Ülitundlik inimene lapsevanema rollis: kuidas saada hakkama?

Taanlannast pastor ja psühhoterapeut Ilse Sand on sündinud ülitundlikkusega, mida ta ise pidas kogu elu lihtsalt introvertsuseks. “Ülitundlik olla tähendab seda, et iga mulje ja kogemus läheb sügavamale.” Ülitundlikud inimesed võivad olla õnnelikumad kui teised, aga ka rohkem hirmunud. Nad peavad palju ettevaatlikumad olema, sest neil on väga kerge tunnetest ülevoolatud saada.” Loe katkendit Ilse Sandi raamatust”Armastades ennast”, kus autor annab nõu, kuidas saada ülitundlikuna hakkama lapsevanema rollis.

Õrn hing või ülitundlikkus toob endaga kaasa nii piiranguid kui ka uusi võimalusi. Mitmeid aastaid nägin ma vaid piiranguid. Teadsin, et teatud olukordades ei suuda ma taluda sama palju kui teised. Enne, kui sain teada ülitundlikkusest kui ühest iseloomujoonest, pidasin ennast introverdiks.

Paljudel tundlikel inimestel on madal enesehinnang. Meid ümbritsevas maailmas hinnatakse meile omastest iseloomujoontest ja käitumisest sootuks erinevaid jooni. Mõned ülitundlikud inimesed ütlevad, et nad on pidanud terve elu püüdma näida nii “elavaina”, nagu teised seda soovivad. Nad tunnevad, et ainult pensionipõlves on neil lubatud olla aeglane ja mõtiskleda.

Tõenäoliselt on sulle öeldud, et sa ei muretseks nii palju, võtaksid ennast kokku ja õpiksid nautima sind ümbritsevate inimestega samu asju. Kui sind julgustatakse pidevalt olema teistsugune, on sul raske õppida armastama ennast kui ülitundlikku olendit.

Võib-olla oled sa proovinud end muuta, vastamaks teiste ootustele. Kui see on nii, tuleb sul õppida endast lugu pidama sellisena, nagu sa oled. Sa võiksid näiteks mõõta ennast kvalitatiivselt, mitte kvantitatiivselt. Sa ei pruugi olla nii produktiivne ja tõhus kui teised, ent tõenäoliselt on see, mida sa teed, väga kvaliteetne. Sa võid jõuda vähem, kuid see-eest lähened asjale sügavuti.

Mitmeid aastaid võrdlesin end teistega ja tundsin, et ma pole kunagi piisavalt hea, ning ma häbenesin seda. Ma olen pidanud nägema enda kallal palju vaeva, et õppida keskenduma sellele, mis on minus varus, mitte sellele, mida ma ei suuda teha. Tõenäoliselt panevad ka sind ennast muretsema asjad, mis ei tule sul nii hästi välja.

Ülitundlik inimene lapsevanema rollis

Mõned ülitundlikud inimesed ei soovi saada lapsi. Teised otsustavad ühe lapse kasuks. Ülitundliku inimesena on lapsevanema roll keeruline: “Mul on raske leida hetke pausideks, mida vajan. Kui ma lähen vannituppa, et pisut omaette olla, hõikab ta kohe: “Emme, emme, kus sa oled?”” Maja, 38

Mõned minu kursustel osalejad on rääkinud, kuidas nad on olnud sunnitud paluma teismelistel kodust välja kolida, sest kogu see lärm, kaos ja ettearvamatus, mis selleealiste lastega kaasneb, muutus väljakannatamatuks.

Ülitundliku inimesena on sul tõenäoliselt mitu hea lapsevanema omadust. Sa oled intuitiivne, tähelepanelik ja tunnetad, mida su laps vajab. Sa oled kindlasti ka kohusetundlik ja hea lapsevanemana püüad anda endast kõik. Tõenäoliselt on sul lapsevanemaks olemise kohta ka väga kõrged normid. Sul võib olla häbi, kui sa nende normideni ei küüni.

Probleem on selles, et sinu energia saab otsa ja sa pead saama olla omaette. Kui sulle seda võimalust ei anta, sa ärritud ja kogu su empaatia hävineb hetkega.

Kui lapsevanemaid on kaks, võite üksteist toetada ja lasta teisel vahepeal puhata. Üht või mitut last üksinda kasvatades tuleb kasuks igasugune abi. Mina olen elanud üksinda kahe lapsega. See on võimalik. Ent mul on olnud sageli häbi, et ma pole suutnud anda endast rohkem. Näiteks, ma ei käinud koolis kõikidel lastevanemate koosolekutel. Mu lapsed õppisid varakult ise üles ärkama ja kooli minema. Mul oli valus kuulda, kuidas mõni rääkis, et ärkab hommikul üles ja küpsetab lapsele saiakesi. Ma soovisin, et ma oleksin oma laste jaoks ka seda teinud. Ent minu närvisüsteemile oli liiga stressi tekitav saata hommikul kooli kahte last, kellest üks ärkas alati viimasel minutil. Pärast seda pidin ma tükk aega rahunema ega suutnud keskenduda oma tööle.

Kui ma tegin endale rahulikke hommikuid, jäädes voodisse, tropid kõrvas, ja tõustes alles pärast seda, kui lapsed olid ära läinud, oli päev minu jaoks palju tegusam. Ent mitmed naabrid tegid mulle märkusi ja küsisid, mis kell ma tegelikult üles tõusen. Ma eirasin neid küsimusi, sest mul oli häbi. Ka praegu on mul kahju, et oli asju, mida ma ei suutnud oma lastele anda. Ma oleksin tahtnud olla energiast pakatav ema, ent ei olnud. Oli nii, nagu oli, ja ma ei ole enam enda peale vihane. Mul on kaks täiskasvanud, iseseisvat last, kel läheb hästi.

Eneseleidmise rõõm

Enda ülitundlikkuse tunnistamine võib mõne jaoks olla erilise tähendusega. Ühtäkki ei tunne sa enam hirmu teistsugune olemise ees ega võitle selle vastu. Avanevad võimalused kohtuda teistega, kes jagavad sarnaseid kogemusi ja kel on elus tulnud ette samasuguseid probleeme. Mõned minu kursustel osalejatest inspireerivad teisi ja on suutnud enda kohta avastada palju uut. Julgus olla sina ise on nakkav.

“Nüüd ma kõnnin mööda elurada omas tempos, olgugi et aeglaselt. Ma olen alati end tagant kiirustanud. Enam mitte. Mul läheb kauem aega eesmärkideni jõudmiseks, ent ma tunnen end hästi.” Lisa, 28

Ülitundlikkus ei ole midagi sellist, mida tuleks välja ravida. Ülitundliku inimesena pead sa pidevalt vajutama pidurit ja hoolima endast rohkem kui teised. Ent mida rohkem sa suudad aktsepteerida seda, kes sa oled, seda vähem energiat kulutad sa sobitumisele ja seda tugevamaks muutud.

Autor: Ilse Sand

Allikas: Ülitundlik inimene: kuus enesekaitse meetodit, mis võivad suhtlemise keeruliseks teha

Ülitundlik inimene: lähedus ja pühendumine võivad tuua kaasa hirmud ja ebakindluse

Introverdist ülitundlikuks: teekond iseenda parema mõistmiseni

Oled ülitundlik inimene? Loe nippe, kuidas edukalt suhelda ja seejuures ennast liigsetest emotsioonidest ja kurnatusest säästa

Seotud