisainete olemasolu karastusjookides: fosforhape ja toiduvärvina kasutatava ammoniaaksulfiit karamelli E150D, mille USA California osariik on kuulutanud vähkitekitavaks. Selle peale Coca-Cola ja PepsiCo muutsid USAs müüdavate jookide retsepti, kuid Europas seda teha ei kavatseta.

Le Progrès teatab lisaks, et ajakirja poolt kümme limonaadi 19st sisaldasid alkoholi, nende seas Coca ja Pepsi. Prantsuse seaduste järgi peetakse alkohoolseteks jooke, milles on rohkem kui 1,2 protsenti alkoholi. Limonaadides on umbes 0,001 protsenti.

Kuid alkoholist hullem on päevalehe Le Monde arvates karastusjookides avastatud suhkru kogus: 18 suhkrutükki liitri Coca-Cola kohta, 17 tükki liitris Pepsis. See on umbes kuus suhkrukuubikut ühes koola purgis. Ja kui te eelistate light/diet versioone, siis olge ettevaatlikud magusainetega (suhkru asendajad) – mõned neist võivad olla väga mürgised.

Allikas: www.forte.delfi.ee

Seotud