Triinu Taul: Koos lauldes me resoneerume ja saavutame ühise kooskõla, mis annab energiat

Mitmendat põlve muusikute perekonnast pärit Triinu Tauli jaoks on muusika loomine sama loomulik nagu hingamine. Tema tõsisemad lauluõpingud algasid kodukandi poplaulustuudios, jätkusid Tartus H. Elleri nimelises muusikakoolis klassikalise laulu erialal ning aastal 2011 lõpetas ta Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvalaulu erialal. Alkeemia uuris muusikult ja lauljatarilt, milles peitub muusika võluvägi, mis teda inspireerib ja kuidas kaamosele vastu panna.

Kuidas ja millega muusika sind ära võlus?

Võlusin ennast ise muusika sisse. Sündisin pillimeistrite-muusikute perekonda. Vanavanavanaema oli küla laulik, vanavanaisa oli kandlemeister-mängija, vanaisa oli viiulimeister-mängija, ansamblite juht ning õpetaja ja isa torupillimeister ja rahvamuusik ning nüüd meisterdab pille ka vanem vend. Ise olen samuti kätt proovinud vilede valmistamisel.

Minu jaoks on loomulik, et muusika on mind endasse haaranud. Väiksena sai kodus pidevalt oldud muusika sees ja tekkis ka endal huvi laulda ja pille mängida. Umbes viie või kuue aastaselt hakkasin rohkem laulma, siis sai osaletud ka esimest korda Laulukarusellil. Mida aeg edasi, seda rohkem mul huvi tekkis ning tänaseks tunnen, et muusika ja helide maailm võlub mind veelgi enam ja sügavamalt.

Mängin erinevaid rahvapille, kuid minu lemmik instrumendiks on eranditult hääl. Olen leidnud selles palju erinevad kõlasid ja varjundeid ning ühe parima viisi oma mõttemaailma väljendamiseks. Hääl üksi on võimeline edasi kandma sõnumeid, nii nagu seda teeb muusika ja keel. Helidemaailm on universaalne, see mõjutab meid märksa rohkem kui arvata oskame. Muusikal on võime korrastada või lõhkuda.

Mis on muusika võluvägi? Kuidas ta inimesele mõjub?

Kui sellega teadlikult ja siiralt toimetada, siis sellel on võime harmoniseerida, tasakaalustada, tervendada. Et sügavamalt mõista, siis kogu mateeria, kaasaarvatud meie kehad, võngume teatud sagedustel. Helid muusikas samuti võnguvad. Võib-olla oled tundnud mõnel valjul rock kontserdil, kuidas muusika bassisagedused käivad nn läbi kõhu. Ühe vibreeriva keha võnked on võimelised läbi resonantsi panama võnkuma teise keha. Terve inimese organite sagedused omavahel resoneeruvad ja moodustavad harmoonia, kui inimene haigestub, siis on organismis tekkinud kuskil ebakõla ehk mingi kehaosa ei võngu enam harmooniliselt.

Vastaval sagedustel loodud muusika helidel on võime taastada kehaga ebakõlas oleva haige koha sagedused normaalseteks. Ka meie mõtetel, emotsioonidel on oma sagedused. Kui helisagedusega läbi inimhääle kaasneb emotsioon, palve või taotlus, siis see heli kannab endas selle inimese teadvust. Muusika võib nii tervendada kui ka lõhkuda, nõrgestada. Sõltub inimesest, kes on muusikat loomas-esitamas, mis seisundis ja milline ta tervikuna on ning mida ta taotleb.

Kuidas kirjeldaksid muusikat olendile, kes pole mitte kunagi muusikat kuulnud?

Muusika on inimese poolt läbi pillide, imimhääle, elektroonika vms tekitatud teatud hulk erinevad vibratsioone, mis omavahel harmoneeruvad ning mida inimene tajub oma kuulmismeelega teatud kindlas sagedusvahemikus ning mis tekitab vastavalt muusika looja või esitaja olemusest ja taotlusest muusika kuulajas teatud tundmusi, emotsioone.

Kuidas sa ise oma loomingut iseloomustad?

Minu muusika peegeldab mind. Eksperimenteeriv, mänguline, rahulik, uudishimulik, teadlik, tasakaalukas, harmooniline, heatahtlik, mitmekihiline, tundlik, loomulik.

Millised on sinu muusikalised ambitsioonid? Kuhu tahad oma muusikaga jõuda?

Soovin jõuda rohkemate inimesteni, keda minu muusika puudutab. Soovin veel sügavamalt õppida tundma muusika ja helide toimimise printsiipe ning avastada laiemaid seoseid, jagada seda edasi läbi oma muusikarännakute ja laulu õpetamiste. Läbi muusika väljendan oma emotsioone, armastust, palveid, loon harmooniat. Muusika on minu jaoks tervendav ja see saab olla ka teiste jaoks. Tehes koos muusikat, lauldes või ka seda kuulates me omavahel resoneerume, saavutame ühise laine, kooskõla, sellest ka väljend ühel lainel olema. See on ülev ja energiat andev tunne.

Miks on oluline olla kursis ja kontaktis oma juurtega?

Peamiselt annab see mulle turvatunde – ma tean ja tunnen, kuhu ma kuulun. Meie ja kõigi loodusrahvaste pärimus kannab aegumatut universaalset teadmiste pagasit, mis aitaks meid igapäevaelus, kuid mida kipume unustama.

Kellest-millest saad loomingu jaoks inspiratsiooni?

Elu loomulikkusest, ilust ja valust. Oluline, et eluenergia voolab, siis voolab ka inspiratsioon.

Ja muidugi need silmale nähtamatud ja kõrvale kuuldamatud müsteeriumid, mis kõige selle taga.

Inspiratsiooniks on ka aastatuhandeid vana regilaulu meditatiivsus ning sügav kujundite maailm, šamanism, Saami joig, Tuva kurgulaul, Bulgaaria rahvalaul, Jaapani ja India rahvamuusika. Mõjutusi olen saanud klassikalisest, pop- ja jazzmuusikast.

Minu laulud sünnivad loodusest, inimese olemusest ja sellest, mida me meeltega ei taju. Muusikuna olen olnud tegev popmuusikast, progerockist oma juurtemuusikani välja. Minu laul on see, kes ma olen. Elades muutun ja muutub ka laul.

Kuidas lõõgastud ja millega end kosutad?

Mulle meeldib magada, eriti just praegusel pimedal ajal. Eks looduse rütm mängib selles oma osa. Vaatan mõnda toredat multikat või head komöödiat. Mediteerin. Hingan. Laulan. Lähen metsa jalutama või metsahääli salvestama. Kuulan tervendavate helidega muusikat, loodusrahvaste muusikat või lihtsalt linnulaulu. Käin saunas ja ujumas, talvel on jääauk eriti mõnus. Ligunen kaua vannis, tilgutades vette oma lemmikuid eeterlikke õlisid. Vahel palun elukaaslasel teha tavalist või silitavat massaaži. Hea seks on samuti väga lõõgastav. Teen midagi väga head süüa. Värsket marjasmuutit, mustikas on eriti lemmik.

Millised on sinu nipid kaamose ajal terve ja tugev püsimiseks?

Hommikused vitamiinipommist värsked smuutid, eriti C-vitamiini rohked.
Alati on käepärast ingver, sidrun, küüslauk, mesi, jõhvikas. Kodused taimeteed. Vürtsikamad toidud.

Vanemate kodu suitsusaunas ja jääaugus käimine. Piisavalt puhkust ja und. Muusika kuulamine ja laulmine. Lähedastega koos olemine, huumor ja naer.

Kas ja millised on sinu vaimsed huvid?

Holistika, hetkel õpingi Holistika Instituudis. Tundsin, et vajan sügavamat mõistmist endast, oma elust ja miks ja kuidas ma midagi teen. Mind on alati kõitnud ja huvitanud esoteerika valdkond: selgeltnägemine, maagia, ravitsemine, šamanism, energiaväljade tunnetamine/nägemine, erinevad vaimsed praktikad, rahvameditsiin, kvantfüüsika. Mind on saatnud mingi sisemine tunne, et eksisteerib veel midagi meeltevälist, mis meie elu korraldab ja mõjutab. Olen soovinud selle kõige kohta rohkem teada ning holistika tundus seda kõike haaravat. Võib-olla on see huvi ka nn veres, sest mu vanavanavanaisa oli omal ajal tuntud kätega ravitseja. Minu soov ja tunne on teha seda läbi muusika.

Mis on õnne valem?

Kujutada endale ette igal võimalikul hetkel, mis tunne on, kui olla õnnelik.

Mis on elu mõte?

Õppida armastama tingimusteta.

Mis on kõige lahedam asi maailmas? 🙂

Ma ei tea miks, aga esimene asi mis pähe torkas hetkel on metsmaasikas 😀 ja eriti veel kui leida selline suur ja prisketest marjadest punetav lank.

* * *

Triinu Tauli muusikat saab nautida kontsertidel:

Homme, kolmapäeval, 9. detsembril kell 19 toimub Oaasis “Laulurännak haldjakuningriiki” – loodusest ja maailma põlisrahvaste muusikast inspiratsiooni ammutavad haldjaneiud Agne Nelk (laul, kitarr, šamaanitrumm, helikausid, kõristid, kellad) ja Triinu Taul (laul, ülemhelid, kitarr, ukulele, trumm, torupill, parmupill, iiri vile, pikk vile).

Uuri lisa ja jaga sündmust sõpradega facebookis.

Sel reedel, 12. detsembril kell 18 toimub Bliss Lounges kontsertrännak “Jõuluhingamine eluringis”, kus rändama viivad häälemaag Triinu Taul (laul, erinevad lauluhääled, torupill, parmupill, viled, kannel, fujara), armastatud elu-uurijast jutuvestja Erki Kaikkonen ning hinnatud muusik-instrumentalist Joosep Kõrvits (kitarr, tšello).

Pööripäev on ukse ees ning peagi algab kalendri järgi talv ning aasta oodatuimad pühad jõulud, ei ole enam kaugel. Kontsertrännakul “Jõuluhingamine eluringis” asutakse läbi muusika, laulu ja lugude leidma vastuseid ning sügavamat mõistmist nendel teemadel.

Vaata veel ja jaga sündmust sõpradega facebookis.

Pühapäeval, 20. detsembril toimub Torupillitalus kontsert, kus koos musitseerivad õed Anu ja Triinu Taul ja Tarmo Noormaa. Traditsiooniks saanud pööripäeva kontsert ootab külla armsasse kodutallu Valgamaal. Õdus ja rahulik hetk endasse vaatamiseks, nautida mõnusat õhkkonda ja muusikat kaminatule paistel ja juua kosutavat kodust taimeteed. Lauldakse, mängitakse pilli ja aetakse juttu.

Loe lähemalt ja jaga sündmust sõpradega facebookis

Vaata ka Triinu Tauli kodulehte triinutaul.com ja kuula tema muusikat Soundcloudist

Kuula Triinu Tauli ürgse väega laetud laulu “Tulele”

Ja tema ilusat õrna lugu “Talvelaul”

Ja esivanemate vaimsusest inspireeritud “Lauliku lapsepõli”

Triinu Tauli muusikuelu kohta uuris Ingrid Peek

Seotud