Ülekaal nooremas eas suurendab hilisemat neeruhaiguste riski

Ülekaalulistel täiskasvanutel arenevad vanemaks saades neeruhaigused palju tõenäolisemalt kui nende normaalkaalulistel kaaslastel.

Uurijad analüüsisid peaaegu 4600 inglase andmeid, kes olid sündinud 1946. aasta märtsikuus. Aluseks võeti vanuses 20, 26, 36, 43, 53 ja 60-64 eluaastat mõõdetud kehamassiindeksid.

26 või 36 aasta vanuselt ülekaalus olnud osalejad kannatasid 60-64 aasta vanuselt kaks korda tõenäolisemalt krooniliste neeruhaiguste käes. Neeruhaiguste risk seeniorieas oli kõrgem ka keskeas nn. õunatüüpi figuuri omanud inimestel (ehk neil, kel oli piha ja puusa ümbermõõdu suhe suurem).

Teadlaste hinnangu kohaselt oleks 60-64 aasta vanustel inimestel esinevatest kroonilistest neeruhaigustest 36 % ärahoitavad, säilitades eelnevas elus normaalkaalu. Kaalutõusu ärahoidmine näib omavat neeruhaiguste ennetamisel suuremat efekti kui mingi muu seni teadaolev lähenemine. 2008-ndal aastal oli maailmas enam kui 1,4 miljardit inimest ülekaalulised.

Tegemist on esimese tööga, kus näidatakse ülekaalu rolli neeruhaiguste tekkeriskile. Uuringu tulemused avaldati ajakirjasJournal of the American Society of Nephrology.

Toimetas Katrin Sak

Allikas:http://teadus.err.ee

Seotud