Tuhanded Linnutee tähed võivad pärineda hoopis Andromeeda galaktikast

Meie Linnutee galaktikas võib olla kümneid, sadu või isegi tuhandeid tähti, mis ei ole pärit siit tähesüsteemist, vaid on meile rännanud meie kosmilise naabruskonna teisest hiigelgalaktikast Andromeedast, vahendab Novaator.err.ee.

Sellisele järeldusele on jõudnud Saksa teadlased, olles arvuti peal modelleerinud, kuidas Andromeeda tähed võiksid oma kodugalaktikast välja paiskuda, meie Linnutee galaktikani jõuda ja siinsete tähtede sekka lõimuda.

Astronoomid on ammu tähele pannud, et meie Linnutees võivad mõned tähed mõnel puhul, näiteks musta augu lähedale sattudes nõnda suure hoo sisse saada, et võivad galaktika külgetõmbejõu ületada ja galaktikate vahelisse ruumi paiskuda. Sellest tähelepanekust ongi sugenenud mõte, et sama moodi võib tähti välja paiskuda ka Andromeedast.

Lukas Gülzow Karlsruhe Tehnikainstituudist ja ta kolleegid mudeldasid nüüd, kuidas võiksid Andromeeda galaktika keskosas kulgeda vahejuhtumid, kus musta augu otsa komistanud kaksiktähepaaridest üks paariline auku langeb, teine aga galaktikast välja paiskub.

Ainult 0,08 protsenti sel põhjusel Andromeedast lahkunud tähtedest sattub suuna võtma meie Linnuteele, asumaks ületama kahe suure galaktika vahelist kahe ja poole miljoni valgusaastast tühimikku.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaator.err.ee.

Seotud