Uisutamine on tasakaal

Miks peaks inimene minema jääle ning püüdma nugaõhukesel uisuteral balansseerida? Võib arvata, et seda tehakse põnevate elamuste saamiseks, kuid miks mitte ka oma keha maksimaalseks tunnetamiseks ja tasakaalu viimiseks. Kõige toredam on uisutamise juures siiski emotsionaalse tasakaalu saavutamine – uisutades peab niivõrd keskenduma keha koordineerimiseks, et ununevad kõik mured.

Et uisuteral ühel jalal liuelda või pöördeid sooritada ja mitte ümber kukkuda, peaksid keha väljaulatuvad osad ning raskuskeskmed paiknema omavahel ja keha telje suhtes väga täpselt. Uisutamise aluseks ongi füüsika põhimõtted – kuidas, millise nurga alt ja millise tugevusega impulss erinevate kehaosade abil kogu kehale anda, et saavutada soovitud keeruline liikumine. Õpitakse siiski tunnetades, mitte valemite abil. Kogenud silmaga treener hindab eemalt erinevate komponentide liikumissuundade ja jõumomentide vastavust ideaalile.

Suur üllatus on kindlasti see, et ka täiskasvanud inimesed, kes alguses jääl isegi püsti ei suuda seista, võivad õppida vägagi nauditavalt iluuisutama.

Iluuisutamises saavutatakse silmaga nähtav areng aeglaselt ja kannatliku tööga. Seetõttu ilmselt näemegi kohalikul harrastajate jooksuvõistlusel osalemas 10 000 inimest, aga harrastajate iluuisutamise võistlusel 20 inimest. Tuleks siiski märkida, et iga iluuisutaja võib joosta, kuid enamik jooksjaid ei suuda iluuisutada.

Täiskasvanute harrastusiluuisutamine on saavutamas maailmas üha suuremat populaarsust. Toimuvad ülemaailmsed harrastajate võistlused ning ka kohalikud võistlused liidavad üha enam endaga ka harrastajate osa. Näiteks Inglismaal, USAs ja Soomes on üsna tavapärane, et varahommikuti kell 6 külastavad täiskasvanud jäähalli ning seejärel kiirustavad tööle.

Praegu on Eestis eriti soodsad ajad algajatest uisutamishuvilistele, kuna on võimalik õppida uisutamist tipptreenerite käe all, kes põhitööna vormivad maailmaklassist meistreid. Mida kogenum treener, seda rohkem isesuguseid harjutusi ja lähenemisi oskab ta pakkuda, et viia väga erineva füüsilise ettevalmistuse ja õppimisviisiga täiskasvanuid soovitud tulemusteni.

40 aastat treenerina töötanud ning mitmed õpilased suurvõistlusteni viinud Tiiu Valgemäe treenib algajaid täiskasvanuid reedeti ja pühapäeviti Premia jäähallis. Täpsem info treeningute kohta www.tvuk.ee Oodatud on ka igas vanuses lapsed.
Esimeste sammude tegemiseks sobivad ka jäähallidest laenutatavad rendiuisud. Kes aga tunneb, et soovib kauem ja püsivamalt harrastusega tegeleda, soovitame uisud soetada mitte jaeketist, vaid profiuiskude maaletoojatelt.

Uisutamine on tasakaal, uisutamine on nauding!

Loo autor on harrastusuisutaja ja treener Terje Vingisaar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seotud