Unepuudus võib alandada meeste viljakusnäitajaid

Kehv uni seostub suurenenud südamehaiguste ja vähiriskiga. Seost viljakusega polnud aga siiani enne näidatud. Nüüd leidsid teadlased, et sperma tootmine väheneb oluliselt nendel meestel, kes kannatavad unepuuduse all, ning on võimalik, et vähene uni mõjutab testosterooni tasemeid.

Uneprobleemid võivad noorte meeste viljakust oluliselt alandada. Meeste viljakusnäitajate languses on süüdistatud nii kehvasid toitumisharjumusi kui ka elustiili ja kokkupuudet ohtlike keskkonnakemikaalidega. Lõuna Taani Ülikoolis läbiviidud uuring oli aga esimene omalaadne töö, milles seostati moodsa ühiskonna magamisrütmide muutust meeste viljakuse langusega.

Teadlased uurisid peaaegu 1000 noore mehe spermat ning võrdlesid tulemusi unemustrit käsitleva küsimustiku andmetega. Need mehed, kes läksid magama sageli väga hilja või ärkasid öösel korduvalt üles, omasid umbes veerandi võrra madalamat spermahulka.

Unehäirete sagedus on viimasel paarikümnel aastal tööstusmaades sagenenud, samal ajal on langenud ka meeste viljakusnäitajad. Ekspertide soovitusel oleks ideaalne magada öösel 7-8 tundi. Keskmine britt magab aga näiteks vaid 6 tundi ja 7 minutit.

Tulemused avaldati ajakirjas American Journal of Epidemiology.

Toimetas: Katrin Sak

Allikas: www.teadus.err.ee

Seotud