Unusta allahindlused! Kõik on 100% soodsam, kui sa midagi ei osta!

Kui sa ostad asju, mida ei vaja, siis tähendab see, et oled mingil põhjusel rahulolematu. Kola on su sisemise oleku peegeldus. Sa tahad aina rohkem. Tahad midagi, mis teeks su elu paremaks ja täidaks tühjuse, mis on tekkinud ehk valel töökohal töötamisest, valede inimestega suhtlemisest, sinu jaoks valede asjade tegemisest. Tahad midagi veel uuemat ja midagi veel võimsamat. Kuidas mõista, mida sa päriselt vajad ja millest võiksid loobuda, sellest kirjutab raamatu "Asjadest lahtilaskmise kunst" autor Kaisa Lattu.

Unusta allahindlused! Kõik on 100% soodsam, kui sa midagi ei osta!

Minu soovitus on järgmine.

Mõista, et sul on tegelikult kõik, mida päriselt vajad. Mis on siis need asjad, mida me päriselt vajame? Need on õhk, vesi, toit, koht elamiseks, riided, mis hoiavad keha soojas, ja inimesed, kes hoiavad südame soojas. Kõik ülejäänud on ekstra. Sa ei vaja uusimat tehnoloogiat, iga nädal uusi riideid, hiiglaslikku maja ja uhket autot.

Õpi ebavajalikke asju mitte ostma. See on väga raske ja tahab suurt tahtejõu treeningut. Üks moodus, kuidas tahtejõudu treenida, on selline. Kui tahad osta midagi, mis ei kuulu kategooriasse, mida päriselt elamiseks vajame, pane see endale kirja ja oota 30 päeva. Lisa ka kuupäev ja alusta nimekirja, ning lisa sinna järjest asju, kui tekib ostusoov. Jälgi kuupäeva ja kui 30 päeva on möödunud ning ikka tahad, siis osta! Tavaliselt ostusoov selle ajaga möödub.

Õpi olema õnnelik tegutsedes, mitte omades. Me saame olla õnnelikud ka siis, kui meil on ainult eluks vajalikud asjad. Selleks peab aga endale selgeks tegema, et asjade omamine ei tee õnnelikuks, vaid hoopis meeldivate tegevuste tegemine annab hingele rahu. Jalutamine armsatega, toiduvalmistamine, lugemine, magamine, laulmine, meeldiva trenni tegemine, millegi põneva kallal töötamine. Kui sa saad keskenduda tegevustele, mis teevad sind õnnelikuks, siis ei vaja sa enam nii palju asju tühimiku täitmiseks.

Õpi tundma, millal sul on PIISAVALT. Mis sa arvad, kas sul ükskord on üldse piisavalt asju? Enamasti me ei märka, et meil on rohkem kui piisavalt, aga nõuame ikka veel ja veel ja veel. Kui alguses tundub see raske ja vaat ehk isegi võimatu, siis harjumusel on väga suur jõud ja alguses ennast sundides mõtteviise muutma, kujundame need lõpuks mõttemalliks. Tihti peame asju hädavajalikuks ega näe võimalust elada ilma nendeta. Aga mis oleks, kui lihtsalt prooviks? Mis sul kaotada on?

Asjad on kasutamiseks. Kui hakkad sorteerimisega pihta, siis kindlasti imestad, kuidas küll seda kõike nii palju on kogunenud, ja avastad ka asju, mille olemasolu olid unustanud. See ei tähenda, et peaksid kõik asjad nüüd ära andma või viskama, vaid tähendab seda, et hakka nüüd neid lõpuks kasutama. Näiteks see ilus kampsun, mida hoiad erilisteks puhkudeks. Mis on siis õigupoolest eriline hetk, kas polegi see äkki laupäevahommikune pannkoogisöömine kohalikus kohvikus koos oma perega. Aja aga selga! Ja need uhked nõud, mille võtad välja siis, kui külalised saabuvad … Need on ju ikkagi mõeldud sulle nautimiseks, mitte näitamiseks. Kes saakski olla veel erilisem kui sina ise või sinu pere? Ja kui lähevadki katki või kuluvad ära, mis siis! Need on kõigest asjad ja ilusad asjad ongi mõeldud kasutamiseks. Kui see on liiga väärtuslik, et seda kasutada, siis kas on üldse mõtet seda hoida? Naudi igapäevaluksusi ja kui asi kulub ära või läheb katki, siis ole tänulik, et said seda kasutada ja et sellel oli väärtus erinevalt sellest, kui ta niisama seisaks.

Su kodu ei ole ladu. Mis tähendab sinu jaoks kodu? On see koht, kus haarad kiire söögi, pesed ennast ja vahetad riided? Koht, kus hoida oma asju? Või on kodu palju muud? Ehk on see koht, kus leiad rahu ja inspiratsiooni, kus veedad aega oma armsatega. Kas kodus saad olla sina ise? Kas tunned, et saad kodus nautida rahu ja vaikust ning puhtust? Koht, kuhu tahad kutsuda oma parimaid sõpru filmiõhtule?Meil kõigil on erinev elupaiga eelistus ja erinev arusaam sellest, mis on kodu ja millega tahame ennast ümbritseda ning missuguses keskkonnas tunneme ennast rahulikult.

Ma ei ole kõikide kodude kuningas ega ütle, et pead kõik oma asjad kodus ära viskama ega või midagi osta. Sulle meeldivad su asjad? Hoia siis need alles! Tunned, et need kandmata riided kapis lisavad elule väärtust? 15 saunarätti, millest pooled on üle viie aasta vanad ja millest kasutad kolme? Kelder on täis lastest järele jäänud mänguasju? Garaažis on su õllepurkide kollektsioon? Pastakate kollektsioon? Riiulis on CD-plaadid, DVD-d ja ehk isegi VHS-id? Super! Hoia nii kõvasti kinni, kui jõuad! Sul on luba hoida kinni kõigest. Aga sul on ka luba lasta minna.

Sul on luba vabaneda üleliigsest ja teha ruumi sellele, mis on tegelikult oluline: tervis, suhted, kired. Ainult sina oled iseenda kodu kuningas!

Alkeemia lugemisnurk | Asjadest lahtilaskmise kunst: oma vähem, ole rohkem!

Seotud